• BIST 103.186
  • Altın 227,073
  • Dolar 5,3171
  • Euro 6,0307
  • Bolu -1 °C
  • İstanbul 2 °C
  • Ankara 5 °C

MERHUM ADNAN KAHVECİ VE AKASYA BALI MERAKI

Suat Tosun

 

      - Ölümünden bugüne yaklaşık 20 yıl geçti.(5 Şubat 1993)

      - Yer, Bolu-Gerede Otoban Köprülü Kavşağı(Ters yol)

      -  Karanlık ve sabıkalı bir yıl 1993…  Sayın Uğur MUMCU, Sayın Eşref BİTLİS, Sayın Adnan KAHVECİ, Sayın Turgut ÖZAL, Sayın Ahmet Cem ARSEVER, Madımak Olayı, 33 Erin Şehidi. İçimizde acı bırakan, derinden gelen şüpheler!

     

    Adnan KAHVECİ (Özgeçmiş)

 

       -1949 Trabzon-Sürmene doğumlu

       - İlköğretim Sürmene

       - Liseyi, parasız yatılı olarak İstanbul Kabataş Erkek Lisesini 2’cilikle bitirdi. Diplomasını Kabataşlılar Bayramında Milli Eğitim Bakanı merhum Orhan OĞUZ Bey’den aldı.

       - Üniversiteliler arası Merkezi Yerleştirme Giriş sınavının Türkiye birincisi oldu.(1966 yılı)

       - İndiana Purdue Üniversitesinde burslu elektrik mühendisliği

       - Missouri Üniversitesinde doktora, asistan profesörlük

       - Boğaziçi Üniversitesinde Öğretim Üyeliği.

       - Sayın Korkut ve Turgut ÖZAL’ a danışman, Müşavirlikler ve ANAP Kurucu Üyeliği.

       - 1987’de İstanbul Milletvekilliği

       - Devlet Bakanı , Maliye ve Gümrük Tekel Bakanı..

       - Eşi ve bir kızını trafik kazasında, kullandığı şahsi arabasının ters yola girmesiyle kaybetti.

       - İki oğlu hayattadır.

     Merhum Cumhurbaşkanı Turgut ÖZAL Bey’in takımından, en güvendiği kişi vasfını taşıyan KAHVECİ için; Dışişleri Eski Bakanlarından Sayın Kâmran İNAN ; “ Her insanın bir meziyeti vardır ama o bir meziyetler deryasıydı, deniziydi” diye söz etmektedir.

         Sayın Mehmet BARLAS; Özal’ın prensi diyenlere; “o prens değildi, sokaktaki adamdı.” diye karşı çıkar.

         Hemşerisi Türkücü Sayın İsmail TÜRÜT bestelediği ağıt türküsünde:

Ankaradan çıktın başın selamet,

Gerede yolunda koptu kıyamet,

Çocukların Türk milletine emanet,

Rahmet olsun sana Adnan KAHVECİ.  demektedir.

         

KABATAŞ ERKEK LİSESİ YILLARINDAN BİR ANEKDOT;

 

     Değerli anıların biriktirildiği lise yıllarının, birçok insan için “Hep bitmesi istenen ancak hayatın geri kalan bölümünde de daima aranan” yıllar olduğu da bir gerçektir.

     Mudurnu’lu hemşerim avukat Kemal Türesin ve bendeniz, belki de iki yıl Lisenin boğaza nazır yatakhanesinden birinde, Kahveciyle oda sakiniydik, farklı sınıflarda okumaktaydık. Belki de biz, Sayın Rıfat ILGAZ’ın Kabataş Lisesinden esinlenerek yazdığı gerçek Hababam Sınıfının öğrencileriydik.

     Son Lise yılımızda (1966) 3 Fen C’den Adnan KAHVECİ’nin matematikte çözemeyeceği bir problem olmadığını ve üstün başarısını duymuştuk.1966 yılı Haziran ayı başlarında Fen sınıflarının ilk imtihanı cebir – geometri idi. 3-4 günlük bir çalışma süresi boşluk bırakılmış ve bizler iki, üç arkadaş, bir dayanışma içinde problem, teorem çözme pratiğimizi artırmak için yatakhane kütüphanesinde harıl harıl çalışmaktayız…

      Bir ara kendimize teneffüs verip, yatakhane ranzalarımıza molaya gittiğimizde; kapı girişine yakın üst ranzada Adnan KAHVECİ’nin bir kitap okuduğunu gördük. Adnan ne okuyorsun? Dediğimizde, felsefe kitabı okuduğunu söyledi(Fen sınıflarında okutulmayan ders kitabı).Cebir geometriyle kafası karışık bize bu cevap sanki bir küfür gibi gelmişti!

 

           AKASYA BALI MERAKI…

 

       ANAP Hükümeti Bakanı iken, Türkiye Kalkınma Vakfı(TKV) nın sempozyumunda “ Akasya balının öneminden bahsedilmesini değerlendirerek ve bu balın üretildiği Macaristan ‘dan Yalancı Akasya (Robinia pseudoacacia) ağacı tohumlarını gece yarısı Macaristan Büyükelçisini Bakanlığa çağıraraktan talep ettiği ve getirttiği görülür ”.

        Kökeni Amerika kıtası dağları olan Yalancı Akasya özellikle Avrupa’da yüz yıldır başta Macaristan’da çok yönlü olarak odunundan, çiçeğine kadar faydalanmaya yönelik ithal bir egzotik tür olmuştur. Macaristan, bu ağaç türünün ıslahına yönelik Ormancılık Araştırma Enstitüsü kurmuş, plantasyon ormancılığını geliştirmiştir. Bu Enstitü çalışmaları sonucu; akasya ağaçlarının çiçeklenme süresi, farklı tarihlerde başlamasından dolayı bir ay olması gerekirken 1,5-2 aya yükseltilmiştir. Bir dönüm akasya plantasyonundan yılda 100 kilogram’a yakın akasya balı üretilebilmektedir.

            Arıcılık için önemli bir süreç olan bu olgu’dan yararlanmak için 5 orijinden Türkiye’ye getirilmiş tohum örneklerini Orman Bakanlığına erişmesini sağlamıştır. Bilâhare 1990’lı yıllarda Bakanlık, Düzce-Gölyaka, Devrek gibi 5 ayrı fidanlıkta yalancı Akasya tohum plantasyonlarını kurmuştur.

             1996 yıllarında, Batı Karadeniz Ormancılık Araştırma Enstitüsünde, yalancı akasya ilgili tür adaptasyon denemelerinde başarılar sağlanınca, ben ve diğer araştırıcı arkadaşlarım ülkemizde 20-40 yaşına ulaşmış adaptasyon sorunu yaşamayan bireylerden kök çeliği alarak bunlara, arıcılık amaçlı KAHVECİ’nin akasya orijinlerini de tekrar denemeye katıp, çiçeklenme verimlerini gözlemledik. Süreç 1,5 aya ulaştı.

             2006 yıllarda Devrek Fidanlığında, Akyazı’da ve İzmit-Kerpe Araştırma Ormanında yeni tohum plantasyonları oluşturduk. Seleksiyon sonucu 10-12 orijinin bir arada kullanıldığı Devrek Fidanlığı plantasyonunun 2008 yılında yanlışlık eseri köklendiğini öğrenerek hayli üzüldük!.

             Ancak; akasya balı üreticiliğinde hala daha bu KAHVECİ orijinlerinden ve eklenen 10-15 orijinden oluşmuş plantasyonlar Akyazı ve İzmit-Kerpede mevcuttur. Kök çeliği ve tohum temin edilerek proje geliştirmek olasıdır…

              Dört yıl kadar öncesinde Bolu yakınlarında bir konaklama marketinde rastladığım “akasya balı” kilosu 100 liradan satılmaktaydı…

           

  Bakanlığında el attığı; Kürt Sorunu Dosyası, vergi ve KDV uygulamaları, İstanbul Acaristan Villaları, Tekel 2000 sigarasının Marlboro’ya rekabeti, Türkiye’de kivinin babası, kıyak emeklilik tasarısının korkulu rüyası ender politikacı ve burada bilmediğim birçok soruna kafa yoran, geride kalan iki evladına ise yalnızca borç(kaza tazminatı) bırakan Adnan KAHVECİ, yerin doldurulamamıştır, hizmet vermeye doyamadan gittin ama seni milletimiz örnek bir vatansever politikacı olarak daima rahmetle anacaktır. Ruhun şad olsun…

Bu yazı toplam 1900 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim