• BIST 1.418,030
  • Altın 481,31
  • Dolar 8,5050
  • Euro 9,9850
  • Bolu 12 °C
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 17 °C

KONUKSEVERLİK

İlhami Candemir

Sayın okuyucular, üzüntü ve endişe ile izlediğimiz gibi  yurdumuz sığınmacıların (düzenli düzensiz göçmenlerin) SIĞINMA evi( yurdu) oldu.Olanca hızıyla  olmaya da devam ediyor. Bu tablo karşısında  Türkiye’nin pozisyonu nedir? Hiç merak ettiniz mi?Benettim,düşündüm düşündüm  yönetenlerin SÖYLEMLERİNE bakarsanız  KONUKSEVERLİK. Ben  EYLEMLERE  (görünen duruma)  bakıyorum da durum  pek de öyle görünmüyor. Peki nasıl görünüyor bir bakalım;

Sayın okuyucular, yönetenlerimiz ne diyorlar?Dinsel ve tarihsel bağlarımız olan bu insanlara kucağımızı açmak hem  İslami, hem insani ve hem de vicdani görevimizdir. Doğru.Hal böyle olunca Türkiye’nin pozisyonuna    KONUKSEVERLİK diyebiliriz.Madalyonun bir yüzü bu.Gelelim öteki yüzüne;Madalyonun öteki yüzünde  konukseverlik  değil  konukseverlik+bakıcılık karışımı bir pozisyon görülüyor.Nasıl ki  bir aile  kimsesiz,bakıma ve korunmaya muhtaç birisini karşılıksız himayesine alıyorsa ona KORUYUCU aile, yok eğer bu işi para karşılığı yapıyorsa ona da BAKICI aile deniliyorsa  Türkiye’nin pozisyonu da yapılan masraflar alınan  yardımlardan  fazla  ise koruyucu, yetersiz de olsa para alındığı için ise hem koruyucu ve hem de bakıcı pozisyonundaymış gibi görülüyor. Yani demem o ki AB ülkelerinden alınan para yapılan masrafların çok çok altında kaldığından Türkiye’nin pozisyonunun BAKICILIKTAN öte KONUKSEVERLİK olduğu tabii ki yadsınamaz.Ancak bu konukseverliğin de bir haddi hududu olmalı. Türkiye’ye çok pahalıya patladığını da görmezden gelemeyiz.Şöyle ki;

Türkiye 5 milyona yakın Sureli,bir milyona yakın Irak,Afkan,Pakistan ve başka ülke göçmenlerini yıllardır konuk etmektedir. Bunlar için kırk milyardan fazla para harcandığı söylenmektedir. Harcanan(daha ne kadar harcanacağı bilinmeyen) bu paranın yanında  iş-gücü piyasasında da “ucuz  iş gücü” tercihi nedeniyle kendi vatandaşlarımızın da işsiz kalmalarına neden olmaktadırlar. Keza ticari hayatta da “vergi muafiyetleri nedeniyle” haksız rekabete de konu   olabilmektedirler.Kaldı ki  duruma bakılırsa konuğun teşekkür edip gitmeye niyeti de yok.Devletleri yönetenlerin ileri görüşlü olmaları o devlet için bir şanstır.Sözünü ettiğimiz 5 milyona yakın sığınmacıya ilaveten  aile planlamasının ,kürtajın  olmamasından dolayı  doğurganlık sonucu her yıl asgari  beş yüz bin  çocuğun da  aramıza katıldığını ve bu  sayının yıllar itibarı ile nerelere ulaşacağını tahmin etmek için herhalde kahin olmaya gerek yoktur diye düşünüyorum. Eeee bu sayılara gelecek sığınmacıları da hesap edersek  karşımıza çıkacak tabloyu-uykularımın kaçmaması için-  düşünmek dahi istemiyorum. Sayın okuyucular,derler ki Nasrettin hocanın eşi doğum yapıyormuş, birinci çocuk doğmuş ikinci geliyor,ikinci çocuk doğmuş üçüncü de geliyor dediklerinde “ışıkları söndürün ışığı gören geliyor” dediği gibi ben de yeter artık bu sığınmacılara ve göçmenlere  KUCAK AÇMA sonlanasın, kapatın sınırları diyorum.

Sayın okuyucular, vatan topraklarından mülk alan yabancılar ile şartları oluşturarak Türk vatandaşlığını kazananları da sözünü ettiğimiz sığınmacılara ilave edersek durumun vahameti daha iyi anlaşılır diye düşünüyorum. İşte bu nedenle İLERİ GÖRÜŞLÜ olduğundan şüphemiz olmayan  Bolu belediye başkanı sayın Tanju Özcan’ın sığınmacı-düzenli düzensiz göçmenler ile  ilgili görüşlerine katılmamak mümkün değil.

Sayın okuyucular, bu son Afkan göçmenlerinin durumu siyasetin gündemine oturunca  Almanya başbakanı  Merkel ile Avusturya Başbakanının  Türkiye’ye “siz bu işi iyi yönetiyorsunuz  Afkan göçmenlerini de kabul edin, biz size para verelim” dediklerini duyunca  kahroldum. Affedersiniz “ulan biz bakıcısı mıyız” dedim.

                    Hoşça kalın.

 

Bu yazı toplam 577 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim