• BIST 1.418,030
  • Altın 483,74
  • Dolar 8,5050
  • Euro 9,9850
  • Bolu 13 °C
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 13 °C

Konuklar Moritanya’dan

Mustafa Namdar

Moritanya: Afrika’da 1030 km2 alana sahip yaklaşık 3,5-4 milyon nüfusun yaşadığı bir İslam Cumhuriyeti. Bölgenin %15’i orman alanı, geri kalan büyük bir bölümünün tarıma elverişli olmayan sahra olduğu anlatıldı. Altyapı zenginliğinde demir cevheri önde geliyor. Son iki yıldır gümüş, altın madeni ve petrol ile dikkat çektiği ifade edildi. Hayvancılıkta büyükbaş ağırlıklı olarak koyun, keçi ve deve olduğu, bu nedenle de dericiliğin önde geçim kaynağı oluşturduğu söylendi. Ayrıca balıkçılık ihraç ürünlerinin temel maddesi olarak görülmekte.

Okuma-yazma oranı %75 okur-yazar. %25 okuyor ama yazamıyor. Fert başına düşen gelir 2000 dolar civarında düşük. İşsizlik oranı da kesin rakam verememekle birlikte, oldukça fazla olduğunu söylüyor Ticaret Müsteşarı Sn. Muhammed Benhanen. Türk Sanayi İş Adamları Konfederasyonu (TUSKON) tarafından İslam ülkelerin iş adamlarını bir araya getiren toplantıya katılmak üzere gelen heyeti, Bolu’ya getiren de Bolu Sanayicileri Derneği (BOSİAD) Başkanı Sn. Adnan Daylan.

İçlerinde Gıda sektöründen, inşaat sektöründen, marketler zincirinden, tekstil, mobilya, demir, deri ve balıkçılık alanlarına ait iş temsilcileri, sahipleri ve sorumlu genel müdürlerinden oluşan 19 kişi ikisi bayan. Bolu Dağı’nda İsmail’in yerinde verilen öğle yemeğinde katıldım gruba. Bolulular için unutulmayacak bir play-off’un başlayacağı gün. İnsanlar akın akın gidiyorlar İstanbul Ali Sami Yen’e.

Milletvekilimiz Sn. Metin Yılmaz ve Belediye Başkanımız Sn. Alaaddin Yılmaz da yemekteler. Onlar da maç için ayrıldılar yemek sonrası.

Beldeye gelinir, Belediye Başkanı da olursa konuşmasız geçer mi yemek? Hoşgeldin demek için sözü aldı Başkan.

-Türkiye ile İslam ülkelerinin ticari ilişki zayıflığından söz etti. “Umarım bu geliş ticari ilişkilerdeki gelişmelerin başlangıcı olur.”

-Doğa güzelliklerimizin yanında şifalı sıcak su kaynaklarımız var. Umarım turizm konusunda bu güzelliklerden yararlanmak için ailelerinizle gelirsiniz.

-Gelişmiş bir kanatlı sektörümüz var, umarım değerlendirirsiniz dedi.

-Moritanya Ticaret Müsteşarı (Bakan Yrd.) Muhammed Benhanen:

-Önce işadamları adına teşekkür etti. Çok güzel karşılandıklarını söyledi.

-Din ve inanç kardeşliğinin önemine değinerek, “Türkiye’den gelecek ziyaret gruplarıyla alakalarının gelişmesi, kuvvetlenmesi siyasal, kültürel ve ticari ilişkilerin de sebebi olacaktır. Birbirimizi sevmemize ve güven duymamıza neden olacaktır. Bu durum da güzel bir kardeşlik ve kuvvetli bir dostluk oluşturacaktır.

İstanbul’da yapılan toplantıda da iki ülke Cumhurbaşkanları, ülkelerin dayanışmasından ve gelişmesinden bahsetti. Ticaretlerinin Türkiye ağırlıklı olacağını, 2006’da 1 milyar dolar, 2007’de de biraz daha artan bir ticaretin olduğunu söyledi.

Yemek sonrasında ilk durak Beypiliç tesisleriydi. Kesimhane Müdürü Sn. Alp Köroğlu tavuğun canlı girişinden son işlem ambalajlanıp adrese gönderilmesine kadar bütün üniteleri gezdirdi. Tüm işlemlerin hijyenik bir ortamda İslami kurallara göre otomatik tezgahlarda yapıldığını gören konuklardan bağlantı yapmak için satış sorumlusuyla görüşme talebinde bulundu. Şu anda saatlik üretim 11 bin adet piliç.

Yeni tesisler devreye girdiğinde bu sayının 24 bine çıkacağı söyleniyor. Türk Cumhuriyetlerine yapılan ihracatın daha fazlalaştırılması düşünülüyor. Yaklaşık 198 bin dönüm kapalı alanda olanlar bunlar. Kesim sayısının Göynük’le birlikte 35 bin olduğu ifade edildi. Gurur duymamak imkansız. Konuklar da hayran kaldılar.

Beypiliç’ten sonra durağımız Filiz Makarna fabrikası oldu. Burada da bütün üniteler hakkında bilgilendirilerek gezdik fabrikayı. Gıda sektörü içinde olan işadamları ilgilendi. Burası da çok beğenildi.

Filiz’den çıktıktan sonra Özel Melih Okulu’na döndü rota. Burada günün yorgunluğunu alan meyve ikramı yapıldı. Okulun başarısı anlatılıp okul gezdirildi. Türkiye genelindeki sıralamada 51.sırada olmanın gururu vardı. Çalışmalarda etütlerin ve öğretmenlerin ders yükünün en fazla 20-25 saat olmasının rolünden bahsetti.

Dışarıda müthiş bir yağmur vardı. Konukları turizm amaçlı Gölcük’e çıkarmak vardı planlarında. Yağmurda nasıl olacak tereddüdü vardı. Hiç değilse gölün çevresinde dolaşılır dendi, Gölcük’e gelindi. Gölcük adeta büyüledi konukları. Burada fotoğraflar çekildi. Yazın aileleriyle birlikte geleceklerine ait fısıltılar yayılmaya başladı. Gölcük gerçekten yeşilin her tonuyla büyülüyordu insanı. Gölcük’ten yemek için termale inildi. Orada Vali Yardımcımız Veysel Özgür’ün beklediği söylendi. Açık büfe yemekte herkes istediği ile karnını doyurduktan sonra Veysel Beyle birlikte mini bir toplantı yapıldı. Vali Yrd.Sn. Veysel Özgür: Bu tür ziyaretlerde kamu, valilik de işin içinde oluyor.

-Aslında biz Afrika’da çok fazla insan yoğunluğu görüyoruz. Bolu Arap turizmi için bulunmaz yer. Burada doğa daha ziyade sıcak bölge insanlarına, sizlere hitap ediyor. Burada birinci özellik turizm. Burada başka illerle kıyaslanmayacak bir başka özellik var. Ayrıca şifa kaynağı termal turizmi kaynaklarımız ayrıcalığımızdır.

-Bir başka yanımız, çok güçlü beyaz et tavukçuluk ve makarna fabrikamız var. Türkiye artık dışa açılıyor. Romanya’da ekmek fabrikalarının çoğu Türklerin elinde.

Aslında Bolu esnafının bu toplantıdan haberi olsaydı, baş başa görüşmek üzere burada olsaydı daha başka olurdu. Ticaret Müsteşarı Muhammed Benhanen, bizim grubumuz Afrika’dan Bolu’ya gelen ilk gruptur. Bu iki ülke ilişkilerinin bir sebebi olur diyorum. Arap, Afrika ve İslam içinde demokrasi var. Ticari ilişkilerde petrolü değerlendiriyoruz. Altını, demiri Avustralya’ya, Amerika’ya balıkçılık, hayvancılık, dericilik ziyaretimizin amacı sizleri tanımak. Türk işletmecisini, Moritanya’ya taşımak, araştırmalarına katılmaktır. Yabancı firmalara kolaylık getirilmesi çalışmalarımız var. Resmi kişiler olarak temenni ediyoruz ki, Bolu işadamları ile bir sonuca gelebilmek için elden geleni yapacağız dedi.

Öğretmen evinde konuk olan misafirler, ertesi sabah BOSİAD Yöneticileriyle sabah kahvaltısına alındı, saat 09.00’da İstanbul’a götürüldü. İlişkilerin gelişmesini zamanla göreceğiz. Ev sahipleri görevlerini yaptılar. Misafirler de mutluydular.

23.05.2008

Bu yazı toplam 773 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim