• BIST 114.809
  • Altın 397,019
  • Dolar 6,8596
  • Euro 7,7623
  • Bolu 23 °C
  • İstanbul 27 °C
  • Ankara 29 °C

KÖROĞLU BOLU'YA ÇOK KIRGIN!

Suat Tosun

BATI KARADENİZ ORMANCILIK ARAŞTIRMA MÜDÜRÜ OLARAK UZUN SÜRE GÖREV YAPTI.
Şimdi emekliliğini yaşamakla birlikte mesleğinden bir an olsun kopmadı.

Orman Araştırma Genel Müdürlüğü Bolu'da ki araştırma projelerinde kendisinden danışman olarak yararlanmaya devam ediyor.
Mudurnu doğumlu Orta Öğrenimini Mudurnu'da Lise eğitimini ise Kabataş Lisesinde gerçekleştirmiş, İstanbul Üniversitesi Orman fakültesi mezunu. Yüksek Lisansını Bartın Orman fakültesinde yapan Suat Tosun'un mesleki birçok makalesi var.
En son danışman olarak görev yaptığı proje ise Bolu'nun endemik ürünlerinden olan Dağ Fındığının ıslahı, geliştirilmesi…

Evli iki çocuk babası olan Suat Tosun orta düzeyde İngilizce ve Fransızca biliyor.
Araştırmacı Tosun'un Bolu'nun orman zenginlikleri ve diğer bazı konularındaki görüşlerinden yararlanmak ve birikimini Bolu halkı ile paylaşmak istedik.

İşte Suat Tosun'un ilk makalesi,
Kendisine hoş geldiniz diyoruz...

KÖROĞLU BOLU'YA ÇOK KIRGIN!

Köroğlu, sınırları Bolu'yu ve Ülkemizi çoktan aşmış Uluslar arası düzeyde tanınan bir kahramanımızdır. Türk toplumlarında Orta Asya'dan gelen kültür geleneği içerisinde at en önemli öğelerden biri olmuştur. Köroğlu'nda olduğu gibi her yiğitle özdeşleşmiş bir at vardır.

Bolu ve Dörtdivan halkı; ATATÜRK, İzzet BAYSAL ve KÖROĞLU'NA heykel dikerek kültürüne sahip çıktığını göstermektedir. Ben bir emekli olarak, yerli ve yabancı turistlerin şehrin meydanındaki şahlanmış atının üzerindeki Köroğlu ile hatıra fotoğrafı çektirmelerini zevkle seyrederim.

Temmuz ayının ilk günlerinde bu heykelde önemli bir eksiklik olduğu dikkatimi çekti. Bu sergilenen at, literatür ve önemli pek çok belgede anlatıldığı haliyle “ KIR AT'' değil “ kara at'' idi! Hatta bu durum Kral çıplak fıkrası gibi bir şeydi!

Serde araştırmacılık olması sonucu, konu ile ilgili bilgi ve belgeleri okudum ve inceledim. Bu bilgiyi paylaşmayı ve duyurmayı, bu yanlışlığın hemen giderilebilmesi için ilgilileri bilgilendirmeyi ve uyarmayı Bolu'yu seven ve Bolunun değerlerini korumaya önem veren bir insan olarak kendime görev bildim. Araştırdığım kaynakların bazılarını aktardığımda Bolu'yu seven herkesin benimle aynı düşüncede olacağına inanıyorum.

Prof. Dr. Ali GÜLER ( A.İ.B.Ü. Öğretim üyesi); 1997 yılında Bolu'da yapılan Halk Kültürü ve Köroğlu Uluslar arası Sempozyumunda sunduğu bildirisinde Köroğlu'dan şöyle bahsetmektedir: “ Umutsuzluğa, haksızlığa, yolsuzluğa, erdemsizliğe, karşı halkın gönlünde kahramanlar yatar. Bu kahramanlar çoğu kez bir hayal ürünü olmanın ötesinde toplumda yaşayan tipler olarak kendini göstermiştir. Halk kahramanı Köroğlu, bu tiplerden “ Alp İnsan Tipi''ne girmektedir. Aşık Paşa, “ Dünya Alp Tipi''ni yürek, kol kuvveti, gayret, at, zırh, ok ve yay, kılıç ve süngü ve arkadaşlık olmak üzere dokuz öğe ile açıklamaktadır.''

Köroğlu tarihi ve destanıyla ilgili yayınların hemen hemen tamamında, “ Kır At'' bir çıkış motifi ve her değişik anlatımın değişmeyen varlığı olmuştur.
Doç. Dr. Metin KARADAĞ (1997) bildirisinde; “Yeline erişilmezliği, tozuna insanları değişmezliği, ela gözlü, mor perçemli, pullu, sırma saçlı oluşunu, bin liraya nalının alınamayacağını, köpüğünden ilaç oluşunu'' KAPLAN, M., AKALIN, M. Ve BALİ, M., 1973, Köroğlu Destanı'na atfen ifade etmektedir.

Aziz KILINÇ (Ç.O.M.Ü. Öğretim Üyesi) 1997 yılındaki bildirisinde; gerek Köroğlu Destanı ve gerekse Kazak Türkleri Kambar Batır Destanı'nda atın yeri başka hiçbir varlıkla doldurulamayacak kadar büyük ve önemlidir diye ifade eder. Köroğlu “ Kır At'' ile Kambar “Kara Kaska Atı'', ile anılmaktadır demektedir. Yine; Köroğlu Destanı'nda Eyvaz (Ayvaz)'ın bindiği at “ Dorat'', Köroğlu'nun oğlu Hasan Beyin bindiği “Kamer Tay'' , Kiziroğlu Mustafa Beyin atı ise “Alapaça''dır.

Klasik Amerika Edebiyatının önemli isimlerinden şair ve yazar H.V.LONQFELLO (1807-1882), Türk Destanı “Köroğlu'na adeta vurulmuş ve bu sevgiyi yansıttığı şiirlerinde “ Köroğlu için Kır At en güzel kadından bile aziz'' diyerek onu göklere çıkartmıştır.

T. ALİYEVA ve M. E. RESULZADE (1997)'nin bildirisinde; Amerikalı şair LONQFELL O'nun Kır At için yazdığı şiir Cafer CABBARLI'nın Azeri Türkçesiyle şöyle anlatılmaktadır.

Yiğitler dit reyir duyca (duyarsa) adını

Qırat kadar sevmez hiçbir gadını

Yüz geline değişmez atını

Etme düşman taptadağında çalan hey!

Özetle, benim de çok sevdiğim Bolu İli ve Dörtdivan ilçesinde dikilmiş Köroğlu heykellerinde ne yazık ki Köroğlu yanlış bir ata bindirilmiştir. “KIR AT'' unutulmuştur. Bu yanlışlığın düzeltilerek Destanda belirtilen “ ela gözlü, mor perçemli, pullu, sırma saçlı'' motifleriyle birlikte “KIR At'ın üzerinde KÖROĞLU'nun olması gereklidir diye düşünüyorum.

Saygılarımla…

09.07.2011

Bu yazı toplam 2682 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim