• BIST 99.459
  • Altın 239,915
  • Dolar 5,6532
  • Euro 6,3988
  • Bolu 7 °C
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 6 °C

MEDYA ISLAH KOMİTESİ / BAŞKANIN ADAMLARI

Makinist

Sizin de dikkatinizi çekti mi, bilmem ama ben çok önemsedim.

Cumartesi Süha Bey “Darbeli Kalemler” başlıklı yazısında Bolu’da Belediye Başkanına bağlı olarak çalışan bir komiteden bahsetti.

“Medya Islah Komitesi”

Neyin nesidir bu?

Tohum Islah Daireleri vardı onun gibi bir şey mi?

Nedir bu?

Derhal danışmanlarıma haber saldım.

Meraklı, Tarumar, Vecihi…

Meraklı zaten elimin altında, Tarumar Kıbrıscık’ tan Eylül başı dönmüştü onu da çağırdım. Vecihi ise gelemedi ama tele-konferans yöntemi ile kendisine canlı bağlantı yaptık.

Toplantı tutanaklarını buradan size iletiyorum. Başkanın adaylık sürecine ilişkin kurduğu bu garip yapılanma “Akil Adamlar” heyeti gibi bir şey. Kamuoyu da oldukça merak ediyor bu komiteyi ve icraatlarını…

                    Toplantı tutanakları

Makinist: Arkadaşlar, hoş geldiniz, toplantıyı açıyorum. Biliyorsunuz, Süha Alparslan Cumartesi günü “Darbeli Kalemler” başlıklı yazısında Bolu Belediyesinde bir komitenin varlığından bahsetti.

“Medya Islah Komitesi”. Bu yapılanma çok mühim ve deşifre edilmesi şart. Tıpkı daha önce kurulan “Akil Adamlar” heyeti gibi bir yapılanma.

Bu konuda halkı bilgilendirmek ve görüşlerinizi almak için toplantıyı açıyorum.

Vecihi Bolulu’dan başlayalım. Telekonferans yöntemi ile görüşeceğimiz için önce onun görüşünü alalım çünkü kendisi birazdan ayrılacak.

Vecihi nerelerdesin, Gezi Direnişinde çıktın piyasaya sonra gene kayıplara karıştın.

Ne diyorsun, bu “Medya ıslah komitesi” hakkında?

Vecihi: Selam arkadaşlar, sizin sesinizi duymaktan çok memnun oldum. Ben aslında Bolu’dan hiç kopmadım. Bolu’da ki yerel siyasal yaşamı çok yakından takip ediyorum. Darbeli Kalemler yazısını okudum tabii. Oradan anladığım kadarı ile ismi üstünde “ıslah” kelimesi var. Demek ki birileri Bolu yerel basınını ıslah etmek için bu komiteyi kurmuş. Aslına bakarsanız bu komitenin ismini değiştirmesi lazım, “Bolu Gündemi Islah Komitesi”. Çünkü yerel basında Bolu Gündem’den başka halkın haber alma özgürlüğünü düşünerek yayın politikası izleyen gazete/internet/televizyon sitesi kalmadı. Dolayısı ile yerel seçimler yaklaştıkça yerel yönetimdeki siyasal irade Bolu Gündeminde sesini kısmaya çalışacak. Bunların “ileri demokrasi” anlayışının özünde bu var. Diktatörlüklerin yönetim anlayışı bu, örneğin Hitler Almanya’sında, Hitler’in sağ kolu ve “halkı aydınlatma ve propagandadan” sorumlu bakanı Goebbels süreç içerisinde bütün Alman basınını kontrol altına almayı başarmıştı, öyle ki ertesi günün Alman basını Goebbels’in kurduğu sansür komitesinden izin almadan gazetelerini baskıya veremezdi. Kurduğu “Kültür Odası” adlı bir oluşumla  basında “Büyük yalan” olarak bilinen yöntemi kullanarak II. Dünya Savaşı öncesi ve savaş boyunca Alman Halkını kontrol altında tutmayı başardı. Savaş kışkırtıcılığı konusunda uzman sayılırdı. Goebbels sadece basın değil radyo, tiyatro, sinema, edebiyat, müzik ve güzel sanatları da denetimi altına aldı.

Türkiye’de de durum çok farklı değil, müzikte dünyaca ünlü sanatçı Fazıl Say’ın, büyük üstat Genco Erkal’ın, heykel sanatçılarının durumu meydanda. Görsel ve yazılı medyanın hal-i pür melali feci. Bolu’da ise Ulusal politikaların kopyacısı Alaaddin Yılmaz gibi bir fenomen var. Oda bu politikaların Bolu’daki uygulayıcısı olarak elinden geleni ardına koymayacak bir şekilde her türlü baskıyı uygulayarak basının sesini kısma uğrunda verdiği mücadelede büyük ölçüde başarılı oldu. Bolu Gündem’e gelince işin ayrıntılarını bilmemekle beraber  “Medya Islah komitesinin” gündemini Bolu Gündem Gazetesinin oluşturması kadar doğal bir şey yok. Ama Süha beyin yazısında belirttiği gibi “Son ana kadar onuru koruyanlar yaşayacak”.

Makinist: Vecihi Bolulu’ya çok teşekkür ediyorum. Tarumar sen ne diyorsun?

Tarumar Kırbaç: Ağabey, ben biliyorsun bu yaz Kıbrıscık’ta idim. Eylül’de Bolu’ya geldim. Vecihi konunun özünü çok güzel özetledi. “Medya Islah Komitesi” meselesini Eylül’de duydum. Yadırgamadım. Halkın haber alma özgürlüğünün kısıtlandığı bir ortamda yaşıyoruz. Alaaddin Yılmaz’ın aynı ceberut politikayı Bolu’da sürdürdüğünü biliyoruz.

En genel anlamı ile Bolu’da ki basın organlarını susturduğunu biliyoruz. Bolu Gündem hariç... Bolu Gündem’e yönelik  “vezir düşürme” operasyonlarının son zamanda hız kazandığını da biliyoruz. Benin bildiğim ki “Meraklı” daha iyi bilir o açıklasa daha iyi olur,  “Medya Islah Komitesi” Başkanının Alaaddin Yılmaz’ın olduğu. Sıkça Yaz boyu Karaçayır’da bir basın mensubuna kiralanan(!) bir cafede toplandıkları…  Kasap önünde biriken kediler gibi susturulmuş basın organlarının sözüm ona müdür ve muhabirlerinin toplantı boyunca civarda bekleştiklerini biliyoruz. Bu toplantılarda dağıtılacak ulufelerin belirlendiği, basın mensuplarının(!)  taleplerinin değerlendirildiği büfe mi, cafe mi, çay ocağı mı, gazete dergi ve televizyonlarına artı reklam mı, broşür basımı vs. gibi cebellezi isteklerin karara bağlandığını öğrendim. Burada ıslah olmayan basın ile ilgili fikir teatileri(!) de gerçekleşiyor, ben ve “Meraklıyı”  kimse tanımadığı için toplantının yapıldığı cafeye gidip birçok toplantıya göz ve kulak misafiri de olduk.

 Çok üzücü, insanların üç kuruşluk menfaatleri için ne hallere girdiklerini üzüntü ile izledik. Daha çok Bolu Halkı adına üzüldüm. Çünkü Boluların bir kısmı haberi hala bunlardan öğreniyor.

Üzücü, çok üzücü…

Makinist: Görüşmede karşılıklı konuşmalar da oldu ama ben burada arkadaşlarımın görüşlerini toplayarak bir kalemde vermeyi uygun gördüm.  Bizim görüşmelerimizin olduğunu Süha Beyde biliyordu ama katılmayacağını pratik gözlemleri burada farklı ağızlardan gazetede okuyarak öğrenmenin daha yararlı olacağını söyledi.

Şimdi aslında içimizde kulağı en çok delik olan “meraklı”  biliyorsunuz, “meraklı kardeş” benim sana sorum şu, komitenin nasıl bir işlev yüklendiğini ve icraatlarını aşağı yukarı Tarumar Kırbaç’tan öğendik, Bolu medyasını manüple etmeye çalışıyorlar, senden bu komitede kimler var onları açıklamanı ve Bolu Gündem için ne düşünüyorlar onları anlatmanı istiyorum. Ancak açıklamalarında “Medya Islah Komitesi” ile ilgili isimleri rumuzlu anlat ileride nasıl olsa bunlar açığa çıkacak ya da dayanamayıp kendileri açıklayacaklar, tıpkı “Akil Adamlar” mevzusunda olduğu gibi.

Meraklı: Ağabey işin en zor kısmını gene bana bıraktın. Abi bu komite Bolu’da Basın Konseyi(!) gibi çalışıyor. Sadece basını değil, basında ki köşe yazarlarını da izlemek komitenin görevleri arasında. 5-6 kişiler. Başkanın özel adamları bunlar. Toplantıda alınan kararlar mutlaka uygulama sahası buluyor. Görevleri AKP’de 21 Ekim’de başlayacak Belediye Başkan Aday Adaylığı sürecine Başkan Alaaddin Yılmaz’ı hazırlamak ve yerel basında kuş uçurtmamak.

Makinist : Meraklı konusunda araya girerek devam edeceğiz, bu 21 Ekim tarihi nedir?

Meraklı: 21 Ekim’e kadar AKP’de yerel yönetimlere aday adaylığını açıklamak yasak, ancak 21 Ekim’den sonra aday adaylığını açıklayabilecekler. AKP’de takvim bu şekilde, Aralık ya da Ocak aylarında da “Tek Seçici Recep Tayyip Erdoğan” adayları seçecek, çok demokratik değil mi?

Makinist:  Evet “İleri demokrasi” böyle bir şey herhalde!

Devam et çocuğum;

Meraklı: “Medya Islah Komitesi” bu süreçte Başkanı aday adaylığına hazırlarken aynı zamanda basın bildirilerinin ve çalışmalarının, hareket tarzının, başkanın bildik üslubunun takipçisi olacak. Belediye basın-yayının burada hiçbir fonksiyonu yok. O da komitenin emir ve komutası altında. Senin de işaret ettiğin gibi Bolu Gündem ve özelde de Süha Ağabeyden çok rahatsızlar. Nasıl susturulacağı tartışmalarda önemli gündem maddesi… En çok başarısız oldukları konu bu, üzgünler ve Başkan tarafından sürekli bu mesele yüzünden fırça yiyorlar. Şimdilik çözümsüz gözüküyorlar ama hiç belli olmaz!

Makinist: Ne demek istiyorsun? Süha Beyde mi teslim olacak?

Meraklı: Yok be Abi, Süha Beyin teslim alınamayacağını sen de biliyorsun. Ben de biliyorum. Çok değişik baskı faktörleri gündeme gelebilir. Mekanizma bu, Neyse o konuyu tartışmayalım. Gün ola harman ola…

Ağabey, bu komitede kimler var sorusunu meslekleri ile açıklayabilirim ancak. “Medya Islah Komitesi” nin Başkanı doğal olarak Alaaddin Yılmaz. Komite de iki Gazeteci var, üzüntü ile karşılıyorum bu durumu; iki gazeteci gazetecileri ıslah etmek(!) işi ile iştigal ediyor.

İki avukat var, bir değerli avukat başkanın tutum ve davranışlarını uygun görmediği için komiteden istifa etti. Sağlık dünyasından önemli bir isim daha var komitede, onunda başkanın bazı hareketlerini tasvip etmediği biliniyor, süreç içerisinde komiteden ayrılması gündeme gelebilir. Ara ara komite toplantılara lokal olarak bilgi almak ya da lokal konularda görevlendirilmek üzere bazı isimler çağrılı olarak katılıyor. Komite, Başkan eğer AKP’nin Belediye Başkan Adayı olarak tespit edilirse çalışmalarını daha sert, daha netice alıcı bir şekilde sürdürecek, eğer başkan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından aday gösterilmez ise hafızalarda kötü anılar bırakarak tarihe karışacak. Benim söyleyeceklerim bu kadar…

Makinist: Evet, kendi formatımın biraz dışına çıkarak bu toplantıyı tartışma biçimine sokmadan sadece görüşler bazında yayınlıyorum Bu kamuoyunun çok merak ettiği konu hakkında sır perdesini biraz aralayabildi isem ne mutlu bana…


Bu yazı toplam 1292 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim