• BIST 104.595
  • Altın 229,106
  • Dolar 5,4583
  • Euro 6,1886
  • Bolu 17 °C
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 15 °C

MANGAL MANGAL OVADA KAL !

Suat Tosun

Art arda  gelen  büyük  orman yangını  haberleri ve  görüntüleri  bizleri  derinden yaralamakta.

Basit bir ihmalkarlılığın  yarattığı felaketler, biz insanoğlunu daha tedbirli ve emniyetli olmaya, yol/ yordam aramaya zorluyor.

Orman yangınında  etkili  insan unsuru istatistiği % 90’ lara çıkıyor.% 14 ‘ü kasıtlı,%59 u,anız yakma,sigara ateşi,  piknik-mangal ateşi,çoban ateşi vd.Diğer sebepler doğal ve bilinemeyen unsurlar.

Yazıyı  kaleme  aldığım  sabah , İzmir-Bayındır’da ve  Marmaris’te  mangal ateşinin sebep olduğu güçlü bir orman yangını devam ediyor. Köyler boşaltılıyor…

Geçmişte, Bolu’muzun verimli ormanlarında sonbahar mevsiminde 1978 ve 2000 ‘li  yıllarında,Sarıçam ve Ardıç bölgelerinde yüzlerce hektar ormanımız kül oldu.O yangınlarda bende   gece-gündüz nöbetlere katılmıştım. Geceleyin Willys  Cibimizin önünden yanar  vaziyette yola atlayan yabanıl  hayvanın geçişi  ve yolun altında karanlıkta kayboluşu hafızamdan silinmiyor.

Şimdi gelelim; mangalı ilgilendiren , günümüzde insanoğlunu depresyondan koruyan ,dinlendiren, motivasyonunu sağlayan “rekreasyon” ihtiyacının karşılanmasına.

Yıllardır bizler,milli park,tabiat parkı gibi çok amaçlı korunan orman alanlarımızı %80 piknik amaçlı olarak kullandık.Taşıma kapasitesini zorluyarak,toprağının sıkışmasına neden olduk.Ve yaptığımız kirliliklerden dolayı da yönetimleri suçlayarak memnuniyetsizliğimizi duyurduk.

Sayın Bakanım Prof.Dr. Veysel  Eroğlu; 2016 yılı  sonunda Bolu’ya gelişlerinde, milli park ve tabiat parklarında esasen yasak olması gereken mangal ateşini kesinlikle yasak hale getirdi.

Alternatif  çözümüolarak,Milli Parklar Şube Müdürlüğünün,Gölcük  Göletini  görmeyen yakın bir alt yükseltideki orman parçasını bu işe tahsis edeceğini duyduk.Yedigöller için ise henüz bir alternatif çözüm bulunamadı.

Bolu’da ,Karaçayır  Parkı, Atatürk  Orman Parkı yaz  aylarında yeşil alanlarıyla tam hizmet görmekte (Mangal yasağı mevcut).Küçük  boyutlu Çakmaklar  Mesire yeri ise yeterli değil. Buna  karşın kentin kuzey ve güneyinde pek çok orman bitişiği yolların kenarları ;  taksilerin  konuşlandığı, atılmış cam kırıklarının tehlike yarattıkları, çöp ve poşetlerle kirletildikleri gizli piknik mekanları durumunda olup, endişe yaratmaktadır.

Özetle, Bolu doğa turizmini besleyecek,Batı Karadeniz turlarının açık  alanda barbekü molası verebileceği,köylerden gelip apartman dairelerinin betonlarına sıkışıp kalmış,bahçesi olmayan on binlerce hemşerimizin,taksilerinin bagajındaki mangal ve  en az 20 çeşit piknik malzemesinden, gönül rahatlığıyla yararlanabileceği güvenli bir rekreasyon alanı gösteremiyoruz.

Rekreasyon; dilimize artık iyice yerleşmiş yabancı kelime, fakat bazı tanımlarında;” boş zamanı değerlendirme” diye ifade ediliyor.Prof.Dr.Yüksel Öztan (T.Çevre Vakfı);   Bu  kelimeyi,”serbest zamanların değerlendirilmesidir” diye vurguluyor. Boş zamanların değerlenmesi denilince ,işsiz- güçsüz  insanların değerlendirilmesi anlamına da gelebiliyor.

Bolu,  yeni bir rekreasyon projesi fırsatı yakalıyor. Bolu Belediyesi Başkanlığınca tasarlanan,DSİ’nin yatırım programına alınan; BÜYÜKSU PARK  REKREASYON  PROJESİ ,Bolu’da ,Büyüksu  Deresi su sporları,termal otel,sayfiye,ve rekreasyon  merkezi olarak aynı zamanda kentin” cazibe merkezi” olmaya adaydır.Bu oluşan fırsat projeye ;Büyüksu Deresi kenar zonunda uygun bir alana, boylu değerli peyzaj ağaçlarıyla (Japon süs kirazları,salkım söğütler,çınar,ıhlamur.Amerikan lale ağacı vd.)donatılmış bir “mangal parkı- kent korusu”oluşturmak yerel halkın ve günü birlik turist turlarının memnuniyetini kazanacaktır.

Bu fikrimi aktardığım T.C.Orman ve Su Bakanlığı-Orman Bölge Müdürlüğü’nce de gayet olumlu bakılmış, aynı  Bakanlığa bağlı DSİ;  talep ettiği  takdirde  katkıya hazır olduklarını tarafıma yazıyla bildirilmiştir.Bana göre çözüm ; bu projeye sonucunda  sahiplik ve yöneticilik yapacak Sayın Belediye Başkanımızın  irade göstermesine kalmıştır.

Bu mangal  parkı  oluşumunun(veya başka bir isimle anılabilir);

ormanlık alanlara mangalın  götürülmemesine, ormanların daha  az kirlenmesine,korunan alanlarda piknik profilli ziyaretçilerin azalacağı için taşıma kapasitesi sorunun  da çözülebileceğine,doğal güzelliklerin doya doya seyredilebileceğine ve doğa sevgisini artıracağına  inancım hayli fazladır.

Yönetim ve işletme:İki farklı işletme olanaklıdır.

1-Halk Tipi Barbekü Kır Restaurant: Özel sektörce çalıştırılacak lokantanın  hijyen ve fiat konuları Belediyece denetlenir.Hatta bu tesise,Bolu’muzun marka olmuş beyaz et üreticilerinin ürünlerinin toptan  satış fiatlarında %15-30  indirimle teslimi bir nevi sponsorluk gibi kabul edilebilir.Esasen mangalcılığı son yıllarda tetiklemiş olan bu sektörün bir nevi dışsallık vergisi gibi kabul edilmelidir.

2-Taş-tuğla ocaklarda, “kendin pişir –kendin ye” tarzı; yetenekli mangalseverlerin tatminini sağlayacak kullanım.

MUTSUZ  OLMAYAN  İNSANLARIN  KENTİ-  BOLU

26 Temmuz  Milliyet veya Hürriyet  Gazetesi haberinde;Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK)’nun  yaptığı “Yaşam Memnuniyeti “Araştırmasında  illerin mutsuzluk oranı açıklandı.Doğrusu  sonuç beni şaşırttı ve sevindirdi.Yorumu size bırakıyorum. Mutsuzluk  oranı, mutsuzların il nüfusuna oranı ile bulunmuş.Mutsuzluk oranı, en düşük ilden (yani en mutlu)en yüksek mutsuzluk görülen illere doğru sıralamayı özetliyerek  paylaşacağım.

1-Isparta(5.55), 2-BOLU(5.62), 3-Bilecik, 4-Sinop,5-Amasya(6.8),7- Sakarya,16 –Kastamonu,28-Kocaeli,29-Bursa, 31-istanbul(9.12)  34- Eskişehir 42- Ankara ,43-Düzce,48-İzmir(10.65), 54- Antalya(11.7),67-Adana 79-Ş.Urfa80- Tunceli, 81- Diyarbakır(24.7)

Gelecek yıla mutluluk şampiyonu  olalım.Sağlıcakla kalınız.

 

 

 

Bu yazı toplam 1589 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim