• BIST 103.037
 • Altın 276,150
 • Dolar 5,7192
 • Euro 6,3265
 • Bolu 17 °C
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 18 °C

Köroğlu’nun torunları tepkili

Köroğlu’nun torunları tepkili
Köroğlu Dağları’nda 51 bin 450 hektarın yapılaşmaya açılması kararına karşı Danıştay’da iptal davası açılmasına ve henüz sonuçlanmamasına rağmen, yol genişletme ve yeni yol çalışmaları başlatılmasına İzmir Bolulular Derneği’nden tepki geldi.

Haber: Özge ELÇİ

Danıştay’da dava açan STK’ların başını çeken İzmir Bolulular Derneği tarafından, Danıştay kararı beklenmeden yapılan yol çalışmalarına tepki gösteren bir açıklama yapıldı. Açıklamada “Duyarlı tüm hemşehrilerimizi, doğa dostlarını desteğe davet ediyoruz. Hepimiz Köroğluyuz! Bu Dava Hepimizin!” ifadeleri kullanıldı.

Dernek’ten yapılan açıklamada şunlar kaydedildi; “Bilindiği gibi 22.08.2015 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan 2015/8011 sayılı Bakanlar Kurulu’nca “Bolu Köroğlu Dağı Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi” olarak değiştirilmesi ve Sınırlarının Yeniden Tespitine dair karar alınmıştır. Karar uyarınca Cumhuriyet tarihinde eşine az rastlanır bir büyüklükteki Orman Alanı (51 bin 450 hektar) Turizm İmarına açılmıştır.

‘YARGI KARARINI BEKLEMEDEN UYGULAMA DÜŞÜNDÜRÜCÜ’

Bir şehrin kaderinin, tarihin, geleceğinin İzmir Bolulular Derneği ve Mimarlar Odasının Danıştay’da açmış olduğu Yürütmenin Durdurulması talepli iptal davasında olduğunu söylemek mümkündür. Atalarımızın emaneti, gelecek kuşakların teminatı, yüzyılların getirdiği doğal mirasımız olan ve adını haksızlığa boyun eğmeyen kahraman, yiğit Köroğlu’ndan alan dağlarımız ve ormanlarımızı korumaktan başka bir düşüncemiz yoktur.

YAYLACILIK, TERMAL KAYNAKLARIMIZ, ENDEMİK TÜRLER TEHDİT ALTINDA

Yürütmenin Durdurulması talebimizin değerlendirilmesini beklerken, yol çalışması altında doğal tahribat yapıldığı genel ve yerel medyadan öğrenmiş bulunmaktayız. Yargıya intikal eden uyuşmazlığın yargı kararını dahi beklemeden uygulamaya konulması son derece düşündürücüdür. Öncelikle yürütmenin durdurulması talebi, Danıştay tarafından incelenmektedir.

Davamız, idari işlemin açıkça hukuka aykırı olduğu üzerine kuruludur. Karar Eko sistem ve Biyolojik çeşitlilik açısından büyük riskler içermektedir. Başta Anayasamız 4., 169. ve 170 . maddelerine açıkca aykırı ayrıca Uluslararası Çevre Sözleşmelerine de aykırıdır. Birleşmiş Milletler Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesine-Biyogüvenlik Kartegena Protokolüne aykırıdır. Yaylacılık Geleneği tehdit altındadır, sadece Bolu’ya has bitkiler Endemik Türler tehdit altındadır. Termal Kaynaklarımız tehdit altındadır. Yaban Hayatı tehdit altındadır.

‘HEPİMİZ KÖROĞLU’YUZ, BU DAVA HEPİMİZİN’

Yeşil alanların yok edilmesi tehlikesi vardır. Maalesef ülkemizde ve daha hızlı bir şekilde Bolu’da da verimli tarım alanları bir bir kat karşılığı beton alanlara dönüştürülmüştür. Sıra ormanlara da gelirse Bolu’yu eski resimlerine bakıp iç çekeceğimiz bir memleket haline getirme riski vardır.

Davamızın sonuna kadar takipçisi olacağız ve Güzel Bolu’muzun, Yeşil Bolu’muzun korunması zarar görmemesi için elimizden gelen hukuki mücadeleyi sonuna kadar göstereceğiz. Duyarlı tüm hemşehrilerimizi, doğa dostlarını desteğe davet ediyoruz. Hepimiz Köroğluyuz! Bu Dava Hepimizin!”

ÇOK SAYIDA İPTAL DAVASI AÇILMIŞTI

Bakanlar Kurulu kararını hem İzmir Bolulular Derneği hem de Dernek Başkanı Avukat Dost Benli Danıştay’a taşımış ve iptal kararı için dava açmışlardı. İzmir’de yaşayan Boluluların oluşturduğu dernek dışında Mimarlar Odası ve Bolu Barosu da kararın iptali için Danuştay’a gitmişlerdi. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim