• BIST 116.943
  • Altın 391,200
  • Dolar 6,8480
  • Euro 7,6901
  • Bolu 26 °C
  • İstanbul 30 °C
  • Ankara 28 °C

Kokuya filtre, toprağa vitamin -1-

Mustafa Namdar

Toprak erozyonu sadece ormanlarımızın yok olmasıyla, bitki örtüsünün toprak üzerinden kalkmasıyla olmuyor. Çölleşme sadece erozyonla oluşmuyor. Erozyon; toprağı işlemesini, beslemesini bilmiyorsak oluşuyor. Çevremizi kirletiyorsak, toprağı bilinçsizce kullanıyor, sanayi atığı asitli sularla yıkıyorsak, gelişmiş teknolojilerin atıklarına mezar olarak kullanıyorsak da erozyona neden olunuyor.

Bir taraftan yerküre üzerinde yaşayan canlıların karınlarını doyurabilmek için yeni teknolojiler üreteceksiniz, bir taraftan da ürettiklerinizin atıklarıyla tarımın ana karnı toprağın özelliğini bozup verimden düşüreceksiniz. Dünya açlık tehlikesiyle, susuzluk ve havasızlık tehlikesiyle karşı karşıya kalıyorsa, bunun nedeni insanlığın toprağa ihanetidir.

Nasihatlara, bilimsel verilere aldırış etmeyen toplumlar, olumsuzlukların canları acıtmaya başladığını hissettiklerinde elde fener, gecenin karanlığında çare aramaya başlarlar. Ülke ekonomisine büyük katkısı olan, binlerce ailenin ocağında kaynayan tenceresinde aş olan kanatlı sektör atığı, gübrenin neden olduğu kokuyla meşgul olurken, besin kaynağımızın ana karnı toprağımızın da sararıp solduğunun yeni farkına varmaya başladık.

2000’li yıllardan bu yana yapılan seslendirmeler yenice kulaklarda yankılanıp, ne yapmalıyızın arayışı içine girmiş olmanın sevincini yaşadık. AKP Bolu İl Başkanlığının il sorunlarına ait “Bolu için elele” koordinasyon toplantılarının üçüncüsünde milletvekilleri, belediye başkanları kanatlı sektör temsilcileri, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve basınımızın iştirakiyle 13.10.2008 Pazartesi günü Köroğlu Otel toplantı salonunda gerçekleşti. Toplantının önemli bir konuğu da Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Prof. Sn. Vahit Kirişçi’ydi.

Toplantının açış konuşmasını AKP İl Başkanı Sn. Mehmet Emin Güz yaptı. Güz konuşmasında bu toplantılardan amaç, ilin sorunlarına ortak akılla çözüm bulmak. İl sorunlarıyla ilgili kısır siyasi çekişmelere son vermek. Kanatlı sektörün ekonomiye olan katkısının yanında sorunlara kulak vermek. Yasakçı ve inzibati tedbirlerin dışında sorunların ve sorumlulukların bilincinde çözümler için akıl yürütmek olarak özetledi. Bir kez daha sorunların paylaşıldıkça küçüldüğünü, başarıların ise paylaşıldıkça büyüdüğünü hatırlattı.

Toplantıda öneri ve gösterimle ilgili katkılar yapılarak tavuk gübresine ait önlemlerin ne olmasının anlatılması amaçlanmıştı. İlk olarak Mert Yapı’dan Sn. Derya Öztürk söz aldı.

- 2070 yılında 50 yaşında olan bir insanın 85 yaşı gösteren haline ait bir gösterimle susuz kalmanın tehlikelerine işaret etti. Tarımın Türkiye’de 2000’li yıllara gelene kadar kendi kendine yeter olduğunu, ancak şu anda bu dengenin bozulduğunu özetledi.

İkinci konuşmacı yine Mert Yapı’dan Sn. Mustafa Karatağ’dı. Mert Yapı Tarım Grubu olarak, tavuk gübresinin işlenmesine ait “Miras” adını verdikleri bir projenin tanıtımını yaptı. İşletmenin teknik ayrıntısına girmeden tavuk gübresini tarıma elverişli hale getireceklerini ve bu iş için Devletin ve kamuoyunun desteği ve teşvikiyle uygun alanda kurulacak bir atık işleme merkezini hiçbir ücret talep etmeden kurabileceklerini açık bir dille anlattı.

Temiz hava, temiz su ve temiz toprak sloganıyla üzerinde yaşadığımız, doyunduğumuz bu topraklar, bu hava ve bu su bizim, ona sahip çıkalım dedi.

Sn. Karatağ çok iddialı olarak yatırım için ücret talebinde bulunmayacağının altını çiziyorken, devletin ve kamuoyunun desteğinin yeterli olacağını söylüyordu.

Hiçbir yatırımcı gelir elde edemeyeceği konularda para harcamak istemez. Devletin ve kamuoyunun desteği istenirken, teşvikten yararlanma, gübre temininde garanti, yer gösterilmesinde kolaylık, kompoze edilmiş gübrenin kullanımında çiftçiyi destekleme gibi düşünceler mi var, açıklanmalı. Ürün pazarlamada yatırımcı için bunlar çok önemli. Yatırımcı işletmenin kurulmasına yönelik böylesine açık çek veriyorsa, önü açılmalı diye düşünüyorum.

20.10.2008

Bu yazı toplam 650 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim