• BIST 101.566
  • Altın 261,200
  • Dolar 5,6804
  • Euro 6,3745
  • Bolu 13 °C
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 14 °C

KOLTUK KAVGASI II Ak Parti II

Makinist

Yüzlerce okuyucumuz tarafından ilgi gösterilen yazı dizimizin ikinci bölümüne geçmeden önce okuyucularıma gösterdikleri ilgiden ötürü teşekkür ediyorum.

İktidar partisinin medya ile sürdürdüğü ilişkiler de kalmıştık.

Bugün nasıl 76 milyonluk ülkede tarafsız, dürüst izlenebilecek gazete, radyo, televizyon kalmamışsa yerelde de buna benzer tutum ve davranışlar “aynısının tıpkısı” yöntemi ile taşra kentlerinde de sürdürülüyor.

Bolu’da bu kentler arasında ulusal da oynanan oyunları bire bir takip eden medya kovalama canın en çok yaşandığı kentler arasında ilk beşe kesinlikle girer.

Bilmem bezik oyununu bilir misiniz?

Karşınızdakine koz çektiğiniz de rakibiniz sizden üstün bir kâğıtla kozunuzu kesiyorsa “Dönük” duruma düşersiniz. Ne kadar iyi oynarsanız oynayın “Dönük”  durumdan kurtulacak pozisyonu yaratamazsınız oyunu kazanmanız mümkün değildir.

Bizim Bolu’daki basının durumu da biraz buna benzer. Yuları ta işin başında karşı tarafa teslim eden basın başka bir deyişle hayata “Dönük” başlayan kendini gazeteci sınıfında kabul ettirtmeye çalışan kişi artık ne kadar nasihat ederseniz edin evsafı bozulduğu için normal hale gelemez.

Ak Parti Bolu İl teşkilatı ve teşkilatında ki hizipler bu zaafı çok iyi bildikleri için de oyunu kendi kurallarında götürmek için gazeteciyi “Dönük” hale getirdiği vakit ondan keyiflisi yoktur.

Artık o gazetecinin yayın organı vasıtası ile toplumu istediği gibi maniple edebilme şansını elinde bulundurur. Ya da bulundurduğunu zanneder.

Hizipler aralarında ki bütün çelişkilere rağmen bu konuda birbirleri ile müşterek toplantılar yapar.

Yayın politikalarından hoşnut olmadıkları yayın organlarına ne tür önlemler alacaklarını konuşurlar.

Bu toplantılardan önemli kararlar çıkar.

Örneğin, basın toplantılarına istemedikleri gazeteleri davet etmeme, basın açıklamalarından haberdar etmeme, ekonomik olarak zor duruma düşürecek kararlar alma, gazetelerin içişlerine karışma teşebbüsleri, istemedikleri köşe yazarlarına yazı yazmalarını önleme çabaları vb. gibi.

“Bu bağlamda geçtiğimiz günlerde bazı yayın organlarında Bolu Belediyesinden nemalanan gazete, internet haber sitesi, televizyonlarla ilgili BİMER kaynaklı bir haber yayınlandı.

Haber haberde, yanıltıcı ve şaşırtıcı…

Örneğin Resmi İlan alanlarla durup dururken Bolu Belediyesinden çöplenenler aynı listede yer almış.

Bu okuyucuları yanıltıcı bir içeriğe sahip…

Çünkü resmi ilan almaya hak kazanan bir gazeteye verilen resmi ihale ilanları ile Bolu Belediyesinin hiç ama hiç alakası yok ve bu konu Bolu Belediyesinin inisiyatifinde değil.

İhaleye çıkacak devlet kuruluşları ihale ilanlarını Bolu Valiliği Basın Yayına verir, Valilik Basın Yayın da resmi ilan almaya hak kazanmış olan gazetelere bunu belli bir resmi program şeklinde dağıtır.

Bu liste resmi-ihale ilanlarından arındırıldıktan sonra yayınlanırsa ancak o zaman takke düşer kel görünür.

Bu listeyi bu şekilde yayınlamak kafa karışıklığından başka bir şey yaratmaz.”

Parantezi kapatalım kaldığımız yerden devam edelim.

Yayın organlarını kontrol altına tutma konusunda Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz inanılmaz beceriye sahiptir. Bolu Belediyesinin imkânlarından istediği gazeteciyi denetimsiz, korkusuz bir şekilde istediği şekilde yararlandırır.

Reklam, reklam, abone, abone, yine reklam vs.

Bu bir çay ocağı, bir mesire yerinde oyuncak, bir parkta cafe, bir kantin gibi gazetecilik mesleği ile bağdaşmayacak küçük lütuflardır, ama imkânlardan yararlanmak için aralarında rekabet olan hayata  “Dönük” başlamış olanlar arasında kapışana gider.

Bunun karşılığı iyi haber, yanlı haber, başkanı kutsayan yayın politikasıdır.

“Dönük” bunları inkâr etmez, “Dönükler” arasındaki ilişkide bunun adı “Ne yapalım ekmek parasıdır”

Belediye Başkanının kendi bütçesi ve dilediği gibi kullandığı temsil fonları olduğu için rahattır.

Ömer Sayın ise kısıtlı bütçesi ile bu konuda yetersiz kalır, sadece alınan kararları uygular, onun ötesine geçemez.

Ali Erçoşkun ise bu konuda hünerlerini kendi olanakları ile hal etmek zorundadır. Önümüzdeki günlerde ortaya çıkacak yeni formüller uygulama düşüncesindedir. Eski dostluklarını ve zamanında yaptığı karşılıksız yardımlaşmaların meyvesini yemekle idare eder.

Basınla ilişkiler konusu yerel seçimler ve akabinde 2015 genel seçimlerine doğru alınacak yeni kararlar, yeni yaptırımlarla ivme giderek artarak devam edecektir.

Bu günlük bu kadar, yarın Ak Parti III ile konuyu sonlandıracağız, Bolu Belediye başkanlığı için adı geçen Alaaddin Yılmaz ve diğer olası adayların isimleri konusunu irdeleyeceğiz.

Devam edecek;

                 

Bu yazı toplam 846 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim