• BIST 123.556
  • Altın 296,942
  • Dolar 5,9290
  • Euro 6,5773
  • Bolu -1 °C
  • İstanbul 3 °C
  • Ankara 2 °C

KIRMIZI BEYAZ BAYRAKLAR YİNE EN YÜKSEĞE DİKİLDİ - ŞEN OLA BOLU ŞEEN OOLA!

KIRMIZI BEYAZ BAYRAKLAR YİNE EN YÜKSEĞE DİKİLDİ - ŞEN OLA BOLU ŞEEN OOLA!

Evet; artık her şey tamamlanmış, gözler İzmir'de, Türkiye 1. Ligi'ne çıkacak üçüncü ekibi tayin edecek terfi karşılaşmasına çevrilmiştir.

Boluspor kendi ilçesinin temsilcisi Düzcespor'la kozlarını paylaşacaktır. Sezon başın da Düzcespor'la karşılaşmamak için grubunu değiştiren Boluspor, futbolun bu garip cilvesi neticesi Düzcespor'la terfi maçı yapacaktır. Karşılaşmanın oynanacağı 24 Mayıs 1980 tarihi Boluspor'un en önemli kilometre taşlarından biri olacaktır.

Boluspor kadrosu, daha ligin son karşılaşmasını oynamadan “gizli kampa” alınır. Futbolcuların otomobillerine ve anahtarlarına Boluspor yönetimi tarafından el konulur. Bu ilginç uygulamayı kaleme alan İlhan Önder'in 23 Mayıs 1980 tarihinde Tercüman Gazetesi'nde yayınlanan haberini okuyunca Boluspor yönetiminin olaya nasıl hazırlandığını daha iyi anlıyoruz.

Karşılaşmadan bir gün önce 5 Bin Düzcespor taraftarı Bursa, Balıkesir karayolundan Atatürk Stadyumu'nun yolunu tutar. 2 Bin Boluspor taraftarı ise Ankara üzerinden İzmir'e ulaşır.

Tarihi karşılaşmanın ilk yarısında Boluspor kalesi çok büyük bir tehlike yaşar. Kaleci Çetin'i geçen top, kale çizgisini geçmek üzereyken Sasa Mustafa pozisyonun golle sonuçlanmasına izin vermez. İkinci yarıda deneyimini ve klas ayaklarını ortaya koyan Boluspor, kelimenin tam anlamı ile Düzcespor'u sahadan siler ve karşılaşmayı 3-0 kazanır.

Ertesi gün Hürriyet Gazetesi'nde yayınlanan haberde Avni Erboy, Tercüman Gazetesi'nde yayınlanan haberde ise Ünal Tümin bakın bu tarihi karşılaşmayı nasıl yorumlamışlar…

***

KIRMIZI BEYAZLILAR, İZMİR ATATÜRK STADI'NDAKİ BÜYÜK MÜCADELEYİ 3-0 KAZANDILAR

25 Mayıs 1980 tarihinde Tercüman Gazetesi'nde yayınlanan Ünal Tümin'in haberi

24 Mayıs Cumartesi… Bu Bolu il merkezi ile ilçesi Düzce'nin İzmir Atatürk Stadı'ndaki futbol meydan savaşını belirleyecek önemli bir günün tarihi…

Bolu belki bu tarihi pek önemli saymayacak ama Düzce için bu tarih çok daha önemli. Onlar önce vilayetlerine futbol ile kafa tutacaklar. Stada asılan sloganlarında olduğu gibi “68. vilayetin kuruluş ve de kurtuluş günü” olarak bu tarihi anacaklar. İşte böylesine fanatik ve böylesine birbirine yakın insanları, kesin çizgiyle ayıran bir maçtı… Bolu – Düzce maçı…

***

BANKO BOLUSPOR

(23 Mayıs 1980 günü Tercüman Gazetesi'nde yayınlanan İlhan Önder'in haberi)

Boluspor'lu futbolcular Eskişehir Demirspor maçından 4 gün önce sırra kadem bastılar. Kırmızı-Beyazlıların yönetim kurulunun aldığı karar gereği önce futbolcuların otoları toplandı, anahtarları teslim alındı ve “Gizli kamp yeri”ne gidildi.

TERCÜMAN uzun süren araştırmalar ve yöneticilerle yapılan görüşmelerden sonra Boluspor'un “Gizli yerdeki kampı”na girmeyi başardı.

Boluspor'un kampında 19 futbolcu Antrenör Cahit Sinan'ın yönetiminde çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Hepsinin yüzünden 1. Lige çıkacaklarının azmi ve hırsı rahatlıkla okunuyor. “Gizli yerdeki kampta” yönetim kurulu üyeleri 3'er kişilik gruplar halinde devamlı nöbet tutuyorlar ve bunu futbolculara itimatsızlık olmadığını, sadece aynı havayı futbolcularla birlikte yaşamak istediklerinden yaptıklarını belirtiyorlar.

Kadroda bulunan 19 futbolcu İzmir'de yarın 1. Lige çıkmak için oynayacakları Düzcespor maçı için Tercüman'a “Skor tahmini” yaptılar, sonuç: BANKO BOLUSPOR. İşte futbolcuların tümünün Boluspor galibiyetinde birleştikleri tahminleri şöyle oldu:

Nuri, Şenol (1-0)

Kaleci Çetin, Alaattin, B. Mustafa, Ahmet, Çetin, Selahattin, Fedai, Kaleci Ahmet, Demir (2-0)

Kaleci Fatih, K. İbrahim, Halil İbrahim, Rıfat ve Hüseyin (2-1)

Erdem (3-0)

B. İbrahim ve K. Mustafa (3-1)

Yöneticiler ve Antrenör Cahit Sinan ise skor üzerinde kesinlikle durmayıp sadece “ İyi oynayan, layık olan 1. Lige çıksın” dediler.

Boluspor'lu futbolcular adına ise kaptan Çetin “Şampiyonluğu rastlantı olarak Mersin'e kaptırdık. İzmir'deki maçı kazanıp 1.Lige çıkarak bu üzüntümüzü ortadan kaldırmak istiyoruz. Boluspor güç olarak bunu başaracaktır. 2. Lig'de futbol oynamak çok zor, çünkü orada futbol oynanmıyor. Gidilen şehirlerdeki seyircilerin davranışları ile uğraşmak çok güç, futbolu iyi bilen İzmir'lilere centilmence bir mücadele ve iyi futbol seyrettirmek istiyoruz” demiştir.

***

BOLU'DA BAYRAM VAR

Bolusporlu futbolculara para ve hediye yağıyor. Bir yıl aradan sonra Düzcespor'u 3-0 yenerek tekrar Birinci Lige çıkan Bolusporlu futbolcular Bolu'da krallar gibi karşılandılar. Sokaklara dökülen binlerce taraftar Belediye Bandosunun eşliğinde şehirde gösteri yaptılar. Futbolcular omuzlarda taşındı. Kırmızı-Beyazlı futbolculara 100'er bin lira prim verildi. Ayrıca taraftarlar da çeşitli hediyeler armağan ettiler.

Kulüp Başkanı Yener Bandakçıoğlu, “Geçen sene haksız yere İkinci Lige düşmüştük. Şimdi tekrar Birinci Ligdeyiz. Zafer hepimizindir” dedi. Futbolculara 3'er gün izin verildi. Fotoğrafta, üstte K. İbrahim taraftarların omuzlarında, altta ise Bolusporlu taraftarlar Birinci Lige çıkışlarını caddeleri doldurarak kutlarlarken.

***

İzmir'deki “Çetin final"de Düzcespor'u 2. yarıda yendiler 3-0

25 Mayıs 1980 tarihinde Hürriyet Gazetesi'nde yayınlanan Avni Erboy'un haberi

STAD: Atatürk

HAKEMLER: İhsan Türe (***), Kadri Koçbay (***), Şeref Kurtdemir (***)

BOLUSPOR: Çetin (**), B. İbrahim (**), Alaattin (***), Nuri (***), Erdem (**), K. İbrahim (***), B. Mustafa (***), Selahattin (**), Çetin (**), Demir (**), Halil İbrahim (***)

DÜZCESPOR: Alpaslan (*), K. Nurettin (**), Tuncay (**), Erol (**), Osman (**), Süha (**), Yaşar (**), Hayri (**), Şükrü (**), Ahmet (*), B. Nurettin (*)

Boluspor Düzcespor'u 3-0 yenerek tekrar Birinci Lig'e yükseldi. Atatürk Stadı'nda sonuca ikinci yarıda 3 golle giden Boluspor zaferini coşkuyla kutladı.

Ezeli rekabetin saatler önce küllendiği Atatürk Stadı'nda cümbüş vardı. Tribünleri dolduran beş bini aşkın Düzceli, İzmirli Amigo Sarı Yaşar'ın yönetiminde hançerelerini yırtarcasına “Şampiyon” diye bağırıyordu. İki bini aşkın Boluspor taraftarı da rakip taraftarlara aynı şekilde cevap veriyordu. Başlangıçtan 10 dakika öncesinde tribünlerdeki mücadele sahaya yansıdı. Sahaya atlayan Düzceli bir taraftar Kırmızı-Lacivertli flamayı santra yuvarlağının ortasına dikti. Düzceli taraftar sahayı terk ederken Bolulu amigo da Kırmızı-Beyaz bayrağını santra yuvarlağına götürdü. İki taraftarın bayrak kavgasını, polisler güçlükle önlediler.

13 yıl sonra karşı karşıya gelen iki ekibin taraftarları futbolcularına büyük bir sevgi gösterisinde bulunuyordu ve bu sevgi tezahüratlarıyla birinci lige çıkma savaşı başladı. İlk dakikalarda Boluspor kalesinde tesirsiz ataklar yapan Düzcespor, Tuncay'la kullandığı iki serbest atıştan sonuç alamadı. 12. dakikada atak sırası Boluspor'a geçti. Halil İbrahim'in başlattığı Bolu atağını Tuncay kornerle kesti. Çetin'in kullandığı korner atışı Düzce kalesinde tehlike yarattı. Alpaslan bu tehlikeyi önledi.

18. dakikada Düzce kalesi büyük bir gol tehlikesi atlattı. Erdem'in kale içine yaptığı ortayı Halil İbrahim kafa ile Çetin'in önüne düşürdü. Altı pas çaprazından Çetin'in sert şutunu Alpaslan kornere tokatladı. 27. Dakikadaki Boluspor atağında Demir'in şutu az farkla avuta çıktı. 33. dakikada Düzce soldan yarattığı tehlikede B. Nurettin'in ortasına Şükrü vuramadı. Arkasındaki arkadaşı Süha'nın şutu Nuri'ye çarparak kornere çıktı. Karşı atakta bu kez Demir'in şutu direği sıyırdı. 42. dakikada gelişen bir Düzcespor atağında Boluspor kalesi büyük tehlike atlattı.

İKİNCİ YARI

60. dakikada Halil İbrahim'le B.Mustafa'nın verkaçlarıyla Düzce kalesinde tehlike yaratan Boluspor'lu B. Mustafa'nın nefis şutunu Alpaslan yumrukladı. 64. dakikada Tuncay'ın 18 yayı üzerinden nefis frikiğini Çetin iki hamlede önledi. Bu tehlikeyi savuşturan Boluspor, Düzcespor kalesinde üstüste atak yarattı.

68. dakikada B. Mustafa'nın ortaladığı meşin yuvarlağı bu kez K. İbrahim kafayla ağlara yolladı: 1-0.

75. dakikada Çetin sağa atılan topu kovalayarak korner bayrağının yanında aldı, iki adım sürdükten sonra ortaladı, Halil İbrahim önüne düşen topu Selahattin'e bıraktı, Selahattin'in yerden şutu Alpaslan'ı avladı: 2-0.

82. dakikada Halil İbrahim'in ortasını defans ofsayt diye bırakınca aradan fırlayan K. İbrahim ceza alanına girdi. Alpaslan'ı da çalımlayarak boş kalenin ağlarını havalandırdı ve maç 3-0 Boluspor'un galibiyetiyle sona erdi.

Maçtan sonra Düzcesporlu taraftarlar oturdukları tribünleri ateşe verdi, sahada ise Bolusporluların sevinci vardı. Kırmızı-Beyazlılar tek vücut olarak tekrar Birinci Lig'e çıkışlarını coşkuyla kutluyorlardı.UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim