• BIST 95.953
  • Altın 238,504
  • Dolar 5,8268
  • Euro 6,5545
  • Bolu 2 °C
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 3 °C

KOMUTANLARIN KOMUTANINI KOMUTANDAN DİNLEDİK -2-

Mustafa Namdar

    -Atatürk barışın savaşla elde edilebileceği bir dönemin öncüsüydü. Dünyanın değişik yerlerindeki ülkelere de yapma, yaptırma, uygulama, uygulatma, en zor koşullarda çözüm bulma örneği oldu. Savaş sonrası İngiltere parlamentosunda sorularla sıkıştırılan Lord Curzon; “Nereden bilebilirdim ki. Dünyaya üç, dört yüzyılda bir gelen dehalardan birinin de Türkiye’den çıkabileceğini” demiş.

    Atatürk devletler arası konularda da birey ve toplumlarla da ciddi ve ılımlı ilişkiler kurabilen üstün niteliklere sahip bir önderdi.

-Sorun çözerken şaşırmayan. Bugün söylediğini yarın unutmayan. Panik yaşamayan, korku ve endişeye tutsak olmayan, çöküntü ve üzüntüye kapılmayan, başarılarıyla hizmet verebilecek kişileri seçebilen ustalardan biridir Atatürk. Atatürk zor şartlarda göz kırpmadan 24-30 saat çalışabilen, asabiyetini bile işlevselleştirebilen, ondan yarar sağlayan, cephede en zor anlarda bile kitap okuyabilen, okuduğu kitapların kenarlarına notlar düşebilen biridir Atatürk…

    -Avrupanın gelişmesine, birlik oluşturmasına, kültürel birikimine karşı ülkemiz tükenişe doğru yuvarlanıp tükendiğini büyük savaşlarda yaşadık. Türkiye’nin yükselmesine karşı olanlar güçlerini birleştirmiş bizi ıslah etmek uygarlaştırmak bahanesiyle üzerimize gelmişlerdir.  İşlerimize karışarak yaşantımıza egemen olmuşlardır. Geçmişte yaşadıklarımızı unutmayalım.

    -Bu ordu bizim. Bu ordunun mensupları bizim çocuklarımız Atatürkçülük ve ilkelerinin kaybolmasına göz yumarsak memleketimiz tehlikeli istikametlere kayabilir.

    -Yaptığı savaşlarda hiç yenilgi yüzü görmeyen Atatürk’ün yurtdışında çeşitli yankılar uyandıran başarılarının yanında, onun devlet adamlığı niteliğinin askeri gücünden daha fazla ve üstün olduğu yazılıp söylenmekte.

    -Atatürkle ilgili 3000 yabancı dilde eser bugün 5000lere ulaşmıştır. Bu konuda ABD de “Kongre kitaplığı” değerli bilgilere sahiptir. Bu gerçekler nedeniyledir ki, biz 10 Kasımları toprak olmuş bir büyüğün ardından boynu bükülmüş, yaktığı ateşin ışığını yitirmiş acizlerin yası ile geçirilebilecek günler olarak düşünmemeliyiz.

    10 Kasımlar; milletçe, ebedi liderimize engin sevgi, saygı, şükran ve bağlılığımızı tazeleme günleri olduğu kadar, hız alma, yapılanları değerlendirme ve hesap verme günleri olarak değerlendirilmelidir. 10 Kasım 1938 yüce önderimizden: kurduğu cumhuriyeti, milli birlik ruhu içinde yarattığı Türkiyesini ve sağlam temeller üzerine oturttuğu Atatürkçülüğümüzü teslim aldığımız gündür. Cumhuriyet zaman zaman bir dizi tehditlerle karşı karşıya kalmışsa bilmeliyiz ki ilke ve devrimleriyle aydınlattığı yoldan sapmalar olmasındandır.

    Türk ulusuna çizdiği uygarlık yolunda ilerlemek yerine çağın gerisine gidişe özlem duyarak bu yoldan ayrılmayı tercih edenler, sonsuz karanlıklarda kaybolmaya mahkumdurlar.

    -Atatürk’ün dünya görüşü ve felsefesi evrenseldir. Onun 1920’lerden sonra söyledikleri bugün hala geçerliliğini korumaktadır. Çünkü o yüz yıllar sonrasını görebilmiştir. Onu ve silah arkadaşlarını bir defa daha rahmet ve şükranla anıyorum.

    Sn. Yamaner dört yıl kaldığı Kıbrıs da o günlerin heyecanını yaşarcasına Kıbrıs’ı ve jeopolitik özelliğini de şöyle anlattı. Türkiye’ye yakınlığı. İskenderun ve Mersin körfezlerini kontrol etmesi. Deniz ulaşımı, İsrail ve Suriye’nin liman ve sahillerinin güvenliği, Süveş kanalının emniyeti, Ortadoğu petrolleri ve nakliyatı ile önemi yanında Kıbrısın doğu Akdenizde bir uçak gemisi gibi olduğunu füzeler için rampa, Anadoluyu güneyden istila için bir atlama tahtası olduğunun yanında daha birçok yönden stratejik öneminden bahsetti. En önemlisi savaşın vahşetini yaşadıklarıyla gözler önüne serdi. Verdiği bilgileriyle sn. Yamaner’e teşekkürler.


Bu yazı toplam 718 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim