• BIST 1.410
  • Altın 500,349
  • Dolar 8,6752
  • Euro 10,3364
  • Bolu 21 °C
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 22 °C

Kent Konseyi-1

Mustafa Namdar

Asrın felaketi olarak adlandırılan deprem sonrasında İl Kurultayı olarak tanıdığımız çalışma grubu, şimdi yasal olarak Kent Konseyi adıyla işlevini sürdürüyor.

Kent Konseyi 03.07.2005 tarih ve 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 76. maddesine dayanılarak hazırlanan yönetmelik esaslarına göre çalışmalarını yürütüyor. Bolu Kent Konseyi, Bolu Belediye Meclisi’nin 12 Şubat 2007 tarih ve 48 sayılı kararı ile oluşturulmuştur.

Kent Konseyi’nden amaç; kentin yaşanabilir şekilde gelişimi, kentin hak ve hukukunun korunması, çevreye duyarlılığı, kent insanları arasındaki hemşehrilik bilincinin geliştirilmesi, sosyal yardımlaşmayı, dayanışmayı, çalışmalardaki saydamlığı, yerinden yönetim ilkelerini hayata geçirmeyi, katılım ve yönetimin ulus ve esaslarını düzenler.

Kent Konseyleri Belediye teşkilatı olan yerlerde, il milletvekilleri, il valisi veya temsilcisi, Belediye Başkanı veya temsilcisi, sayısı onu geçmemek koşuluyla vali ve kaymakamlar tarafından belirlenecek kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, Belediye Meclisi ve İl Genel Meclislerinin tam sayılarının %30’u geçmeyen meclis temsilcilerini, muhtarlardan en fazla 10 temsilci, siyasi parti temsilcileri, üniversite temsilcisi, meslek kuruluşları, sendikalar, noterler, Baro, Kooperatifler, birlik, dernek ve vakıf temsilcilerinden oluşur.

Kent Konseyi; Genel Kurul-Yürütme Kurulu ve meclisler ile çalışma gruplarından oluşur. Genel Kurul yılda iki defa toplanır.

Kısaca tanımını yapmaya çalıştığım Bolu Kent Konseyi, 22.10.2007 Pazartesi günü Belediye Konferans ve Toplantı Salonu’nda saat 14.00’de gündemi oluşturan Açılış-Saygı Duruşu, Bolu’nun çevre sorunları, hayvansal atıklar Bolu Belediyesi Mücavir alan içinde kümes yapımları-çöp toplama saatleri-2008 yılı performans programı hakkında kent konseyi üyelerinin katkıları-Kamyon ve tır gibi ağır taşıtların mahallelerin iç kısımları yerine TIR parkına park edilmesi-Dilek ve temennilerden oluşuyordu.

Belediye Başkan Yardımcısı Sn. Abdullah Öztürk, Belediye Meclisi üyesi Sn. Şemsettin Koca, Tepecik Mahallesi Muhtarı Sn. Mustafa Yılmaz, Zabıta Müdürü Sn. Erol Yavuz ve Sn. Sevilay Şengüleç’ten oluşan divanda Divan Başkanı Sn. Şemsettin Koca tarafından saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile toplantı açıldı.

Gündemin üçüncü maddesi olduğu söylenen Bolu’nun çevre sorunları hakkında konuşmak isteyenlere beşer dakikalık söz verileceği söylendi.

İlk sözü Belediye Başkanı Sn. Alaaddin Yılmaz aldı. Başkan sırasıyla başlıklar halinde şunları söyledi:

-Kent Konseyi ile Belediye Meclisi’nde alınacak kararları aldık. Şimdi tartışmasını yapacağız.

-Çevre ile ilgili ciddi sorunlarımız var. Birçok konuda bıçak kemiğe dayandı. Radikal kararlar alıyoruz.

-Belediyemiz mücavir alanlarda kümes yapımlarını durdurdu.

-Yerleşim alanları içinde kalan kümeslerimiz için de ne yapabilirizin çalışmaları başladı.

-Belediyeler sorun yaratmak için değil, çözüm üretmek konumundadırlar.

-Çalışmalarımızda İl Çevre Müdürlüğü ve Valiliğimizden görüş bekliyoruz.

-Günümüzde kümeslerden çıkan atıklardan rahatsızlıklar konuşuluyor. Tabii ki atıklar kimin evine yakınsa oradan şikayet geliyor.

-Tarımla ilgili topraklarımızda azot ve fosfor noksanlığı var. Tavuk gübresi bu yönüyle zengin.

-Bu konuda Valiliğimiz, Belediye ve Özel İdaremiz çözüm bulmak durumundayız. Biz sadece cezai çözümler alıyoruz. Alınan kararlarda sıkıntılar yaşıyoruz. Bu konuda destek bekliyoruz. Depolama alanları gösterilmesi gerek.

-Kent Konseyinde gençlik konseyi oluşturuldu.

-Çöp toplama ile sıkıntılarımız var. Konteynırdan poşete geçtik ama halkımız bu konuda istenileni yapmakta yardımcı olmuyor.

-Ayrıştırılmış çöp toplamaya doğru giderek çöp işinden katma değerli maddelerin ayrılması, ekonomiye kazandırılması için çalışıyoruz.

-Çalışmalarımıza sizlerden gelecek öneri ve eleştirilerle yön vermeye çalışacağız.

24.10.2007

Bu yazı toplam 845 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim