• BIST 100.128
  • Altın 279,612
  • Dolar 5,7193
  • Euro 6,2815
  • Bolu 23 °C
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 24 °C

MARKA DESTEK PROGRAMLARI -1-

Mustafa Namdar

İlimizin de içinde bulunduğu Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA)’nın destek programları bilgilendirme toplantısı 22 Şubat günü Kültür Müdürlüğü Salonu’nda gerçekleşti.

Açılış konuşmasını yapan valimiz sn. İbrahim Özçimen’in konuşma özeti şöyle:
Hepinizin bildiği gibi günümüzde, dinamik bilgiye dayalı ekonomi anlayışıyla, yüksek kalitede hizmet ve üretim yaratmak için, mantıksal yargı, tanı koyma ve analizin yanında gelecekteki sonuçları ve eğilimleri tahmin etmek, olanak ve olasılıklara ilişkin güvenilir tablolar çizmek, rekabetçi ve sonucu temelden etkileyebilecek stratejik planlar yapmak vazgeçilmez unsurlardır.
Bu çerçevede, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı da, yerel girişimciliğin desteklenmesi, yerel potansiyellerin harekete geçirilmesi, proje üretme kapasitesinin geliştirilmesi için sadece merkezden yönlendirilen ve sadece içe dönük modeller yerine, esnek, dinamik ve dışa dönük, yerelden dünyaya kalkınma stratejilerini bizlerle birlikte hazırlayacak ve işbirliği, kordinasyonla bu stratejilerin özellikle bölgemizin gelişim planlarının sahada etkin şekilde uygulanmasını sağlayacaktır...

Bölgemizin kalkınma eksenini ortaya koyan ve yönlendiren stratejiler ve öncelikler çerçevesinde, ajansımız 2010 yılında Teknik Destek Programı ve KOBİ’lerin Rekabet Gücünün Artırılması Mali Destek Programına çıkmıştır.

Kar amacı gütmeyen kurum ve kuruluşlara yönelik olarak ajansımız tarafından ilk kez çıkılan Teknik Destek Programı kapsamında 155 başvuru alınmış ve yapılan değerlendirmeler sonucu 97 kurum ve kuruluşumuza eğitim ve danışmanlık hizmeti desteği sağlanmıştır.

2011 yılı Teknik Destek ve Doğrudan Faaliyet Mali Destek Programları Doğu Marmara Kalkınma Ajansı tarafından 2011 yılı için çıkılan ilk destek programlarıdır. Bu programlar, bölgemizde yer alan, kar amacı gütmeyen tüm kurum ve kuruluşlarımızı destekleyecek programlardır.
bu program bölgemizdeki kamu kurum kuruluşları, yerel yönetimler, mahalli idare birlikleri, üniversiteler, meslek okulları, araştırma enstitüleri, kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşları ve sivil toplum kuruluşlarını hedeflemektedir. Bu programla, eğitim verme, program ve proje hazırlanmasına katkı sağlama, geçici uzman personel görevlendirme, danışmanlık sağlama ve lobicilik ile uluslararası ilişkiler kurma gibi faaliyetlerle destek sağlanacaktır.
Kalkınma ajansımızın diğer bir destek programı da Doğrudan Faaliyet Destek Mali Destek programıdır.

Bu programla, ulusal plan ve programlar çerçevesinde 2010-2013 bölge planın uygulama kapasitesini geliştirmeye, yerel ve bölgesel kalkınmaya katkı sağlamaya yönelik stratejik araştırma, planlama ve fizibilite çalışmalarına mali destek sağlamayı amaçlıyoruz.

Ayrıca bu program bölgemiz kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler ve mahalli idare birlikleri, üniversiteler, meslek okulları araştırma enstitüleri, kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşları, sivil toplum kuruluşları, ve birlikler ve kar amacı gütmeyen kooperatiflerin yararlanabilecekleri bir programdır.

Değerli katılımcılar temel amacımızın gerçekleşmesine yönelik bütüncül bir yaklaşım sergileyerek bu doğrultuda hep birlikte özveri göstermeliyiz. Artık toplumun tüm kesimleri proje bazlı ve hedef odaklı ortak plan ve programlar çerçevesinde gelişmesini yönlendirmek zorundadır diyerek programların ilimize bölgemize hayırlı olması dileğiyle konuşmasını sonlandırdı.

01.03.2011


Bu yazı toplam 1073 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim