• BIST 1.331
  • Altın 461,158
  • Dolar 7,7608
  • Euro 9,4277
  • Bolu 4 °C
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara 5 °C

KÜRESEL AĞAÇ SAYISI VE UYGARLAŞMANIN ETKİSİ

Suat Tosun

 

Çoğu kez  ağaçlandırma seferberliğine ilişkin politik nutuklarda -  Şu kadar  milyon fidan  toprakla  buluşuyor - müjdesi  verilir.

Peki ya… Dünya karasal  yüzeyinde toplam  kaç ağaç var  ?

Bunun yanıtını ünlü “Nature”  dergisinin  2015 yılındaki sayısında yayınlanan yeni araştırmalardan  birinde görebilirsiniz.

“Çalışma ,yerküremizin  üç trilyondan fazla ( 3.041 trilyon) ağaca  ev sahipliği  yaptığını  tahmin  ediyor.Ve  her yıl  insanların Dünya yüzeyinde 10  milyar  adet ağaç sayısını  azalttığını  düşünürsek ,insanların  sahip oldukları  küresel  ağaç  örtüsünde artık  önemli değişiklikler yapma risklerinin  olmaması   gereği ortaya çıkar”  ( J .Dyke . 2015 Conversation).

Bu sayım  araştırmasını ,  ABD. Yale Üniversitesinden Prof. Dr.Thomas  Crowther  liderliğindeki   31 uluslararası   bilim insanından oluşan ekip, 2015 yılına kadar  iki  yıllık bir sürede  tamamladı.  Proje lideri ,iki yıl boyunca veri toplamak ve tahminler oluşturmak için zaman    harcadıklarını,  50’den fazla ülkede, 420 bin’den fazla yersel örnek deneme alanlarında ağaç yoğunluğunu tahmin için ,bilim insanlarına, veri tabanı uzmanlarına ulaşıldığını belirtmekte. 21 farklı ülkeden Ulusal Orman Envanteri analizleri gibi büyük ölçekli veri tabanlarına erişildiğini, diğer tahminler;    Smithsonia   Tropikal Arş .Enst.  gibi yerleşik     bilimsel  kuruluşlardan ve son 10 yılda  yayınlanan hakemli çalışmalardan geldiğini belirtmektedir. Yöntem olarak,  Dünya yüzeyinin  bir km2’lik karelaj şebekesiyle  taksimatlarıı yapılmış  ve  küresel ağaç yoğunluklarının ilk sürekli haritası üretilmiştir.

Son buzul çağından  sonra Dünyanın orman alanını hesaplayan BM .Çevre Programından elde edilen verilerden yola çıkarak ,modern insan  uygarlığının başlamasından bu  yana ,küresel ağaç sayısının yaklaşık % 46 oranında  düştüğü tahmin edilmektedir. Ağaç kaybı oranı tropikal bölgelerde en yüksek düzeydedir. Çalışmayla ;   tropikal ve  subtropikal ormanlarda yaklaşık  1.39 trilyon  ağaç, ılıman bölge ormanlarında (Türkiye dahil) 610 milyar ağaç,  kuzey boreal bölgelerde  ise  740 milyar ağaç olarak, tahmini ağaç yoğunluğu  hesaplanmıştır (H.B.Glick;T.Crowther  2015   The Conversation).

Araştırma öncesi  ,Dünya ‘da toplam 400.250 milyar  ağaç olduğuna dair kaba bir tahmin yürütülmekteydi.

Sonuç olarak, elde olunan küresel  ağaç sayısı , insan   uygarlığının başlamasından bu yana yarı yarıya azaldığını göstermektedir.

Ülkemizin en  eski meslek kuruluşlarından olan ve  2019  yılında 95 .inci  kuruluş yıl  döneminde   Türkiye  Ormancılar Derneği (TOD) “Orman Varlığımız ve  Ormancılık Üretim Faaliyetleri” (26 Aralık  2019)konusunu Ankara’da bir panelle sorgulamıştır.

Orman Genel Müdürlüğü (OGM), odun üretimini son 15 yıllık dönemde önceki dönemlere göre önemli derecede artırmıştır . 2003 yılında   ormanlarımızda 13 milyon m3 odun üretilirken,  bu rakam günümüzde 22.7 milyon m3’e çıktığını,  bununla da yetinilmeyip, 2020 yılında 31 milyon m3’ e çıkaracaklarının Tarım Orman Bakanı  Bekir Pakdemirli     tarafından açıklandığı ifade edilmektedir  (TOD.Dergisi Kasım-Aralık sayısı 2019).

OGM’ünce plan ,proje ve envanter hesaplamalarının iyice gözden geçirilmesi ve kamuoyunda oluşmakta olan bilgi kirliliklerinin   yanıtlanması en ivedi temennimizdir.

 

 

Bu yazı toplam 4624 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim