• BIST 96.861
  • Altın 238,344
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • Bolu 1 °C
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 2 °C

Mescidi Nebevi ve Medine'nin hikmeti

Mustafa Öz

Peygamberimize Mekke'de müşrikler bir sürü işkence ve tuzak kurdular. Onun ve ona inananların Mekke'de yaşamasına engel olacak ne varsa yaptılar. O Allah'ın koruması altında idi. Allah ona hicret izni verdi. Onun hicret etmesini önlemek isteyen Mekkeli müşrik gençlerinin gözleri açık olduğu halde: Peygamberimizin evinden çıkışını göremediler.

Hicrette SEVR mağarasının önemi büyüktür. Sevr, Medine yoluna ters istikamette bulunan dağdaki bir mağaradır. Peygamberimiz müşrikleri şaşırtmak için bu mağaraya sığınmış; mağaraya kadar gelen müşrikler, mağaranın ağzının örümcek ağı kaplı olması, iz bulunmaması nedeniyle burada kimse yok diyerek peygamberimizi aramaktan vazgeçmişlerdir. Peygamberi bulup ölü veya diri getirene 100 deve ödülü vaat edildiğinden, MÜŞRİK SÜRAFA'A, Peygamberimizin hicret yolunda izini bulmuş ve bir ok mesafesinde yaklaşmış ancak atı kuma saplanarak hareket edememiştir.

Hicret yolu takribi 470 km. dağların arasından giden patika yollardan oluşuyor. Günümüzde Mekke- Medine arasında otoban yol var. Otobanın geçtiği yol güzergâhının sağı ve solunda dağlar var. Vadi ise simsiyah taşlarla kaplı. Sanki özel olarak toprak üzerine taş serpilmiş gibi.

Medine- Mekke'nin 470 km kuzeyinde, Denize 115 km mesafededir. Medine'de hurma ve karabiber yetişiyor. Tabandan su çıkıyor ve hurma bahçelerinde kullanıyorlar. Mekke'ye göre şehir hem daha düzenli hem daha temiz: adı zaten medeni( medeniyetten) geliyor.

Peygamberimiz Medine'ye geldiğinde, 3000 kişi yerleşik ve göçebe halinde bu civarda yaşıyormuş.

Peygamberimizin hicretinde Medine'nin iklimi daha rutubetli ve yer yer bataklıklar varmış. Sivrisinekten dolayı insanlar hasta oluyorlarmış.

Hz. Peygamber bu şehri bana ve ashabıma yaşanacak yer kıl diye dua etmiş. Duası kabul olduğu için iklimin de daha güzelleşme olmuş.

MESCİD-İ NEBEVİ (BİLİNMEYEN-LERİ)

Peygamberimiz bugünkü mescid-i Nebevinin bulunduğu yeri bir berberden satın almak istemiş, ilk önce satmak istememiş, ancak araya Medine ileri gelenleri girerek bu bahçe satın alınmıştır. Buraya kerpiçten iki göz odalı bir ev ve genişçe bir avlusu olan barınak yapılmıştır. Odanın birisi yaşam alanı, diğeri ise devlet işlerinin görüşüldüğü yer olarak kullanılmış. Avlunun üzerine hurma dalları örtülmüş. Bu bölüm de namaz kılmak için kullanılmıştır. Peygamberimizin kabri ev olarak kullandıkları odanın bulunduğu yerdedir. Peygamberimizin vefatından sonra bu alana mescit yapılmış.

Çeşitli dönemlerde bu mescit'e ilaveler yapılmıştır. Tamirler yapılmıştır. Mescid-i nebevinin 1985 yılında başlanıp 1993 yılında bitirilen ilave kısmından önceki YEŞİL KUBBELİ kısım, Osmanlı mimarisiyle yapılmış ve iki adet de minaresi olan bölümdür. Mescid-i nebevinin bu eski kısmında Hz. Peygamber, Hz. Ömer ve Hz. Ebubekir S.A efendilerimizin mezarları bulunmaktadır.

Peygamberimizin cennet bahçesi olarak belirttiği kabri ile minberi arasındaki bölüm de bu eski mescittedir.

GÜNÜMÜZDEKİ MESCİD-İ NEBEVİ

Bugünkü mescid-i nebevi, Endülüs mimarisi esas alınarak planlanmış ve 1985 yılında inşaatına başlanmıştır. Eski olan 18.000 m² iken; şu andaki alan 82.000 m²'dir. Mescidin doğusunda CENNETÜL- BAKİ mezarlığı bulunmaktadır. Bu mezarlıkta Peygamberimizin 11 adet eşi, sütannesi Halime, Kızı Fatma, Hz Osman, İki çocuğu, Hanbelî mezhebinin imamı,100.000 civarında sahabe yatmaktadır. Bu mezarlığa hala definler devam etmektedir.

Mezarlığa sadece erkek ziyaretçiler alınmaktadır. Batısında alışveriş merkezleri ve bulut mescidi, daha ileride 4 halife adına yaptırılmış mescitler ve Medine istasyonu bulunmaktadır. Bulut mescidi, Medine istasyon binası, yanındaki HAMİDİYE CAMİİ, Osmanlı döneminde yapılmış, ancak hem bakımsız hem de ibadete kapalıdır. Güneyde yine alışveriş merkezleri ve ŞERİAT mahkemesi vardır. Kuzeyde ise genelde 5 yıldızlı oteller bulunmaktadır. Mescidin avlusunda aydınlatma lambalarının üstüne ALMAN bir firma tarafından motorlu açılıp kapanan hurma modelli şemsiyeler yapılmaktadır. Tuvalet girişlerinden iki kat otoparklara inilmektedir. 10.000 araç kapasiteli otopark mevcuttur. Avlunun zemini mermer ve MOZAİK taş kaplıdır.

Mescid-i Nebevi'de: kapalı alanlarda alt katta 400.000 kişi, 200.000 kişi, üst katlarda toplam 600.000 kişi ile bu sayı bir milyonu bulmaktadır.

Mescidde 27 adet hareketli yani açılabilen kubbe vardır. Bunların her biri 60 ton ağırlığında olup, 9 tonu ise ahşaptır. Eskiden 4 adet minaresi varken, şimdi 10 adet minaresi vardır. Bu minareler 5 şerefeli ve her birinin 334 merdiven basamağı vardır. Minarelerin ucundaki alem (Hilal) 14 ayar altından yapılmıştır. Her biri 4,5 ton gelmektedir. Mescidin inşaatında 50.000 ton inşaat çeliği kullanılmıştır. 200 bin m³ de beton kullanılmıştır.

91 adet kapısı vardır. 8500 adet direk (sütun) var. Mescide 1400 alt, 2400 üst katta pencere vardır. Mescid soğuk su sistemi ile soğutulmaktadır.

Su 7,5 km mesafeden gelmektedir. 627 adet güvenlik kamerası vardır. 500.000 adet granit kullanılmıştır. Mescid içine Türk hatta Ali Hüsref oğlu tarafından yazılar yazılmıştır. Mescidin yapımı Türk firması tarafından gerçekleştirilmiştir. 9750 kişi yapımda çalışmıştır. Gelecekte 2.kat çıkılması durumuna göre plan yapılmıştır. Mescidin bakımı ve temizliği iyi durumdadır.

BULUT MESCİD-İ

Hz. Peygamberin yağmur duası yaptığı yere yapılan mescidin adı. Peki ne anlama geliyor? Hz. Peygamber yağmur duası için mescid-i nebevinin güney batısında bir açık alanda ashabı topluyor ve dua ediyor. İşte o anda gökyüzünde hiç bulut yokken bir bulut beliriyor ve peygamberimizin dua yaptığı alanın üzerine duruyor. Buraya mescid yapılıyor. En son 4 kubbeli Osmanlı mimarisiyle ecdadımızca yapılmış bir mescit var. 2009 Mart ayında tamir görüntüsü içinde kapalı idi. Maalesef Suut Yönetimi tarihi mirasa, özellikle de Osmanlı tarihine karşı son derece anlamsız bir acımasızlık içinde.

Mescid-i HARAM duvarının yanına ihtişamlı Kral SARAYI yapanlar, Osmanlı eserlerini yok etme yarışı içine girmişler çok üzücü!

Bir sonraki yazıda, Peygamberimizin NAAŞINI ÇALIP MISIRA NAKLETME GİRİŞİMİNDEN BAHSETMEK İSTİYORUM İNŞALLAH.

Allah Hz. Peygamberin son nefesini verip ebediyete çekildiği bu özel mekanları görmeyi herkese nasip etsin. Amin.

11.09.2009

Bu yazı toplam 1664 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim