• BIST 115.748
  • Altın 391,772
  • Dolar 6,8651
  • Euro 7,7192
  • Bolu 26 °C
  • İstanbul 30 °C
  • Ankara 33 °C

Keşke dememek için bildiğinizi seçin

Yüksel Gültekin

Hafıza-i beşer nisyan ile malüldür der atalarımız. Yani insan hafızası çabuk unutur demektir. Maalesef bizim toplumsal hafızamız da çabuk unutuyor. Bir seçim arifesi, siz sevgili okurlarla biraz gerilere gidip toplumsal hafızamızı yoklayalım istedim.

Yılların çabasıyla ve halkın hür oylarıyla iktidara gelmişti Refah Partisi. Memleket ekonomisi düzelmeye başlamış, toplumsal barış sağlanmış, çalışanlar ve emekliler tarihlerinin en yüksek zamlarını almışlardı. İşte tam da o sırada ortaya çıktı Fadime Kalkancı, Müslüm Gündüz ve diğerleri... Ve sonra Türkiye birden bire suni gündemlerle 28 Şubat sürecine sürüklendi.

Arkasından 50 türlü ayak oyunlarıyla Refah Partisi önce iktidardan uzaklaştırıldı, sonra hem kendisi, hem de devamındaki Fazilet Partisi kapatıldı. Bugün kendisini bu misyonun tek temsilcisi olarak gören Saadet Partili kıymetli arkadaşlara seslenmek istiyorum:

Tüm bunların müsebbibi kimdi? Tüm bunların müsebbibi hangi zihniyetti? İmam Hatip okullarına üniversite yolu kapatılırken, Kur’an Kurslarına yaş sınırı getirilirken, üniversitelerde başörtülü kızlarımıza engizisyon mahkemesi misali örtülerini çıkarmaları için ikna odaları kurulurken, bunların arkasında kim ve kimler vardı? Şimdi bunlar neredeler? Hangi siyasi partinin yanındalar? O günlerde buna hangi siyasi parti destek verdi? Tüm bunların iyi bilinmesi lazım.

Sevgili Saadet Partili kardeşlerim. Keşke olsa, ama maalesef şu konjonktürde sizin adayınızın Bolu Belediye Başkanı seçilmesi şansı çok zayıf.

Şimdi bu yarış AK Parti adayı Alaaddin Yılmaz Bey’le, CHP adayı Tanju Özcan Bey arasında geçeceğe benziyor. Biliyorum, sizlerin her biri oyunuzu bir sorumluluk içinde kullanırsınız. Size göre kullanılan her oyun bir vebali vardır.

İşte bu vebal çerçevesi içerisinde durumu değerlendirdiğimizde, sizin oylarınız büyük ehemmiyet arzetmektedir. Alaaddin Bey delidir doludur ama, kalbinizin ve yüreğinizin birlikte attığı bir kardeşinizdir. Alaaddin Bey, üniversite önlerindeki başörtüsü ikna duvarlarına sizin gibi karşıdır.

Alaaddin Bey, İmam Hatip’lerin önündeki tüm engellerin kaldırılması hususunda sizinle omuz omuza, yürek yüreğe mücadele edendir. Kur’an Kursu meselesi en az sizin kadar, onun da meselesidir.

Ya Tanju Özcan! Bu konudaki fikirlerini tanır mısınız? Bilir misiniz, Bolu Belediye Başkanlığına talip olan Tanju Özcan, sizin için hayati olan konularda ne düşünür? Bakın, ben ömrünün büyük bir bölümü meslektaşı Tanju Özcan’la Baro odasında bu meselelerin mücadelesini vermiş bir kardeşiniz olarak söyleyeyim.

Tanju Özcan 28 Şubat’çıdır. 28 Şubat sizin için ne ifade ediyorsa, Tanju Özcan odur. Tanju Özcan üniversite önlerinde kurulan ikna odası temsilcisidir. Çünkü Tanju Özcan’a göre üniversitelerde başörtüsü yasak olmalıdır. Tanju Özcan, Kur’an Kursları meselesinde tam bir 28 Şubat yasakçısıdır.

Sakın ha Saadet Partili kardeşim, oy kullanmaya gittiğinde kendinle başbaşa kaldığında, yalnızca vicdanın ve sen olduğunda bunları unutma.

Bunu şunun için söylüyorum: Demokrasilerde herkesin fikir ve düşüncesi en az bir diğerininki kadar kıymetlidir ve kimsenin kimseyi kendisi gibi düşünmeye zorlamaya hakkı yoktur. Ancak, toplumu yönetme iddiasında olan insanlar, söz ve davranışlarında, fikir ve inançlarında samimi olmak durumundadırlar.

Sümer ve Sağlık Mahallesi’nde öp yaşlı teyzenin elini, “Dua et teyzeciğim, Allah’ın izniyle seçimi alalım” de, Kültür Mahallesi’nde sarıl sakallı Saadetli amcama, “Ben Saadet Partisi’ni seviyorum. Önemli olan elele vererek Alaaddin Yılmaz’dan kurtulalım” de, gel Bahçelievler’e, “İrtica dört bir yanı sardı. Yerel yönetimler bir başlangıç. En kısa sürede bunlardan kurtulacağız” de.

Saadetli kardeşim, şimdilerde boynuna kırmızı-beyaz atkı takıp, ne manaya geliyor bilmiyorum, kırmızı-beyaz değişim diyenlerin, 50 yıldır ne kendilerinin değiştiklerini, ne de ülkeyi değiştirebildiklerini unutma. Hür iradenle tabii ki istediğin partiye oyunu ver. Ver ama, vebal adına bunun sonuçlarını iyi düşün, iyi tart, geçmişin muhasebesini iyi yap, sakın ha ne kendin vebalde kal, ne de başkalarını vebalde bırak. 30 Mart sabahı keşke dememek için. Allah hepimizin yardımcısı olsun.

* * *

Artık tüm Bolu kamuoyu Belediye Başkanımız Alaadin Yılmaz’ı tanıyoruz. Hırslarıyla, öfkeleriyle, çalışmalarıyla, özel hayatıyla, hatta bırakın bunları, nerede okey oynadığıyla. İddia ediyorum, hiçbir şehrin halkı Belediye Başkanını bu kadar şeffaf tanıyamaz. Bahçelievler’de kendi müteahhitlik döneminde yaptığı bir apartmanın 4. katında oturur Başkan yıllardır. Alışverişi de genelde mahalle bakkalı Cankurt Gıda’dan yapar.

Başkan’ın değeri yaklaşık 10 bin TL civarında olan mavi Skoda bir taksisi vardır. Onu da genelde haylaz küçük oğlan kullanır. Alaaddin Yılmaz’ın Belediye Başkanı olduktan sonra bırakın hal ve hareketlerinde değişikliği, esprileri bile değişmemiştir. Mesela benim hanımı her gördüğünde, aramız iyi de olsa, kötü de olsa “Nerede deli kocan” diye takılır.

Alaaddin Yılmaz asla kin gütmez. Dargınlıkları olmaz. Kimsenin yüzüne söyleyemeyeceğini, arkasından söylemez. Mesela; hala kötü bir hatiptir Alaaddin Yılmaz. Sebebi, protokol konuşmalarını bile kendine göre vakit kaybı olarak değerlendirir. En çok mutlu olduğu an, onun yaşındaki herkes gibi torununu kucağına aldığı andır.

Şunu söylemek istiyorum: Alaaddin Yılmaz, seçmen için sürprizi olmayan, tüm ilişkilerine kadar bilinen bir insandır. Toplum, onun hemen hemen her konudaki düşüncesini bilir.

Peki, gelelim Tanju Özcan’a... Maalesef Tanju Özcan’la ilgili seçime 3 gün kalmasına rağmen, bu toplumun hiçbir bilgisi yoktur. Yaklaşık 10 yıllık bir mesleki mazisi olan Tanju Özcan, Alaaddin Bey’in aksine, Paşaköy’de villalar mahallesi olarak bilinen yerde, kendisine ait villada oturur.

Altında Alaaddin Bey’inki ile kıyaslandığında, lüks sayılabilecek bir arabası vardır. Ve kesinlikle bilenler bilir ki, ekonomik durumu Alaaddin Bey’den iyidir. Bunu niçin söylüyorum? Toplum karşısındaki o kalender Anadolu çocuğu imajı çizmese, dürüst olsa, mesele yok. Ama villada oturup, o imajı çizmeye ve fakir edebiyatı yapmaya hakkı yok.

Tanju Özcan, fikir ve düşüncelerinde hiçbir uzlaşmacılığı kabul etmeyecek derecede keskindir. Hele yukarıda izah ettiğim konularda, kendisi ile tartışmak mümkün değildir. Bu hususlarda asla uzlaşmacı bir yaklaşım içinde olmaz. İşte bu sebeple, seçimlerde ortaya koymaya çalıştığı imaja dikkat etmek lazımdır.

Tanju Özcan bu kampanyada Belediye’nin yaptığı Hayır Çarşısı’ndan ve onun faaliyetlerinden olumlu ya da olumsuz tek kelime söz etmemiştir.

Öğrencilere belediyelerin verdiği bursu kesen CHP zihniyetinin adayı olarak, Hayır Çarşısı faaliyetlerine de son verip vermeyeceklerini kamuoyuyla paylaşmadı. Bu da Bolu’daki fakir fukara açısından önemli bir soru işaretinin oluşmasına sebep oldu.

Bir seçmen olarak, sakin bir şekilde düşündüğünüzde Alaaddin Yılmaz’la ilgili herşeyi bildiğinizi, fakat Tanju Özcan’la ilgili hiçbir şey bilmediğinizi hayretle göreceksiniz. Bilinmeyenler her zaman tehlikelidirler. Biz Bolulular, asla oylarımızı tehlikeye atmayız.

Sonuç olarak; Alaaddin Yılmaz Bey’in bir takım insani zaaf ve eksiklikleri olduğu muhakkak. Fakat, bir Belediye Başkanı olarak görev yaptığı süre içerisinde her gün 24 saat Bolu için çalışmış, Bolu’nun çehresini ve algılamasını değiştirmiştir. Dik duruşu ve onurlu tavrıyla teoride mümkün gözükmeyen birçok eseri ve hizmeti Bolu’ya kazandırmıştır.

Şahsi kanaatim odur ki, macerayı sevmeyen, yerleşik ve asil bir kültürün temsilcisi Bolu, istikrardan yana oy kullanacak, hizmetin devamı için AK Parti’yi ve Alaaddin Yılmaz’ı seçecektir. Şimdiden vatana, millete ve güzel Boluma hayırlı olsun.

Saygılarımla...

26.03.2009

Bu yazı toplam 639 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim