• BIST 101.971
 • Altın 229,096
 • Dolar 5,3205
 • Euro 6,0379
 • Bolu 4 °C
 • İstanbul 7 °C
 • Ankara 7 °C

Kişisel düşünce

İlhami Candemir

Sayın okuyucular,  Meclis Başkanı sayın İsmail Kahraman’ın bir konuşmacı olarak davet edildiği bir üniversitede, çağdaş eğitimle yetiştirilecek olan MEŞALELERLE muasır medeniyete giden yolu aydınlatacak üniversitede, yeni anayasa ile ilgili görüşlerini açıklarken ortaya koyduğu “Laiklik sadece Fransa, İrlanda ve bizim anayasamızda var ,(oysaki pek çok devlette var) bizim yeni anayasamızda olmamalı, yeni anayasa dindar bir anayasa olmalı “  sözleri siyasetin gündemine BOMBA gibi oturmuştur.

Bir taraftan başta sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere başbakan, Adalet ve Kalkınma Partisinin tüm sözcüleri, havuz medyası, DİNCİ KESİM olmak üzere tüm yetkili ve yetkisiz yandaşlar sayın Meclis başkanının bu söylemini onun “şahsi görüşüdür” diyerek hem o sözleri “şahsi görüşe” indirgeyerek geçiştirme gayretindeler ve hem de sayın Meclis başkanına arka çıkmaktadırlar. Hele hele sayın Cumhurbaşkanımızın,-meclis başkanının bu görüşüne katılmıyormuş gibi gösterilen- Mısır’da laiklik ile ilgili söylediği sözleri tekrar tekrar ve ısrarla yinelediğini dinlediğimizde sanırsınız ki TC devleti laiktir. Sanırsınız ki T.C.yönetim kademelerinde ateist veya zaman zaman alkol alan BAKAN, BÜROKRAT var. Var mı? Tekrar soruyorum var mı? YOK. Bu gün kamu kuruluşlarının lokallerinde- AKP iktidarından önce var olan- alkol servisi yapılabiliyor mu? Hayır. Hani devlet laikti. Herkese eşit mesafede idi,hani devlet kimsenin dini inancına,yaşam tarzına karışmıyordu.Geçiniz beyler geçiniz böyle beylik lafları..Sadede gelin sadede. Laiklik anayasada  var, (dostlar alış-verişti görsün misali) uygulamada  yok..Bu böyle biline. Yandaş kişi ve kuruluş temsilcileri diyecekler ki tabii ki olmaz, burası İslam ülkesi. İşte işin bamteli burası. Böyle düşünüldüğü ve uygulama böyle olduğu için bu gün laiklikten söz etmek abesle iştigaldir. Bizler bu gün olmayan şeyi tartışıyoruz. Sayın meclis başkanı da olmayan şeyi anayasadan da çıkaralım diyor. Haklı mı hayır, elbet bir gün gelecek laikliği doya doya yaşayacağız.

Diğer taraftan muhalefet partilerinin sözcüleri, laikliği özümsemiş, bunu medeni olmanın olmazsa olmaz şartı olarak kabul etmiş,”ne olursan ol yine gel” diyen Mevlana’nın bu görüşünü kendisine şiar edinmiş kişi ve kurumlar ise  meclis başkanının bu sözlerinin “şahsi görüş” olarak geçiştirilemeyeceği,işgal ettiği makamın konumu , özelliği ve saygınlığı ile bağdaşmadığını,bu nedenle istifa etmesi gerektiğini iddia etmektedirler.

Şimdi ben konuyu, -daha iyi anlaşılabilmesi için-bir örnekle izaha çalışayım; Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. sayın Mehmet Görmez  davet edildiği bir Üniversite’de  üniversite öğrencileri ve akademisyenler karşısında konuşmacı olarak kürsüye çıktığında ” yeteri kadar ve hatta kat kat fazla imam hatibimiz var,bu nedenle imam hatip okulları kaldırılmalı” dese acaba sayın Cumhurbaşkanımız olsun, AK parti sözcüleri olsun, sayın meclis başkanına arka çıkanlar olsun  “diyanet İşleri başkanının bu sözleri şahsi görüşleridir” mi diyeceklerdir, yoksa derhal istifa etsin mi diyeceklerdir,hatta demekle de yetinmeyip o günün gecesinde onu görevden alacaklar mıdır? Lütfen Kulüpler Birliği’nin aldığı karar gibi iki dakika düşünerek cevap vereniz. Ben cevabımı  verdim,sayın diyanet İşleri başkanı görevden alındığı gibi alnına paralelci yaftasını da yapıştırırlardı.

Nasıl her kuşun eti yenmezse her görüşe de “şahsi görüş” denemez.

Bir kişi alkol alabilir, bu onun yaşam tarzıdır ama bir imam alkol alırsa onun yaşam tarzıdır diyebilir miyiz? Sayın meclis başkanının görüşlerinin şahsi görüş sayılamayacağını daha pek çok örnekle anlatmaya çalışabilirim ama o görüşlerin şahsi görüş sayılamayacağı, yeteri kadar anlaşıldığı kanısındayım. Hani  “leb demeden leblebiyi anlar” derler ya işte ben de konu anlaşılmıştır diye düşünüyorum. Bunlar da benim ŞAHSİ GÖRÜŞÜM. Bu arada bir özdeyişi de sizlerle paylaşmak istiyorum; “konuşmasını biliyorsan öyle bir laf söyle ki DERS ALSINLAR, konuşmasını bilmiyorsan sus ki seni ALİM SANSINLAR.”Sayın meclis başkanının sözlerinden ders alındı mı? alındı, nedir o ders, “ bir insanın fikri ne ise zikri de odur” derler ya meclis başkanının ve ona destek verenlerin gizli fikirleri  ortaya çıkmış oldu,yani takke düştü kel göründü.

Bu nedenle ben diyorum ki meclis başkanının sözlerinin “şahsi görüşüdür” diyerek geçiştirmek güneş batıdan doğuyor demek kadar abestir.

Ne yapalım, bugünün Türkiye’si bunları yaşıyor.

Bindik bir alamete gidiyoruz kıyamete.

Bu yazı toplam 1622 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim