• BIST 99.835
 • Altın 243,334
 • Dolar 5,7445
 • Euro 6,4830
 • Bolu 3 °C
 • İstanbul 10 °C
 • Ankara 6 °C

MERAL AKŞENER’İ DİNLERKEN

Hasan Dinç

Bu hafta okuyucularıma yeni okuduğum Yrd. Doç. Dr. Emre Dorman’ın yazdığı ALLAH’A ÖĞRETİLEN DİN adındaki kitabını tanıtmayı düşünüyordum. Hazırlıklarımı da buna göre yaptım. Ancak, program Perşembe günü değişti. Günler öncesinden hazırlıkları yapılan İYİ PARTİ genel başkanı Sayın Meral Akşener’in Bolu’ya gelişi bu programın değişmesine sebep oldu. Gerek kuruluş hazırlıklarının yapıldığı, gerekse kuruluş dilekçesinin verildiği üç aydan bu yana Türkiye siyasi gündemini birinci dereceden meşgul eden konuların başında şüphesiz İYİ PARTİ ve onun Sayın Genel Başkanı Meral Akşener’in yurt gezileri ve bu gezilerde yaptığı konuşmalar yer almaktadır. Geçtiğimiz Perşembe günü İYİ PARTİ teşkilatının açılışını yapmak üzere Sayın Akşener Bolu’ya geldi. Yaptığı bütün gezi ve konuşmaları yakından takip ettiğim Sayın Meral Akşener’i Bolu’da dinlememek olmazdı. İşte bu nedenle kitap tanıtma yazısını bir sonraya bırakarak bu ziyareti ve ziyaret hakkındaki düşüncelerimi ve intibalarımı sıcağı sıcağına okuyucularımla paylaşmayı daha uygun buldum.

Bolu’da meydanlara inmek her zaman risk taşır. Hele de böyle kışın soğuk aylarında risk derecesi daha da artar. Bunu Bolu’da siyasetle meşgul olan bütün herkes bilir. İYİ parti yönetiminde görev alanlar arasında bunu bilen, siyasi tecrübesi bulunan arkadaşlar vardır ve bu mevsimde meydanlarda miting düzenlemenin zorluğunu iyi bilirler. Buna rağmen Sayın Meral Akşener’i meydana sürmenin kendilerine ya çok güvenmekten ya da halkın nabzını iyi tutamadıklarından kaynaklandığı görülmektedir. Hâlbuki bir salon toplantısı düzenlenseydi hem mevsimin hem de meydanların siyasi toplantılar için taşıdığı riskten kurtulmuş olurlardı.

İYİ partinin kuruluş hazırlıklarının başladığı andan itibaren basında ve kamuoyunda ilgiyle karşılandığı ve Sayın Meral Akşener’in yurt gezilerinin siyasi çevreleri hareketlendirdiği hepimizin malumudur. Bu nedenle Bolu’da gösterilecek ilgiyi görmek için miting alanına tam saatinde gittim. Polisimizin mitingle ilgili aldığı önlemlerin dikkati çekecek kadar sıkı olduğu dikkatlerden kaçmıyordu. Konuşma platformunun önüne çok küçük bir alan bariyerlerle çevrilmiş ve dışarıyla ilgisi kesilmiş görünüyordu. Mitinge katılmak isteyenler polis aramasından sonra kadınlı erkekli içeri giriyorlardı. Önemli bir meraklı kitle ise bariyerlerin dışında ikinci bir halka oluşturmuşlardı. Bende mitingi bu halka içinden izledim.

Bayan spiker ara ara konuşuyor, gelenlerin heyecan düzeyini artırmaya çalışıyordu. Önce İYİ partinin ilçe başkanları tanıtıldı. Gerede ve Mudurnu ilçe başkanları dışındakileri yakından tanıyorum. Gerede ilçe başkanı Sayın Dr.Murat çakmak’ı da tanıyorum. Gerede’de siyasetle öne çıkan bir aileye mensuptur. Uzun süre Bolu’yu TBMM’nde temsil eden sonra da bakanlık yapan Ahmet Çakmak Bey’in yeğenidir. Gerede de şahsen sevilen bir kişi olduğunu sanıyorum ve Dr. Murat Çakmak İYİ parti için bir kazançtır. Mudurnu ilçe başkanının da Bolu siyaseti için bir kazanç olacağını tahmin ediyorum. Hem tahsil durumu hem de medeni kişiliği Türk kadınının siyasetteki önemli bir temsilcisi olma habercisi gibi göründü. Diğer ilçe başkanları ise MHP’den tanıdığım arkadaşlar olup haklarında önemli kanaatlerim bulunmaktadır. Hepsine başarılar diliyorum.

Ancak, günlerden beri yapılan hazırlıklar, asılan pankartlar, yapılan ilanlar ve minibüs çıkarılarak yapılan müzikli davetler hiçbir işe yaramamış. Bunu üzülerek gördüm. İYİ partinin kurucu heyetinin moralini bozmak istemem ama bu ilk miting beklenen düzeyde olmamıştır. Yani bir fiyaskodur. Bariyerlerle kuşatılmış bölüme giren kadınlı erkekli dinleyici sayısı herhalde 300/400 kişi civarında kaldı. Bunlara Sakarya’dan, Hendek’ten, Düzce’den ve yakın illerden gelen misafirler de dâhildir. Sivil ve resmi kıyafetli kalabalık sayıdaki güvenlik güçleri de bu sayıya dâhil edilmelidir.  Bariyerler dışında kalmış 150/200 kişilik meraklı gurup ise bu sayının dışındadır.

Konuşmanın sonlarına doğru gerek bariyerler içinden, gerek bariyerlerin dışındaki meraklı kesimden önemli boşalmalar oldu. Bu durumun Sayın Meral Akşener’in morali üzerine bir etkisi olup olmadığını bilmem ama toplumun partiye bakışında bir çöküntü meydana getirdiği şüphesizdir. Ayrılanların konuşmalarından ise memnuniyetsizliği kulaklarımla duydum. Kimisi “Bu ne diyor yahu”, “Söylediklerinin diğerlerinden bir farkı yok”, “Bu söylenenleri çok dinledik”, “Bize ne verecek hiç söylemiyor” “Bize maval okuyor” gibi hoşnutsuzluk ifadelerine daha başkalarını da katabilirsiniz.

Sayın Akşener’in konuşmasında söylediklerini gazetelerden okumuşsunuzdur. Üzerinde durmayacağım. Ancak Hükümete ve Sayın Cumhurbaşkanına yüklendiğini ve söylediklerinin çoğuna gönülden katıldığımı ifade etmek isterim. Bilhassa AFRİN operasyonu için söyledikleri hem dinleyicilerin hem de benim heyecanlarıma tercüman olmuştur. Keşke parti yerel yöneticilerinin “Dağ fare doğurdu”, “Parti Bolu’da ölü doğdu”, “Başlamadan biten hareket” “ saman alevi” ve “ yanmadan sönen ışık” gibi değerlendirmelere sebep olacak davranışlardan uzak kalabilseydiler. Parti kuruluş çalışmalarında teşkilatlanma için kabul edilen prensiplere uyabilselerdi. Halk içinde dipdiri tabanları bulunan bazı siyasi partilerin mensuplarını da kendi içlerine alabilselerdi. Bolu’da bu fırsat kaçmış gibi görünüyor. Gördüğüm bu partilerin önde gelen eski yöneticileri İYİ parti kurucu il başkanı Mehmet Aydın’ın teşkilatlanma çalışmalarından memnun olmadıklarını ve İYİ partiye soğuk kaldıklarını ifade ediyorlar. Bunu partinin Bolu’da yaptığı ilk mitingin başarısızlığında görmek mümkündür. Bizde “Bir musibet bin nasihatten hayırlıdır” diye hikmet dolu bir söz vardır. İnşallah bu miting İYİ partili dostlarımıza İYİ bir nasihat olur.

 

 

 

 

Bu yazı toplam 2568 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim