• BIST 1.401,460
  • Altın 493,71
  • Dolar 8,6950
  • Euro 10,2000
  • Bolu 6 °C
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 8 °C

Kokuya filtre, toprağa vitamin -2-

Mustafa Namdar

Gül dikensiz olur mu? Gülü seven elbette dikenine katlanacak. Gülün dikenine katlanırken, acılarla kardeş olup yatmanın da bir anlamı yok. Gülü tutmasını bilirsek, dikeniyle de barışık olmak mümkün. Bir yerde bir üretim varsa, bir yerde hammadde işlenerek tüketime sunuluyorsa, bunun bir atığı olmalı. Kanatlı sektör de öyle. Beslenip büyütülen, kesilip besin kaynağı olarak sofralarımıza gelen tavuk, hindi ya da büyükbaş-küçükbaş hayvanların geçirdiği bu evrelerde çevreyi kirleten, toprağı verimsizleştiren, havanın ve suyun kalitesini bozan olumsuzlukları olacaktır. Böylesi durumlarda insan aklı gerekli önlemleri almıyorsa, işte o zaman güzelliklerin üstünü örten çirkinlikler öne çıkacak, çevre kirliliği sadece görüntü kirliliğini meydana getirmenin yanında, insan sağlığını da tehdit eder konuma gelecek.

İşte bu kaygılarla gündemden hiç düşmeyen altın yumurtlayan tavuğun dışkısını da altına çevirebilmenin arayışları başlamıştır. Bu bağlamda özel teşebbüsün yanında beldenin belediyesi de yurt içiyurt dışı araştırmalarına başlamıştır. Belediyemiz çalışmalarında gelinen son noktayı Zabıta Müdürü Sn. Erol Yavuz şöyle izah etti.

- Belediye Başkanı’yla birlikte, beyaz et sektör temsilcisi Sn. Şerafettin Erbayram ve ben önce Avusturya, sonra Hollanda’ya gittik.

- Bragner Ordaplus adlı Hollanda firmasının yetkilileri ile yapılan temas sonucu Profesör Sn. Cihan Kütük ve Gökhan Çağe (Ank. Ün. Zi. F. Toprak. Bl.) Beypi adına katılımlarıyla Bolu’da incelemelerde bulunulmuş ve konunun uygunluğu görüşüyle Belediyemiz ile imza aşamasına gelinmiş.

- Kurulacak tesis için Belediye yer tahsisi, kanatlı sektörde gübre temini konusunda taahhütte bulunmuştur, dedi.

Daha sonra sırasıyla görüş belirtmek üzere TSO Başkanı Sn. Türker Ateş, Bolu Baro Başkanı Sn. Gazanfer Günler, Kıbrıscık Tavukçuluk Kooperatif Başkanı Sn. Ünal Çetin, Veteriner Hekimler Oda Başkanı Sn. Mehmet Altun (İl Tarım Md.) söz aldılar.

Konuşmacılar tavuk gübresinin işlenerek kullanılmasındaki yararları ortak düşünce olarak aktarırken, her birim kendi kuruluşunun Bolu’nun kalkınmasına ait görüşlerini de TBMM Tarım ve Orman Komiyonu Başkanı’na anlatmaya çalıştılar.

Örneğin; ilimizin Türkiye’nin ikinci zengin ili olduğuna ait yanlışlığın düzeltilmesi. Kişi başına düşen gelirin TÜİK’in kabul ettiği gibi olmadığını. Çiftçiyi belli alışkanlıklardan kurtarıp organik gübreyi kullanması isteniyorsa devlet desteğiyle özendirilmesi gerektiği. Sunulan projelerin maliyet analizlerinin yapılması gerektiği. Bu konuda kanatlı sektörün sorunlarına ülke genelinde yasal çözümler getirilmesi gibi...

Ünal Çetin: Kıbrıscık Tavukçuluk Kooperatifi Başkanı

Toplantıya katılan sürpriz konuklardan biriydi. Kıbrıscık’da işsizlik nedeniyle oluşan göçü önleyecek tavukçuluk sektörü gibi girişimciliği topluma yaygınlaştırma amacıyla kurulan bir kooperatif dört yıl önce başlamışlar bizim konuştuklarımızı somutlaştırmaya. Ve 2009 yılında bununla ilgili işletmeyi kuracaklarını söylüyordu Sn. Ünal Çetin.

Dr. Sait Koca: Beypiliç Genel Md.

- Bolu Broyler ve hindicilikte ileri. Piliç ve hindi etinde sürekli artış var.

- 2007 yılı itibariyle sektördeki payımız %23.47’dir. 90 bin ton canlı hayvan çevre illerde üretiliyor.

- Neden büyükbaş hayvan atıkları değil de kanatlı sektör!!!

- Yasal anlamda tavuk gübrelemesiyle ilgili bir önlem yok.

Avrupa’da nitrat önleme, entegre kirlilik önleme, su kirletmeme ile ilgili direktifler var.

- Türkiye’de de yeni yeni önlemler alınmaya başlandı. Bizde de tarımda kullanılan organik gübreler yönetmeliği var.

- Çevre koruma ve su kirliliği kontrol yönetmeliği var.

- Gübrenin biogaz olarak kullanılması için çalışmalar var.

- Biz sektör olarak 30-40 gün süreli bekletme yöntemiyle kompastlamayı tercih ediyoruz. Bu projenin uygulanması için yer tahsisi isteminde bulunduk.

- Belediyenin projesi içindeyiz. Tesis satın alınması aşamasında masaya oturduk. Çok farklı bir fiyat karşımıza çıktı. Biz bu yükün altına giremezdik. Ama biz sektör olarak gübre verme teklifinde bulunduk.

- Bu konularda Avrupa’da destek büyük.

Biz burada Bolu’nun sorunu gibi tartışıyoruz. Oysa bu Bolu’nun değil, Türkiye’nin sorunudur. Bu konuda çok hızlı yönetmelikler düzenlenmelidir.

21.10.2008

Bu yazı toplam 737 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim