• BIST 101.669
 • Altın 277,937
 • Dolar 5,6769
 • Euro 6,2411
 • Bolu 14 °C
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 20 °C

Merkez Birlik Taksi Durağı Başkanı Yusuf Kırkan: “Simsarlar, insanın ağrına gidiyor”

Merkez Birlik Taksi Durağı Başkanı Yusuf Kırkan: “Simsarlar, insanın ağrına gidiyor”

Bazı taksicilerin taksimetre ücretini uygulamak yerine 5 liraya ulaşım hizmeti verdiklerini belirten Merkez Birlik Taksi Durağı Başkanı Kırkan, bu durumun taksiciler arasında haksız rekabete yol açtığını ve kendilerini mağdur bıraktığını söyledi. Önüne geçilemeyen bu sorunun çözümü konusunda yetkililere seslenen taksici esnafları, mesleklerinde yaşadıkları ilginç olayları anlattı.

Merkez Birlik Taksi Durağı Başkanı Yusuf Kırkan’la yaptığımız röportaja kaldığımız yerden devam ediyoruz. Yusuf Kırkan’la yaptığımız ve dün ilk bölümünü yayınladığımız röportaja bu kez Recai Şen ve Yılmaz Karataş isimli taksici esnafları da katıldı. Mesleklerinde yaşadıkları sorunları ve ilginç olayları anlatan Merkez Birlik Taksi Durağı taksici esnaflarıyla yaptığımız röportajın ikinci ve son bölümü şöyle:

Sayın Kırkan, mesleğinizde yaşadığınız sorunları nasıl bertaraf ediyorsunuz?

Taksicinin çilesi bitmez. Her çeşit milletle karşılaşıyoruz. O nedenle taksici esnafı esnek, güler yüzlü olmalı ve yaşadığı sorunlara katlanmayı bilecek. Elimizden geldiğince müşterilerimize iyi niyetli yaklaşıyoruz. Çünkü bizler esnafız. Meyhaneden çıkan gençlerin durak önünde bayıldıklarına şahit olup ayıltmak için müdahale de bulunduğumuz günlerde oldu. Taksici esnafı sakin olmak zorundadır. Aracının kontağını ailesini düşünerek açar.  Bolu’da 19 yıldır taksicilik yapıyorum ve şu ana kadar hiçbir meslektaşımın herhangi bir asayiş olayına adının karıştığını duymadım. Bunun gerçek nedeni de meslektaşlarımın hoşgörülü ve affedici olmalarındandır.

Emekli taksicilerden vergi mükellefi oldukları için artı bir ücret ödemek durumundalar. Bu durum sizi rahatsız ediyor mu? Bu uygulamayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Emekli taksici esnafının yüzde 80’i düşük kademeden emeklidir. Aldıkları da ortalama 750 lira kadardır. Vergi mükellefi oldukları içinde taksicilerimizin maaşından yüzde 15 kesinti oluyor. Aynı zamanda da vergi öder. Ben bu uygulamaya karşıyım. Bir taksici olarak, bir durak başkanı olarak bu yaşadığımız duruma büyüklerimizin bir çare bulmalarını istiyorum. Biz küçük esnaf olduğumuz için bu miktar bizi zor duruma düşürüyor.

Bolu’da ticari taksi ücretleri yüksek olduğu söyleniyor. Siz mevcut rakamları nasıl buluyorsunuz?

Akaryakıt sürekli zamlanıyor. Sanayiye gidip aracınıza bir bakım yaptırsanız yüksek harcama yaparak oradan ayrılıyorsunuz. Diğer giderlerimizi de düşündüğümüzde Bolu’da taksi fiyatları normal düzeydedir. Bakın Bolu’da kar yağıyor. İstanbul’da ya da Ankara’da bu kar yağışında taksiciler kısa mesafeye gitmek isteyen müşteriyi reddederler. Ama burada günde bir ya da iki müşteri çıkacak diye bekliyoruz. Çünkü Bolu’da yaşayan vatandaşlarımızda taksiye binme alışkanlığı yok. Ancak zor durumda kaldıklarında taksiyi tercih ediyorlar.

 Bulunduğunuz mekân kime ait? Burayı kullanmaktan dolayı bir ücret ödüyor musunuz?

Durak binamız taksici 11 arkadaşımın ortak mülkü. Ancak yer Belediye’ye ait. İşgaliye bedeli olarak Belediye’ye kira ödüyoruz.

Eskiden şehirlerarası yolcu taşıyordunuz. Bu dönemde de size bu tür cazip işler geliyor mu?

Eskiden hakikaten bu tür cazip işler oluyordu. Neden derseniz? Eskiden şimdiki kadar millette araç yoktu. Şimdi ise 300-400 lira taksitle araç satılıyor. Araç sayısının artışı nedeniyle uzak mesafeli işler yüzde 90 oranında azaldı. Yüzde 10’u da örneğin, bir vatandaş Almanya’da çalışıyordur ve Bolu’ya gelmiştir. Geri dönmek için havaalanına yetişmesi gerekiyordur. Ancak bu şekilde nadir çıkıyor.

Sorunlarınız ve yetkililere iletmek istediğiniz taleplerinizden bahseder misiniz?

Devletin taksiciler için belirlemiş olduğu bir rayiş bedeli var. Bizim taksimetre açılışı 2,5 lira, kilometre de 3 liradır. Zaten Bolu’da çarşının bir ucundan diğer ucuna 5 lira yazar. Ama bazı taksiciler uzak mesafelere dahi 5 liradan hizmet veriyorlar. Böyle birkaç simsar çıktığı zaman insanın ağrına gidiyor. Devletin bizim için belirlediği rayişin tüm taksici esnaflar tarafından uygulanmasını istiyoruz. Bizlerde öğrenci taşıyoruz. Parası yetmeyene de illa ki taksimetre ne gösteriyorsa onu vereceksin diye zorlamıyoruz. Defalarca 5 liradan hizmet veren taksicileri uyardık. Ama bir sonuca varamadık.

Bir başka sorunumuzda sigara yasağını araçlarımızda uygulama konusunda yaşadığımız sorunlar. Aracımıza aldığımız müşteri araçta sigara içerse cezası 5 bin lira. Çünkü mekâna giriyor ve cezası da araç sahibi olduğumuz için bize geliyor. Eğer yalnızken şoför içerse cezası 69 lira. Bazen araçta sigara içmek isteyen müşterilerimiz oluyor. Bu konudaki sorunlarımızı da kendimiz çözmeye çalışıyoruz.

Yazıhanemizde tuvaletimiz yok. Sadece bizim durağımızda değil, diğer duraklarda da tuvalet konusunda büyük sorun yaşanıyor. Hemen hemen hiçbirinde tuvalet yok. Tuvaleti olmayan duraklara Belediyemiz tarafından müsaade edilerek yapılmasını ve bize yardımcı olmalarını diliyoruz.

Bolu’da plaka ticareti oluyor mu?

Geçtiğimiz yıl Belediye Encümen kararıyla plaka piyasası durduruldu. Şu an 200 limitinde. İlerleyen günlerde ihtiyaç olduğu takdirde Belediye Encümeni Şoförler Cemiyeti’yle bir araya gelip, kaç tane gerekiyorsa karar verecek. Bu konuda böyle bir uygulamaya gidildi. 

Sayın Kırkan, sorularımıza verdiğiniz yanıtlar için teşekkür ederiz.

Röportajımızın bu bölümünde durakta çalışan taksici esnaflarından Recai Şen’le konuştuk.

Sayın Şen, taksicilik mesleğine ne zaman başladınız?

Yaklaşık 1 yıldır taksicilik yapıyorum.

Peki, daha önce ne işle uğraştınız?

Daha önce 18 yıl boyunca proje sorumlusu olarak özel bir firma da çalıştım. Ardından bu işyerinden ayrıldım ve memleketim Bolu’ya yerleştim. Taksicilik yapmaya karar verdim. Ticari taksi işine giriş nedenim yatırım amaçlıydı.

Peki, mesleğinizdeki en büyük şikâyetiniz nedir?

Bolu’da taksimetre tarifesini uygulamayan, 5 liradan hizmet veren taksiciler var. Bu durumdan tüm taksici esnafları şikâyetçi. Bunun önüne geçmek içinde diğer taksici esnafı arkadaşlarımızdan yazılı şikâyet dilekçesi topladık. Burada ciddi boyutta hak yeniliyor. Bu bahsettiğim taksiciler sürekli müşteri taşıyorlar. Çünkü evlere, işyerlerine kartlarını dağıtmışlar. Gizli kapaklı bir şekilde de çalışmıyorlar. Artık yasa dışı çalıştıklarını herkes biliyor. Çünkü bizim sabit bir fiyat tarifemiz var. Bunları kimse çıkıp söyleyemiyor ama aslında herkes şikâyetçi. Biz taksiciler esnafları mağdur olduk. Bu mağduriyetin giderilmesini talep ettik. Bizde çıktık bütün duraklara gittik ve durak çalışanlarından bu konunun çözümünü talep eden dilekçeler topladık. Ve bu dilekçelerimizi Şoförler Odası’na teslim ettik. Fakat bizim topladığımız dilekçelere bir cevap gelmedi. Bu bahsettiğim şoförler hiç boş durmuyorlar. Sürekli belirlenen tarife ücretinin altına yolcu taşıyorlar. Ve bu olaylar gözümüzün önünde cereyan ediyor. Yaşadığımız ciddi bir mağduriyet var. Biz bu sorunumuzun çözümünü talep ediyoruz ve yetkililerin bu konuyla ilgilenmelerini istiyoruz.

Yaşadığınız ilginç bir olayı bizimle paylaşır mısınız?

Taksiciliğe başladığım daha ilk gece sarhoş bir müşteri geldi. Acemilikte var üzerimde. Nereye gitmek istediğimi sordum bana, “Devam et tarif edeceğim” dedi. Neyse düştük yola. Mudurnu yoluna çıktık gidiyoruz ve hala bana “Sür” diyor. Artık sinirlendim döndüm geriye durağa. Bu defa da sarhoş müşteri araçtan inmiyor. Zar zor araçtan indirdik. Üstüne üstün paramı da alamadım. Eğer sakin davranmasanız başınıza her şey gelebilir.

Durağın bir diğer taksici esnafı Yılmaz Karataş’la röportajımıza devam ediyoruz.

Sayın Karataş, taksiciliğe ne zaman başladınız?

Altı aydır taksicilik yapıyorum.

Sizde meslekte yenisiniz…

Hayır, aslında yeni sayılmam. Önceden de taksicilik yapıyordum ama 8 yıl bir ara verdim. O boşlukta da şehir dışında ve Ukrayna’da farklı işlerde çalıştım. Daha sonra annemin isteği üzerine Bolu’ya döndüm. Durakta hissem olduğu için yine taksicilik yapmaya başladım.

Peki, mesleğinizi yaparken yaşadığınız sorunlar neler?

Ben en büyük sorunu yayalar ve sürücülerle yaşıyorum. Bolu’da yayaların yüzde 90’ı kaldırım kullanmıyor. Bu nedenle araç sürerken güçlüklerle karşılaşıyoruz. Aynı şekilde sürücüler ihmalli araç kullanıyorlar. Trafikte sinyal vermeden dönüş yapan çok sayıda sürücüyle karşılaşıyoruz. Ara sokaklarda ters yönde sürüş yapan sürücülerle karşılaşıyoruz.UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Sağlık ve Sanat İç İçe24 Eylül 2019 Salı 10:16
 • “ÇAKAR” kullanıma karar çıktı24 Eylül 2019 Salı 00:24
 • İnsanlık ölmemiş24 Eylül 2019 Salı 00:14
 • Jandarmadan uyuşturucu operasyonu23 Eylül 2019 Pazartesi 15:51
 • Ruhsatsız silah operasyonu23 Eylül 2019 Pazartesi 15:49
 • İhracat yapan ve yapmak isteyen kobilere destek23 Eylül 2019 Pazartesi 14:54
 • Çok güzel hareketler bunlar23 Eylül 2019 Pazartesi 14:12
 • E-Belediye sistemi 2020’de23 Eylül 2019 Pazartesi 12:05
 • 25 ürünün coğrafi işareti için müracaat yapıldı23 Eylül 2019 Pazartesi 11:29
 • Köroğlu Garage 14’ten kaynaşma etkinliği23 Eylül 2019 Pazartesi 11:23
 • Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim