• BIST 100.421
  • Altın 259,789
  • Dolar 5,6933
  • Euro 6,3830
  • Bolu 20 °C
  • İstanbul 28 °C
  • Ankara 22 °C

KUTUPLAŞMA-AYRIŞMA-AKP

Mustafa Öz

Ülkemiz 1980 öncesinde olduğu gibi AKP'nin ötekileştirme politikaları sonucunda: 1000 yıllık kaynaşmanın bütün kültürel kodları yok edilerek ülke hem SİYASİ, hem de ETNİK, MEZHEP, ÇIKAR ayrışmasına sokulmuş-tur.
   AKP iktidarının devamı için İN-KÂRCI bir yaklaşımla 88 yıllık Cumhuriyet Döneminde ne yapılmışsa yok saymış Ülkeyi; Demokrasi kılıfını kullanarak her alanda AKP RANSFORMASYONUNA tabi tutmuş. Kendine biat etmeyenlere karşı: Ahlaki olma-yan metotlar da dâhil, devletin gücünü kullanarak SİNDİRME, YOK ETME, AŞAĞILAMA, İTİBARSIZLAŞTIRMA yöntemini kullanmıştır.
   Kendine bu ülkede yer bula-mayan, yok sayılan AKP'NİN ÖTEKİLERİ demokrasi içinde k-alarak tepki göstermek isteseler de YARGI, YÜRÜTME baskısı ile ya soluğu kodeste almış ya da orantısız Polis gücü karşısında ezilmiş sesini çıkaramaz hale gelmiştir.
Devlet kurumları Tek parti dönemlerini aratmayacak ölçüde PARTİZAN hale gelmiş. Eskiden devletin Valisi, Kaymakamı, C.Savcı Unvanını taşıyorlar İKTİDARIN emrinde tam bir parti memuru hüviyeti ile hareket e-der olmuş.
Basın teslim alınmış; Teslim alınamayanlar için çok çirkin metotlar kullanılarak baskı kurulmuştur.
Ülkede 9 yıldır büyüyen ekonomiden bir AVUÇ Yandaş ve Zengin yararlanmış son 3 yılda AKP döneminde 33.000 Milyarder türemiştir.
İşsizlik ( özellikle üniversite mezunlarında) baş sorun olarak toplumu sarsmıştır. Her ailede en az bir kişi iş, aş beklemektedir. Toplumun refah seviyesi artacağına azalmış, ORTADİREK yok olarak, Toplum YOKSULLAR ve ZENGİNLER olarak ikiye ayrışmıştır. Çalışanların %80 asgari ücretle çalışmaktadır.
Asgari Ücret: bir ailenin şerefini, haysiyetini ayakta tutarak geçinmesi için yeterli değildir.
Enflasyon tespit kalemleri TÜİK tarafından değiştirilmiş: sokaktaki enflasyon % 18–20 iken %6,5 gösterilerek: Memur, İşçi, Emekli geçim derdine dü-şürülmüştür. Bir avuç AKP zengine bakarak toplum da her bir-ey zengin ilan edilmiş, fakir fu-kara, garip guruba da Belediyeler ve AKP tarafından SADAKA ile tatmin edilmeye çalışmıştır.
AKP ülkenin İÇ ve DIŞ gerçeklerini saklayabilmek için her türlü hukuksuz yollar dâhil denektedir. ABD Dünyayı şekillendirmektedir. Çevremiz ateş topuna dönmüştür. Ülkede AKP'NİN uyguladığı gerilim POLİTİKALARI ile kutuplaşma artmıştır. Kim kendini ifade etmek istese susturulmuş, diskalifiye edilmiştir. Kürtler üzerinde uygulanan yanlış politikalar sonu da Güney Doğuda bazı illerde Devlet inisiyatifi kaybetmiştir. Bizzat iktidar bu hale gelmede sorunlu iken şikayet etmektedir.
AKP Ülkeyi Dizayn ederken siyaseti de şekillendirmek suretiyle TEK parti Diktatörlüğüne doğru gitmektedir. Muhalif o-anlara düşmanca bir yaklaşım tarzı uygulanmaktadır. Seçim meydanları AKP Sayesinde: tehdit, şantaj, yıldırma, yok etme, aşağılama, belden aşağı vurma alanı olmuştur.
Huzursuzluk, terör, kendini ifade edememe sonunda TOPLUMDA DERİN BİR GÜVENSİZLİK oluşmuştur. İnsanların büyük çoğunluğu hatta AKP'LİLERİN %62'Sİ dinlendiğinden kuşkulanmaktadır. Seçim meydanları heyecansız toplum fikirlerini açıklayamaz hale gelmiştir. Yandaş KANAL SAYISI %80'i geçmiştir. 24 saat özellikle TRT'de AKP propagandası yapılmakta-dır.
Bütün bunlara rağmen toplum teslim olmamakta direnmekte: AKP'YE karşı durmaya çalışmaktadır. AKP istediği sonucu alamayınca geçmiş dönemlerde olduğu gibi MAĞDUR rolüne sığınmak istemektedir.
Oysa gerçek olan MAĞRURLUKTUR. Ötekileştirilmiş bir toplumun kutuplara ayrılmasının patlamasıdır. AKP ülkedeki bu ayrılmanın TEK SORUMLUSUDUR.
Seçim sonuçları ne olursa ol-sun AKP Toplumun temel dinamiklerini bozmuştur. Bundan böyle (parti reklamı için yaptığı ŞARKI ya rağmen) 1000 yıllık kardeşlik filan kalmamış çiviler her alanda yerinden oynamıştır. Gözün aydın AKP eserinle övünebilirsin. Bu hırs, bu gurur, bu kibir sizde olduğu müddetçe

VAH BU İNSANIMIZA , VAY BU ÜLKEYE…

03.06.2011


Bu yazı toplam 1336 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim