• BIST 99.653
 • Altın 239,999
 • Dolar 5,6514
 • Euro 6,3986
 • Bolu 11 °C
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 11 °C

Meçhule doğru

İlhami Candemir

                          

 

 Sayın okuyucular, bilindiği gibi bu günlerde siyaseti en çok meşgul eden “OLAY” anayasada yapılması düşünülen değişiklik teklifi ile ilgili referandumdur.  

Bu konuda -tabir caiz ise-  “her kafadan bir söz” çıkıyor.Yok ABD  modeli, yok Fransa’da modeli  vs.vs  gibi yakıştırmalar aldı başını gidiyor. Şunu itiraf etmeliyim ki en iyi sözü -konuyu eğip bükmeden- sayın  Cumhurbaşkanımız söylediler; “Bu sistem değişikliği TÜRK TİPİ değişikliktir” dediler, yani dünyada eşi emsali yok demek istediler. Acizane değişiklik teklifini bir hukukçu olarak en ince detayına kadar inceledim,bu sistem gerçekten dünyanın hiçbir devletinde olmadığı gibi, geçmişimizde de yok.Geçmişimizde tek adam görünümünde  Padişah vardı ama bir de sadrazam vardı.Hal böyle olunca akıla Arapça “nev’i şahsına münhasır” tanımlaması  gelir.Bunun Türkçesi “kişiye özel””kendine özgü””kendine has” demektir. Böyle olunca örnek(emsal) de olmaz, yok ki olsun. Örnek olmayınca akıla doğal olarak deneme-yanılma metodu geliyor.Yani bir deneyelim bakalım ne olacak gibi. Esasen yanılma(hata)bize pek de yabancı değil!, bunu sık sık yapıyoruz!, sonra özür diliyoruz,geçiştiriyoruz, ancak deneme sözcüğü biraz ürkütücü.Hele bir devletin kaderi ile ilgili ise o zaman daha da ürkütücü.Zira “deneme” sözcüğünün içinde “gizlilik-bilinmezlik-risk” vardır. Varsayalım ki halk oylamasına sunulan bu Anayasa değişiklik teklifi kabul edildi, devletin yönetiminde ve halkın yaşamında ne gibi olumlu veya olumsuzluklarla karşılaşılacak,TC Devleti, ne gibi maceralara sürüklenecektir?bilen var mı? Tabii ki yok. Olamaz da.Var diyen varsa o bir hayalperesttir.”Hayal fakirin ekmeğidir” derler ama bu öyle lafla geçiştirilecek bir durum değil.CİDDİ, hem de çok CİDDİ.Devletin bekası meselesi.

 Şimdi ben derim ki bu oylamada EVET çıkarsa TC devleti, MİLLETİ  ile birlikte,(80 milyon vatandaş)yani EVETÇİLER ve HAYIRCILAR hep birlikte “bilinmezliğe doğru”(sonu belirsiz) bir yola çıkacaktır. Bu duruma” macera”da diyebiliriz. Hatta büyük şair Yahya Kemal Beyatlı’nın “Sessiz gemi” şiirinde dile getirdiği gibi –mealen-” meçhule giden bir gemi kalkacak bu limandan” da diyebiliriz.

 Sayın okuyucular, bir düşünür, deneme hususunda şunu söylemiştir; “deneme” dünyanın en iyi öğretmenidir, yalnız okul masrafı çoktur. Hatta, babası okuldan dönen oğluna” bu gün okulda ne yaptınız”?diye sormuş,oğlu da,kimya dersinde “deney” yaptık demiş,baba ,peki yarın ne yapacaksınız  dediğinde “deney sırasında yıkılan duvarları yapacağız” diye cevap vermiş derler.Temenni ederim ki bu deneyle  yıkılan duvarların molozlarını kaldırıp tamir etme  durumunda kalmayız.

 Demokrasiyi,1839 Tanzimat Fermanı’ndan bu yana(1856 Islahat fermanı,1909 Meşrutiyetin ilanı,23 Nisan 1920 TBMM nin açılışı,29 Ekim 1923 Cumhuriyetin ilanı gibi) revize ede ede,hatta kan döküle döküle(Mithat Paşa’nın boğdurulması,Namık Kemal’in ve nice Kemallerin zindanlara atılmaları gibi)  bu günlere geldik, ama hala medeni ülkelerin yakaladıkları demokrasinin çok çok gerisindeyiz ,daha da ileriye götürmemiz gerekirken şimdi tekrar başa mı döneceğiz., sıfırdan mı başlayacağız.

İnsanoğlunun özelliklerinden birisi daima ‘iyiyi’ örnek almasıdır.Ben- tabii ki sizler de öylesinizdir-görüyorum ki dünyada ne kadar gelişmiş,halkı refah içinde olan ülke varsa demokrasi ile,ne kadar geri kalmış,halkı perişan,Akdeniz’in sularında boğulan insanların ülkeleri varsa DEMOKRASİ DIŞI yöntemlerle  yönetilmektedirler. Bu nedenle “su-i misal emsal olmaz” derler,yani kötü emsal olmaz derler, bunun karşıtı  ise iyiyi örnek almaktır. Dayatılan teklif  “iyi bir örnek olan” demokrasiyi  görmezden gelmektedir. Türk tipi sistem diye bir ucube hazırlanmıştır.

Bu nenle halk oylamasına sunulan Anayasa değişiklik teklifini “sonu belirsiz, Türkiye’yi meçhule götürecek bir gemi” olarak görüyorum .Bu gemiye binelim mi, binmeyelim mi?Büyük düşünür Chakespeare’nin söylediği gibi “olmak ya da olmamak işte bütün mesele bu”mu diyeceğiz.Ne diyeceğimize karar vermeden önce teklifin kabulü halinde ne getireceğini ve ne götüreceğini bilmemiz gerekir.Bu nedenle bir hukukçu olarak  teklifi kılı kırk yararcasına inceledim, bütün detaylarını geçen haftaki (Pazartesi günü) AÇIĞA İMZA başlıklı yazımda sizlerle paylaşmaya çalıştım.Okuyanlara teşekkür ederim,Okumayanlar için yalnız  bir hususu  ÖNEMİNE BİNAEN tekrar gündeme getirmek istiyorum. (18 yaşında ilk okul mezunu  C.Başkanı yardımcılarımız, bakanlarımız olacakmış, 18 yaşındaki ilkokul mezunu C.Başkanı yardımcılarımız  C.Başkanının yokluğunda ona vekalet edeceklermiş,onun tüm yetkilerini kullanabileceklermiş,bunun sonucu olarak TSK nin başkomutanı olabileceklermiş,TSK  nin kullanılmasına karar verebileceklermiş, bunlar şimdi belirtmeye çalışacağım sakıncaların yanında devede kulak.) Şöyle ki;

Teklife göre Cumhurbaşkanı,  hiç bir gerekçe göstermeden seçimlerin yenilenmesine karar verebilecek,  Meclisten yetki almadan C.Başkanlığı kararnamesi çıkarabilecek, bir kararname ile bakanlıkları kaldırabilecek, yeni bakanlıklar ihdas edebilecek, merkez ve taşra teşkilatlarını kurabilecek veya kaldırabilecek, devletin tüm üst düzey bürokratlarını atama yetkisine sahip olabilecek(Madde 10). Hal böyle olunca şimdi gelelim siyasi curcunaya; Teklife göre Cumhurbaşkanının  bir siyasi partinin de genel başkanı olabileceğini düşünürsek, diyelim ki genel başkanı olduğu parti seçimi  kazanamadı, iktidar bir başka partiye geçti, peki o durumda C.Başkanının bakanları ataması, bakanlıkları kaldırması,yeni bakanlıklar kurması,taşra teşkilatlarını yeniden dizayn etmesi,üst düzey kamu görevlilerini ataması,görevden alması durumunda  ve hatta bütçeyi hazırlaması durumunda seçimi kazanan iktidar partisi ne iş yapacak?, BİLMEM. Sayın okuyucular peki sizler tahmin edebiliyor musunuz iktidar partisi ne iş yapacak . Buyurun cenaze namazına. Alın size nur topu gibi siyasi kaos. Seçimi kazanan parti iktidar olacak ama muktedir olamayacak. Ben bu tablo karşısında derim ki;bizleri bindirecekler bir alamete götürecekler kıyamete. Sayın okuyucular sizleri bilmem ama ben böyle bir tabloyu düşünmek dahi istemiyorum. Buna yağmurdan kaçarken doluya yakalanmak denir.NOKTA. Siyasi arenada bir de şu tartışmayı görüyorum; Seçimlerin yenilenmesine karar verme yetkisi bazılarınca -özellikle CHP tarafından- Meclisi feshetme olarak yorumlanmakta ise de ben bu görüşe katılmıyorum. C.Başkanına verilen bu yetki  “yapıcı-yıkım” niteliğindedir. Bu şu anlama gelir;Yeni bir bina yapmak için eskisini yıkmak anlamına,daha güncel söylersek kentsel dönüşüm  anlamına  gelmektedir. Teklif, kaldırıp  yenisini yapmak anlamındadır. Münfesih demek fesh edilmiş, ortadan kaldırılmış, fesh olmuş demektir.Fesih kelimesinin anlamı içinde “ihya” yoktur.Acizane benim yorumum bu yönde takdir kamu oyunun.

  Sayın okuyucular,varsayalım ki 12 Eylül Anayasanın son kullanma tarihi geldi.Yenisini yapalım,yapalım ama şair Orhan Veli’nin “Sere Serpe” şiirinde “böyle de yatılmaz ki” dediği gibi böyle de anayasa hazırlanmaz ki. Bolu tabiri ile” vur deyince öldürmüşler”.

    Görünürde bu teklifi hazırlayanlar hukukçu idi. Ama ben hazırlayana değil hazırlatana bakarım.

   Saadet Partisi genel başkanı sayın Temel Karamollaoğlu’ nun söylediği gibi şöyle düzgün bir teklif getirilseydi de hepimiz seve seve evet deseydik olmaz mıydı?

   Teklifte ilginç bir sistem var. Önce cazip düzenlemeler  içeren cümleler var,arkasında tuzak cümleler sıralanıyor.Yani teklif tuzaklarla dolu.

   Sayın okuyucular bu referandum olayı devletimizin bekası,geleceği,var olup olmaması kadar önemlidir.Bu nedenle teklifi okumanızı,okuyanlardan öğrenmenizi önemli rica ederim.

    Sonuç olarak diyorum ki  bu milleti bindirmeyin alamete götürmeyin kıyamete der referandumun Hayırlara vesile olmasını dilerim.

         

Bu yazı toplam 898 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim