• BIST 102.715
  • Altın 223,931
  • Dolar 5,2843
  • Euro 5,9542
  • Bolu 2 °C
  • İstanbul 5 °C
  • Ankara 7 °C

KENTSEL DÖNÜŞÜM MÜ, KENTSEL BÖLÜŞÜM MÜ?

Mustafa Öz

 Ülkemizin % 75'i 50 – 60 yıl önce köylerde yaşıyordu. Hoş, köylerimizle şehirlerimizin, kasabalarımızın standartlar açısından çok göreceli bir farkı da yoktu.
Çoğu şehirlerimizde; yol yok, kanalizasyon, elektrik yok. Evler sağlıklı ve yaşanabilir değil, plansız programsız bir yapılaşma vardı. Ülkenin bir bütün olarak ele alınıp kalkındırılması gerekirken, bölgeler arasında, şehirlerarasında, köyle – kent arasında ciddi kalkınmışlık farkları oluştu. Nüfus artışı mülkiyet sorunlarının (Tapu ve Kadastro) çözümsüzlüğü, insanları iş aş peşine düşmek üzere şehirlere yönlendirdi. Toprağında üretici olup şehre göçenler için kâbus: iş – barınma demekti. Barınma için çözüm bulundu GECEKONDU. Gecekondu bir ihtiyaçtan çıktı. Ama sonuçları geleceğimizi kuşattı.
- Gece kondu demek mafya varı randın doğması demek.
- İmarsız, programsız, sağlıksız bir gece de dört duvarda yapılan ev demektir.
- Gecekondunun biraz daha gösterişlisi APARTMAN kondu oldu.
Şehirler sefer tası gibi ne düğü belli olmayan imarsız, plansız projesiz binalar doldu.
Bu alanlarda alt yapı sağlıklı değil veya tamamen yok. Deprem mi 5 şiddetinde bir deprem hepsini yok ediyor. Binalar çürük.
Çoğu deniz kumu kullanmış. Beton, beton değil. Demir mi o ne demek? Kim yapmış eline ilk defa mala, keser, çivi alanlar. Hepsi usta olmuş.
Evet ülkemizin bugün %75i şehirlerde yaşıyor. 81 vilayetin ve ilçelerinin tamamında sağlıksız, plansız, programsız yapılan 6 milyonun üzerinde bina var.
Hoş bu ülkede planlı yapılanlar bile kazanç hırsına mağlup olanların ortaya çıkardığı ürünleri DEPREM de gördük. Çoğu yıkıldı yada ağır hasar aldı.
İşte kentsel dönüşüm denen şey bu ihtiyaçlardan doğdu.
 

KENTSEL DÖNÜŞÜM NEDİR?
Kentsel gelişmenin toplumsal, ekonomik, mekân yönünden yeniden ele alındığı kentte ki sorunlu alanların sağlıklı yaşanabilir hale yetirilmesi için yıkılıp yeniden yapmak üzere proje üretilmesi ve yapmak üzere uygulanmasıdır.
Kentsel Dönüşüm: Kaçak yapılaşma alanlarının ( gecekonduların ) ekonomik ömrünü doldurmuş binaların sosyal ihtiyaçları karşılayamayan alanların, mimari açıdan çok kötü yerleri FENNİ ve MİMARİ açıdan planlayıp yapılması işlemidir.
Kentsel Dönüşümün temel hedefi kamu yararıdır. Kamu yararı dikkate alındığında ticari amaç rant ve kar ikinci planda kalmalıdır.
Kentsel Dönüşüm bir gereklilik midir değil midir? Ülkemiz açısından bakıldığında gereklidir. 6 milyon bina depreme dayanıksız ve çürüktür. Kentsel dönüşümde hedef iyi belirlenmelidir. FAZLA RANT GETİRECEK olanlar değil gerçek dönüşüm alanları seçilmeli öncelikler iyi tespit edilmelidir.
Kentsel dönüşüme 34 ilde 5 Ekimde başlanacağını Şehircilik Bakanı açıklamıştır. Öncelik Kamu binalarına verilmelidir. Görev valiliklere verilmiştir. Yapılan açıklamalardan tam da nerede, kimin ne yapacağı belli olmadığı anlaşılmaktadır.
İktidarın en hayırlı icraatlarından birisi bu olacaktır. Ancak Başbakanın “ ne pahasına olursa olsun Kentsel Dönüşümü yapacağız… hatta iktidarımıza bile mal olsa yapacağız” açıklamasında ki kararlılığa uygun bir gelişme yoktur.
Bu açıklama Terör için yapılmış açıklamalardan bile cesur ve kararlılık ifade etmektedir.
Bolu Valisinin açıklamasına göre kamuoyunun bildiği Bayındırlık binası dışında henüz belirlenmiş alan da, bina da yoktur. Yani GÖÇ YOLDA DÜZÜLÜR ilkesi için başında tereddütleri artırır, güveni azaltır.
 

Rant kaygılarını, tartışmaları çoğaltır. Bu iş hem önemli, hem de BELALI bir iştir. Adamı getirir de götürür de.
Kentsel dönüşüm yeni sorunlu alanlar yaratmamalı.
Kentsel dönüşüm zenginler yaratırken, kentsel dönüşüm maduriyetlerine sebep olmamalıdır.

12.10.2012

Bu yazı toplam 876 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim