• BIST 115.748
  • Altın 391,932
  • Dolar 6,8651
  • Euro 7,7192
  • Bolu 25 °C
  • İstanbul 28 °C
  • Ankara 30 °C

KÜRESEL TEHDİT

Bulut Altundal

Çin’in Wuhan kentinden ortaya çıkan coronavirüs/koronavirüs/covid-19/kovid-19 adındaki tehlike kısa sürede tüm dünyayı tehdit eder hale geldi. Tehlikeli virüsün birçok ülkeye sıçraması ile birlikte Dünya Sağlık Örgütü(WHO) tarafından koronavirüs pandemi ilan edildi. Küresel bir salgın halini alan virüs ülkemizde yurt dışı temaslı kişiler nedeniyle hızla yayılmaya başladı. Önlem almakta kısmen geç kalındığı düşüncesinde olsam da dünya geneline bakıldığında bu tedbirleri en ivedilikle uygulayan ilk ülkeyiz. 
Artık ülkece Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca’nın gerek sosyal medya üzerinden gerekse kameralar karşısında yaptığı acı dolu açıklamalara kilitlenmiş haldeyiz. Her geçen gün koronavirüs görülen vaka sayısı artış göstermekte ve ne yazık ki ölümler meydana gelmekte. Bu süreci gecesini gündüzüne katarak yöneten -aslında bir kriz süreci- Bakan Fahrettin Koca’yı özverili çalışmaları dolayısıyla tebrik etmek gerekiyor. Bazı insanların gerek vaka sayısındaki artış gerekse de diğer sorunlar sebebiyle eleştirmeye kalktığı Sağlık Bakanımız bana göre elinden geleni yapmaktadır. Öyle ki tüm dünyada binlerce insanın ölümüne sebep olan, on binlerce insanda görülen bu salgından kaçışımızın olmadığını daha önce dile getirmişlerdi. Bu kaçınılmaz tehlikenin seyrinin yavaş ilerlemesi ve toplumsal bir infiale sebep olmaması bile bir başarıdır. Kabul etmemiz gereken bir gerçektir bu. 
İlimizde de koronavirüse karşı adeta topyekün mücadele başlatıldı. İl merkezi ve ilçelerde Valilik, Kaymakamlıklar, Sağlık Kuruluşları başta olmak üzere birçok kamu kurumu dezenfekte çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Ancak bu konu sadece kurumların sorumluluğunda değildir. Halk olarak Sağlık Bakanlığı temelli “Koronavirüsten korunma yolları” kapsamında yayınlanan tüm tedbirleri uygulamalıyız. “Virüs bize gelmez, Bolu’da virüs yok, atın ölümü arpadan olsun, maske taksam yeter, kolonya döksem biter, eldivenle bu iş olur, tokalaşmazsam sorun olmaz” çerçevesinde davranarak bir bakıma vurdumduymazca kalabalığa çıkmak, insanlarla etkileşim halinde olmak ve Sağlık Bakanlığının 14 Kuralını hiçe saymak bu tehlikeyi bizden uzak tutmaz. Bu nedenle Bakanlık tarafından açıklanan 14 kuralı tekrar hatırlatmak istiyorum:
1- Ellerinizi sık sık su ve sabun ile en az 20 saniye boyunca ovarak yıkayın.
2- Soğuk algınlığı belirtileri gösteren kişilerle aranıza en az 3-4 adım mesafe koyun.
3- Öksürme veya hapşırma sırasında ağız ve burunu tek kullanımlık mendille kapatın. Mendil yoksa dirseğin iç kısmını kullanın.
4- Tokalaşma, sarılma gibi yakın temaslardan kaçının.
5- Ellerinizle gözlerinize, ağzınıza ve burnunuza dokunmayın.
6- Yurt dışı seyahatlerinizi iptal edin ya da erteleyin.
7- Yurt dışından dönüşte ilk 14 günü evinizde geçirin.
8- Bulunduğunuz ortamları sık sık havalandırın.
9- Kıyafetlerinizi 60-90 derecede normal deterjanla yıkayın.
10- Kapı kolları, armatürler, lavabolar gibi sık kullandığınız yüzeyleri su ve deterjanla her gün temizleyin.
11- Soğuk algınlığı belirtileriniz varsa yaşlılar ve kronik hastalığı olanlarla temas etmeyin, maske takmadan dışarı çıkmayın.
12- Havlu gibi kişisel eşyalarınızı ortak kullanmayın.
13- Bol sıvı tüketin, dengeli beslenin, uyku düzeninize dikkat edin.
14- Düşmeyen ateş, öksürük ve nefes darlığınız varsa, maske takarak bir sağlık kuruluşuna başvurun.
Tüm bu tedbirleri eksiksiz uygulayabilirsek kısa bir süre içinde önce virüsün yayılma seyrini düşürebilir sonra da artık tedavi edilebilir hale getirebiliriz. Bunu sadece kamu kurumları değil halk da sağlayacak. Hep birlikte mücadele etmeliyiz ki hep birlikte kurtulabilelim. Temennim vaka sayısının artmaması ve ölümlerin önüne geçilmesidir. Selametle…

 

Bu yazı toplam 1408 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim