• BIST 1.087
 • Altın 466,964
 • Dolar 7,0839
 • Euro 8,4036
 • Bolu 19 °C
 • İstanbul 26 °C
 • Ankara 24 °C

Kurban İhmale Gelmez

Cevat Özsoy

 

Güncel siyasî yazıların ilgi gördüğünü biliyorum; fakat ülkemizde gündem sürekli değiştiği için, bir hafta sonra yazdıklarınızın bir önemi kalmıyor. Onun içinde her yazımın satır aralarına, bâkî kalan bu kubbede hoş bir sedâ bırakmak maksadıyla, bazı kalıcı bilgi kırıntıları serpiştirmeye çalışıyorum.

Ülkemizin nasıl bir dönemden geçtiğinin farkındayız. Ünlü şairimiz A. Hamdi Tanpınar yazdığı bir şiirine “Ne güzel geçti bu yaz”mısrâları ile başlar. Bugün ise biz “ ne kötü bir yaz” diyeceğiz; ama, ne kötüsü, adeta bir kâbus yaşıyoruz. İşte böyle bir kâbus ortamında, tüm bunları bir tarafa bırakıp, inanç dünyamızda önemli yeri olan Kurban Bayramı ile ilgili birkaç kelâm etmeyi uygun gördük.

Kurban Bayramına sayılı günler kaldı. Her ne kadar Bayramı tatil olarak görenler aylar önceden “acaba tatil dokuz güne uzayacak mı?” diye hesap yapsalar da,- ki bu sene dokuz gün olarak ilân edildi- bayramın mânevî ehemmiyetini iç dünyalarında hissedenler Rabb’imizinlûtfu olan bu özel günleri daha farklı yaşamaya, onun mânevî ikliminden doyasıya yararlanmaya çalışırlar.

Her ne kadar yaşanan acımasız darbe teşebbüsü, her gün gelen şehitlerimiz hepimizi derinden yaralasa da, bayramlar bizim için huzur günleridir.

Tarihimize baktığımızda, böylesi acılı bayramlar yaşanmıştır. Bundan yaklaşık yüz sene önce düşman Yeşilköy’e kadar geldiğinde Kurban Bayramıdır. Halkımız kurban derilerini ve etlerini askere vegöçmenlere yardım olarak verirler.Kurban etleri kavurma yapılıp cepheye gönderilir. Medrese öğrencileri kurban derisi toplamak için seferber olmuştur; tıpkı bugün ülkemizdeki mânevî yangını söndürmek, bir nebze de olsa ahlâkî çöküntüyü ve dejenerasyonu engellemek için kuran talebelerinin seferber olduğu gibi… Bize düşen, ülkemizin mânevî mimarî bu gönül erlerine her türlü desteği vermek, bir nebzede olsa, yardımcı olabilmektir. Belkide bu hareketimiz en büyük kazancımız olacaktır.

Kurban Bayramı, Hz İbrahim (AS)’den başlayarak günümüze kadar büyük bir heyecanla ve sürur ile devam edegelen adeta fedâkârlığın, Cenab-ı Hakk’a kulluk ve teslimiyetin bir sembolü olmuştur.

Kurban emrinin yerine getirilmesi neticesinde müminler, büyük lütuflara ve hayırlara nail olacağı gibi,pek çok belâ ve musibete maruz kalmaktan kurtulacaktır.

Zamanımızın İslâm âlimi ve mutasavvıflarından Merhum Süleyman Hilmi Tunahan (KSA) Hazretleri, kurbanın gazab-ı İlâhî’yi söndürdüğünü, rızâ-yı ilâhîyi celbettiğini, çoluk çocuk ve fakir fukara için umûmî bir maslahat,mutlak bir menfaat  olduğunu söyleyerek, talebelerine ve sevenlerine kurban kesmenin önemini anlatmaya çalışmıştır.

Görüldüğü gibi, kurbanda, dinî, ahlâkî, içtimâî birtakım hikmet ve maslahat olduğu için emredilmiştir.

Bugün, kendi zevki için her gün on binlerce hayvanın kesilmesini çok görmeyenlerin, senede bir kere  Allah rızası için kurban kesilmesini çok görmeleri insanı ve vicdanı bir tavır değildir.

Dünyada her sene on milyar üzerinde koyun kesiliyor. Acaba bunun kaçta kaçı kurban ediliyor? Dikkat buyurun, sadece % 1.6sı kurban ediliyor. Geri kalan % 98.0.4’ü eti satılmak için kesiliyor.

Kurbanda dikkat edilmesi gereken bir konu var ki, burada ihlâs ve samimiyetin önemidir.İhlâs ile îfâedilen az bir şey ihlâssız yapılan dağ gibi amelden çok daha hayırlıdır.

Mevlâ’mız bu konuda şöyle buyuruyor: “Onlar ne (sadaka edilen) etleri, ne kanları hiçbir zamanAllah’a ( yükseltip) erişmez. Fakat sizden O’na (yalnız) takvâ ulaşır.”

Görüldüğü gibi takvâ bütün hayırların başıdır. Ve Allah-ü Teâlâ kulun soyuna sopuna, derisinin beyazlığına, siyahlığına bakmaz; ancak takvâsına bakar.

Bu düşüncelerle kurban bayramınızı kutlar, gerçek huzurlu bayramları yaşamak dileği ile bayramların hayırlara vesile olmasını dilerim.

Bayramınız mübârek, kurbanınız makbul olsun

Bu yazı toplam 2176 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim