• BIST 96.861
  • Altın 238,348
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • Bolu 2 °C
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 8 °C

KRAVAT!

N. Gürkan Yetkin

Yerel Erkek Giyiminin Görsel Dili: Kravat'' isimli kitapçıkta (Mithat Selection), kravat kültürü hakkında geniş tarihi bilgi bulunuyor. Kravatın nasıl ve neden bir 'görsel dil'' özelliği kazandığının kısa öyküsü anlatılıyor.
…
Çizgili kravat: Düzen ve tutuculuk. İngiliz ve Amerikalı orta üst sınıfta, çizginin yönleri mesaj vermek için kullanılır.
Kareli kravat: Masa örtüsü benzeri karelerden uzak durmak gerek. ıskoç (Tartan) desenli diyagonal kareli kravatları ise İskoç milliyetçileri, geleneksel kitleriyle kullandıklarında daha anlamlı olur. Kareli yünlü kravatlar ise bohem, sıradışı, 'masa başı bağımlısı olmayan'' serbest bir düzen insanını düşündürür.
Noktalı kravat: Küçük noktalı veya minik daireli kravatlar Batı'ya vodvil sanatçılarının bir armağanı.
Çiçek desenli kravat: Sanayi Devrimi'nin tekstilde sağladığı teknik kolaylık ve çeşitliliğin tarihi ürünü. Bu desen biçimini çizen kravat tasarımcısı, yaratıcılıkta sınır tanımıyor. Ciddi ve ağır desenli kravatlardan, 1960-70'lerde moda olan hippy kravatlarına kadar çok çeşitli desenler kullanıldı, kullanılıyor.
Kitapçıkta ayrıca kravattaki renk dilinin temel varsayımlarına da yer veriliyor işte renkler ve anlamları.
Mavi Kravat : Sakinleştirici, dürüstlük ve huzur simgesi
Kırmızı Kravatlar : Aşk, hiddet, cesaret, gözü peklik
Turuncu Kravatlar: Budizmin evrensel rengi. Ama Batı için popüler değil.
Siyah Kravatlar: Batılı ülkelerde çok yaygın olan cenaze levazımatçısı, matem, aşırı ciddiyet rengi.
Gri Kravatlar: Belirsizlik, kararsızlık rengi. Ancak ciddiyet de ifade eder.
Sarı Kravatlar: Neşe, umut, gençlik ve reklam simgesi.
Yeşil Kravatlar: Ancak ceket ve gömlek rengiyle uyum sağlarsa 'çevreci'' bir anlama gelebilir.
Kravat ,özellikle yabancı ülkelerde seçmen üzerinde olumlu intiba uyandırsa da maalesef ülkemizde halen, “medeniyet yuları” sıfatından kurtulamamış bir aksesuardır.
Ülkemiz siyasileri özellikle Halk adamı imajı verme adına düzenlenen mitinglerde kravat takmamaya özen göstermektedirler.
Yerel de durum nasıl?
 

Kravat konusunda en dikkatsiz siyasilerimizin başında mevcut belediye başkanımız başı çekmekte.
Konuya hassas davrananlar ise başta milletvekilimiz Tanju Özcan ve Ali Ercoşkun.
Belediye başkan aday adaylarında öne çıkan isim Sayın Abdullah Uzun ve Sayın Tahsin Akduman.
Arşivlere bakarsanız aday adaylığı açıklamalarında Sayın Abdullah Uzun'un mavi ,Sayın Tahsin Akduman'ın ise sarı kravat taktıklarını ve seçmene kravatları ile de mesaj vermeye çalıştıkları bunu bilinçli yaptıkları rahatlıkla gözlemlenebilir.
İki aday adayının kravatla vermek istedikleri mesaj söylemlerine de yansımış durumda.
Özellikle Ak Parti'de birlik beraberliğin tamamen dağılmış olduğu birlikte çekilmiş fotoğraf karelerinde taktıkları kravatlarla çok açık bir şekilde ortaya çıkıyor.
Birlik beraberlik içersinde olsalar bu konuda hassas davranırlar ve aynı renkte kravatla uyumu katılımcılara gösterebilirler.
Ak Parti açısından kurumsal renk olan sarı ve mavi renk bu tür bir aksesuarda kullanılsa seçmen üzerinde daha olumlu etki bırakır.
Belediye Başkanımız Sayın Alaaddin Yılmaz beyin eşleri Sayın Güler Yılmaz işin aslına baktığınızda bu konuda çok hassas ve oldukça da zevkli bir isim.Özel günlerde hediye olarak seçmiş olduğu gerek gömlek ,kol düğmesi,mendil ve kravat seçimleri dikkate alındığında Sayın Başkanın en büyük yardımcısı.Nedeni bilinmez ,özellikle bu son süreçte bu konudan elini eteğini çekmesi başkanın adaylık imajını da olumsuz etkilemekte.
Benzer şekilde aday adaylarının göz ardı ettikleri bir diğer aksesuar maalesef ayakkabıları!
Bu konuda en hassas davranan yine Sayın Tanju Özcan , Sayın Alaaddin Yılmaz ve Sayın Ömer Sayın!
Hele gündüz vakti rugan ayakkabı giymek veya lacivert bir takım elbise altına kahverengi ayakkabı tercih etmek tam anlamıyla kabus.
“Bunların ne önemi var?” diyenler çıkabilir.Ancak şunu özellikle belirteyim.Bu iki aksesuara özen göstermeyen siyasilerin, işlerine de benzer şekilde önem göstermedikleri bir hakikat.
 

Özellikle yeni yeni şehir görüntüsüne kavuşturulmaya çalışılan Bolumuzun en büyük sıkıntısının estetik olduğu gerçeğini düşünürsek ,detaylara titizlik göstermeyen aday adaylarının seçmen önünde dezavantajlı olacağı kesin!
Dikkat etmişseniz CHP adayından hiçbir noktada bahsetmedim.
Kravat takma zorunluluğu olmasa da şıklık konusunda bayan olmanın tüm avantajlarını kullanmakta Sayın Mehtap Özcan Mısırlıoğlu.
Saçı bozuk halde çekilmiş bir fotoğraf karesine rastladınız mı?
Tek eleştiri konusu ciddi görüntü sergileme adına siyah renk üzerinde sabitlenmiş olmasını söyleyebiliriz.
Siyah ciddiyeti temsil ettiği kadar taziyeyi de temsil ettiğinden çok sık tercih edilmesi cenaze psikolojisi yaratmakta.
Her ne olursa olsun estetik konu olduğunda bir bayan her zaman bir erkeğe göre daha avantajlı!Bu sebeple Sayın Mehtap Özcan Mısırlıoğlu erkek adaylara göre konu estetik olduğunda her zaman ön planda ve bir basamak üstte!
Bir diğer husus sosyal medyanın seçimlerde ve siyasette son günlerdeki yoğun kullanımı!
Gezi Parkı Olayları ,tüm ülkede özellikle siyasi arenada sosyal medyanın etkinliğini öğretmiş oldu.Yerelde de sosyal medyayı en etkin kullanan isim Milletvekilimiz Sayın Tanju Özcan,ardından Sayın Ali Ercoşkun , Sayın Mehtap Özcan Mısırlıoğlu ve Bakan Yardımcımız Sayın Metin Yılmaz geliyor.
İl Genel Meclis Üyeleri Belediye Meclis Üyelerinden çok daha dazla sosyal medyada yer almaktalar.Açıkçası neredeyse tüm faaliyetleri sosyal medya üzerinden kolaylıkla takip edilebiliyor.
Mustafa Nuri Gürsoy ve Zeki Uzulluoğlu bu konuda son derece becerikliler.
Elinde o kadar imkan olmasına rağmen Sayın Alaaddin Yılmaz ve bakan Yardımcımız Sayın Fatih Metin neredeyse sosyal medyada hiç yok!
 

Bunun bir numaralı sebebi başkanın sosyal medyayı ciddiye almaması desek, twiter ve Facebook sayfalarının olması bu tezi zayıflatıyor. Kullanmayı bilmiyor desek kullanımı çok kolay olan bu araçlar için bir bahane sayılmaz.İhmal dışında bir cevap geriye kalmıyor.
Aylar önce Bolu Belediyesi bir proje yürüttü.kapı kapı dolaşılıp bilgiler toplandı. Kent Bilgi Sistemi adı altında yürütülen bu çalışmanın bir işe yaramadığı geçtiğimiz Kurban Bayramında Belediye Başkanı tarafından evlere dağıtılan metinlerin konulduğu zarfların isimsiz olmasından anlaşıldı.
O kadar çalışma sonrasında toplanan o kadar bilgiye rağmen isimsiz zarfların posta kutularına konması açıkçası projeyi yürüteni işinden edebilecek derecede büyük bir hata ve büyük bir gaf açıkçası.
Koskoca iktidar partisi halen her gün doğum gerçekleşen kadın doğum hastanesi kayıtlarına ulaşmayı tenezzül edip tebrik yollayamamakta.
Bu detayı dahi kendi lehinde kullanabilen CHP milletvekili Sayın Tanju Özcan'ı tebrik etmek lazım.Yeni doğum yapmış ailelere tebrik zarfı üzerinde isim yazılı bir biçimde ıslak imza ile sadece CHP'den geliyor.
Bunun dışında ilimize başka bir ilden gelen yeni hemşerilerimizi de unutmayan tek parti yine CHP!İktidar partisi ve belediyesi bu önemli detayın bile farkında değil maalesef!
Tüm bu ufak detaylar dışında en önemli detay yeni mahalle olan köylerdeki seçmenin tavrı!Bilindiği üzere özellikle mahalle yapılan bu köylerde Ak Parti diğer partilere oranla çok güçlü.Bu bölgelerde yaşayan seçmenin yerelde nasıl bir tercih yapacağı ise muallak!
Bir çok köy iken yeni mahallede yaşayanlar bu dönüşümden çokta memnun değiller.Açıkçası hayatlarında çok değişiklik olmaması yani hizmet alma anlamında belediye hizmetlerinden çokta yararlanamamaları sandığa nasıl yansıyacak merak edilen bir husus.
Özellikle yerel seçimi iktidar partisinin kazanması halinde uygulanması düşünülen kentsel dönüşüm, eğer 18. madde uygulamalarına benzerse vatandaşın mahkeme kapılarında daha çok mesai harcaması olası bir ihtimal.
Bu durum Bolu'da yaşayanların çok gündeminde olmasa da İktidar partisi adaylarının tümünün programında kentsel dönüşüm!
Vatandaş ise kentsel dönüşümün kendisine ne getirip ne götüreceğinden habersiz!
Hatalı bir uygulama ,genel seçimleri dahi riske sokacak etkiler yaratabilir. Kısaca tehlikeli bir enstrüman!
Adaylar belirlendikten sonra soracağımız en kritik soru da bu!
Bolu'da adaylar nasıl bir kentsel dönüşüm planlamakta!

Önemsiz gibi görülen bir kravattan girip kentsel dönüşümden çıkabiliyorsak adayları ileriki günlerde biraz fazla yoracağımızın anlaşılması içindir.
Yoksa kafalar daha da karışsın değil maksadımız!
Özne gerçekten Bolu ise gerisi de gerçekten teferruat!

31.10.2013

Bu yazı toplam 1631 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim