• BIST 101.849
  • Altın 259,118
  • Dolar 5,6360
  • Euro 6,3235
  • Bolu 20 °C
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 22 °C

KEŞKE SAYIN BAKANIM..!

Suat Tosun

 KEŞKE  SAYIN   BAKANIM..!

Marka şehir olabilmek; sanırım öncelikle, Avrupa Kültür Başkenti, Türk Dünyası Kültür Başkenti olabilmekten geçecektir diye düşünüyorum.

Geçen hafta Milli Eğitim Bakanımız Sayın Prof.Dr. Nabi AVCI: “2015 yılından sonra Türk Dünyası Kültür Başkenti olarak Bolu’yu aday gösterebiliriz” müjdesini verdiler.

Türk Dünyası Kültür Başkenti organizasyonları,  her yıl Türk Dünyasından bir şehrin ev sahipliğinde gerçekleştiriliyor. Geçmişte; Astana, Eskişehir(2013),Kazan(2014) olmuş, Gence ise 2015 yılını kapmış.

UNESCO’da temsilci olmuş, Akademisyen, Sayın Bakanımızın değerlendirmesine olan güvenimiz, beklentimizi boşa çıkarmaz inşallah…

 

Gelelim Avrupa Kültür Başkenti payesine… Avrupa Birliği tarafından periyodik olarak verilen bir unvan.1985 yılında başlamış,2010 yılından itibaren seçilmiş ülkeler ve başkentler şunlardır:

 

2010-Türkiye(İstanbul), Almanya(Essen), Macaristan (Pecs)

2011-Estonya(Talinn), Finlandiya(Turku)

2012-Portekiz(Guimaraes), Slovenya(Moribor)

2013-Fransa(Marsilya), Slovakya(Kosice)

2014-İsveç(Umea), Letonya (Riga)

2015-Mons,Plzen

2016-İspanya (San Sebestian), Polonya (Wroclaw)

2017-Aarhus, Paphos

2018-Leewarden,Waletta

2019-İtalya, Bulgaristan

2020-Hırvatistan, İrlanda

2021-Romanya, Yunanistan

2030-Kıbrıs Rum Cumhuriyeti, Belçika

 

2013 yılında Bursa Valisi Sayın Ş. HARPUT Bursa’nın Arap Kültür Başkenti olacağı müjdesini vermiş (yerel basın).Yine geçen hafta Bolu Gençlik ve spor İl Müdürü Sayın Y.ŞAHAN 2019 yılında Bolu’nun Spor Başkenti olacağını yerel basına duyurmuş.

 

KÖROĞLU SEMPOZYUMLARI

 

Doğrusunu söylemem gerekirse, Köroğlu kültürü konusundaki sığ ve tek yanlı bilgilerim, A.İB.Ü.’nin sempozyum kitaplarını okumuş olmaklığımdan sonra olumlu yönde değişikliklere uğradı.

5.Uluslararası Bolu Tarihi Kültürü ve Köroğlu Sempozyumu (26-28 Eylül 2014) iki günde mavi, pembe, turuncu salonlarda 75 adede yakın bildirinin sunumu yapıldı. Katılma şansım bulunan oturumlarda Bolu Tarihi konusunda doyurucu bazı yeni bilgiler edindim.

Örneğin; İtalyan Akademisyen Daniela De MATTIA; Kentlerde tarihi mirası korumada multi disipliner yaklaşımla nasıl başarı kazanıldığını vurgulayarak, tarihi sit alanlarıyla şehir merkezinin iç içe nasıl düzenlendiğini Avrupa’dan slâytlarla göstermiştir.

Bir diğer örnekte; A.İ.B.Ü. den Yrd. Doç.Dr. Meral ORTAÇ: Antik döneme ait Mengen kırsalındaki arkeolojik buluntuları nokta bazında bizlere duyurmuş, yeni bilgiler kazandırmıştır. A.İ.B.Ü.’den Yar. Doç.Dr. Can KARAGÜLLE Bolu’daki antik dönemle ilgili olarak:” Roma İmparatoru tarafından HONARİAS eyaletinin başkenti Cladiopolis ( BOLU) seçilmiştir. Her dört yılda bir spor yarışmaları düzenlenmiştir. Köroğlu’ndan çok önceleri Bolu’nun tanıtımında rol alan en önemli şahsiyetin ise ANTONİUS olduğunu ifade etmiştir.

 

Bir değerli bildiri ise, Sayın Mimar Semih DİMİCİOĞLU ve Sayın Yar. Doç. Dr. H.Tahsin SELÇUK’un hazırlamış oldukları” Cladiopolist’te Kentsel Yaşam, Yapı, Anıtlar” olmuştur.  Hayli detaylı ve özenli bildirilerinde; Roma imparatorluğunun 1100 sene süren uygarlığında beş büyük imparatordan biri olan Hadrianus’un( M.S.76-138) Bolu için önemi vurgulanmıştır. Bolu’nun Roma İmparatorluğunun kutsal şehirlerinden biri olarak ilan edilmesi, Dünyadaki iki kentten biri olarak bünyesinde tapınak, stadion, tiyatro, kilise v.b.barındırması bunun tezahürü olarak görülmektedir. Bu bildirinin sunumunda, İtalyan Akademisyenin dikkatli bir şekilde slâytları izleyerek tercüme ettirdiğini gördük ve bu tarihi mirasın mutlak korunup gün ışığına çıkarılmasına herkesin yardımcı olmasını dilemiştir.

 

Kapanış toplantısında, Başta Bolu Belediye Başkanlığına, A.İ.B.Ü. Rektörlüğüne Akademisyen hocaların teşekkürleri ifade edilmiş, fakat geçen yıla göre bildiri katılımı ve özellikle dinleyici sayısının çok azlığı, hatta oturumları 8-10 kişinin izlediği ve boş koltukların adeta cezalı stadyumları andırdığı, fakülte öğrencilerinin ise pek gözükmediği dile getirilmiştir.

Şahsen benim bu etkinliklerden beklediğim asıl amaç; marka olabilmek, turizmin nimetlerinden yararlanabilme hedeflerine giderken tarihi mirasın korunması ve Köroğlu dağlarını kapsayan coğrafyanın sahip olduğu fosil ormanları (Seben –Kızılcahamam) , jeositler, jeopark oluşumu, endemizm -,biyoçeşitlilik, sosyo –kültürel yaşam konularında ilgili proje ve araştırmaların artması olmalıdır.

 

Sayın Bakanım; KÜLTÜR BAŞKENTİ olabilmek, sizin gayretlerinizden çok, sanırım umutlarımızı kaybetmeden pek çok disiplinde bizlerin çok çalışıp çok araştırmamıza bağlı gelişecektir.

Mübarek kurban bayramınızı kutlar, sağlık ve esenlikler dilerim.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazı toplam 1540 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim