• BIST 103.024
  • Altın 379,236
  • Dolar 6,8109
  • Euro 7,4186
  • Bolu 15 °C
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 20 °C

KIŞ DEVAM EDİYOR

Mete Ferah

2019 yılının birinci ayının ilk günleri tüm ülkemizde olduğu gibi ilimizde de, kar yağışı ve soğuklar aralıklı da olsa devam ediyor. İlimizin birkaç senedir tanıştığı en temiz yakıt olarak da bilinen doğalgaz, ilimizde kullanılmaya başladı. Doğal gaz ve kömür atık gazlarından zehirlenmelerinden ulusal basına yansıyan feci can kayıplarını her kış olduğu gibi bu kışın daha ortalarında olmamıza rağmen sık sık duyulmaya başladı. Can kayıplarına sebep olan olaylar duyulmaya başlayınca, pek tabii ki sebep olarak birçok detay ve suçlamalar da gündeme geliyor. Bizlerin yapısında olayları yaşamadan inanmamak var zaten, bizler bir olayın iyimi yoksa kötümü olduğunu yaşamadan veya görmeden inanmaya alışamadık bir türlü.

     Doğalgaz ile yaşanan can kayıpları ortaya çıkmadan yapılan uyarıları ve talimatlara uyulmuş olsaydı, bizlerde bu gün bu acı konuları gündemde tutmaya çalışmazdık herhalde. İlimizin de tanıştığı doğalgaz kullanımı, inşallah ilimizde de can kayıplarına sebep olacak ihmallere tanık olmayız. Bütün Dünya’da kullanılan ve zamanımızın modern yakıtı olarak ta bilinen doğalgazın ilimizde de çoğunlukla kullanılmaya başlanıldığından, geçmişte rahatsız edici hale gelen hava kirliliğinin azalacağı da düşünülmelidir. Hepimiz çok iyi biliriz ki her nimetin bir külfeti de olur. Doğalgaz kullanmanın da, kullanıcılara bir külfet getireceğini de hepimiz çok iyi biliyoruz ve çok yakın bir zamanda bütün Bolu’nun temiz yakıt doğalgaza kavuşmasını diliyoruz.

 

        2019’in şu soğuk günlerinde birazda gülelim.               

       Gezmek için Amerika’ya giden Temel, etrafı daha iyi görebilmek amacıyla şehirlerarası seyahatlerini otobüsle yapmayı tercih etmektedir. Temel bir gün şehirlerarası seyahat için bindiği otobüste siyahlarla beyaz insanların birbirlerine laf atıp münakaşaya başladıklarını duyunca dayanamayıp yanında oturan beyaz insana sorar “bu insanlar neden birbirleriyle tartışıp duruyorlar”. Temel’in yanında oturan beyaz adam “bu bölge beyazların bölgesi, onun içinde beyaz insanlar olarak bizler ön sıralarda oturacağız, bir müddet yol aldıktan sonra burası siyahların bölgesi olacağından siyah insanlar biz önde oturacağız diyorlar, onun içinde bu insanlar yol boyunca bir türlü anlaşamıyorlar” der. Temel arabuluculuk yapmak üzere ayağa kalkarak “beyler şimdi hepiniz beni dinleyin” der ve devam eder “siyah insan, beyaz insan netice olarak hepimiz insanız, birbirimizden ten rengimiz dışında bir farklılığımız yok, hangimizin önde oturması neyi değiştirir ki” der. Homurdanmaların azalsa da devam ettiğini gören Temel tekrar ayağa kalkarak “anlaşıldı ki sizlerin siyah insan beyaz insan kavganız bitmeyecek, şimdi farz edin ki hepimiz yeşil insanız, yani hiç birimizin ten rengi farklı değil, şimdi ona göre rast gele oturun oturduğunuz yerde” der.

      Otobüste yolculuğun bir müddet ses seda çıkmaz fakat yeni bir yerleşim yeri yaklaştığında homurdanmalar tekrar başlayınca iyice kızan Temel ayağa fırlayıp öfkeli bir sesle “anlaşılan o ki sizin yer kavganız bir türlü bitmeyecek. Bundan sonra farz edin ki herkesin rengi yeşil ama kimisi açık yeşil kimisi koyu yeşil, bundan sonra açık yeşiller önde, koyu yeşiller arkada oturacak, hiç kimseden itiraz istemem“ der.   

    Bir sonraki yazıda buluşmak üzere, hoşça kalın.      

Bu yazı toplam 1085 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim