• BIST 96.209
  • Altın 269,763
  • Dolar 5,5964
  • Euro 6,2128
  • Bolu 21 °C
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 25 °C

MEYDAN PROJESİ GÖRÜCÜYE ÇIKTI

Mustafa Namdar

Aylardır üzerinde tartışılan kent meydanı: Meydan olmalı mı olmamalı mı? Sonuç: Kentlerde meydanlar olur, Bolu için uygun olan alan Kardelen Sineması önü, Ant Park ve Kızılay alanları birleştirilmeli adı da “BOLU KENT MEYDANI” olmalı. Bu düşünce olgunlaştığında Belediye çalışmalara başladı ve bu alanın meydan olabilmesi için meydanı bölen yolların kalkması, trafik akışının yeniden düzenlenmesi gerekecekti. Bunun için şehircilik uzmanları getirildi. Ereğli Caddesi'nden hükümet önüne çıkan yol kapatıldı. Trafik akışı bugünkü şekli ile uygulanmaya başladı.

Daha önce Bolu Mimarlar Odasınca çalışılıp hazırlanan proje ve maket halkın bilgisine sunulmuş olumlu yönde görüşler alınmıştı. Kardelen Meydanı, Anıt Park dışında kalan Kızılay alanının aynı mülkiyet içinde olmaması, bazı sorunları beraberinde getirdi. Ortak noktada buluşma şansı yaratılamadı.
Yolun kapatılması sonucu daha önce bilgilendirme toplantılarına katılamayanlar ve uygulanacak projeyi benimseyemeyenler tarafından eleştirilen, değişiklik söylemler hızını kestiğinde, Belediye Bolu Mimarlar ve Mühendislerinden “kent meydanı nasıl olmalı” konusunda yarışma açtı. Yedi yarışmacının katıldığı projeler TSO salonunda sivil toplum kuruluşları ve halkın görüşüne sunulmak üzere bilgilendirme yapıldı. Tepkiler; yer altı otoparkı olarak düşünülen iki katın birisini ticaret merkezi olarak dizayn edilmesinde yoğunlaştı. Aradan geçen zaman sürecinde yoğunlaştı. Aradan geçen zaman sürecinde Mimar Uğur Tunçok'un çalıştığı proje Kültür ve Tabiat varlıkları ile yapılan görüşmeler sonucunda okey alınarak halkın bilgisine sunulmak üzere Eski Nikâh Salonunda sn. Tunçok tarafından tanıtımı yapıldı. (12.08.2011 saat 14:30)

Yediden yetmişe Bolu'da soluklanan insanların sunulacak olan bir projenin tanıtımında ve de aylardır üzerinde eleştiriler yapılan bir konuda, yapılan duyuruları da dikkate alarak salonun dolu dolu olacağını düşünerek, 15.20 dk önce salona geliyorum manzara tam bir hayal kırıklığı… Halkın temsilcileri sivil toplum kuruluşları, dernekler, vakıflar, halk kesiminden meraklılar tarafından doldurulacağını düşündüğüm salonda yaklaşık 19 kişi! Daha zaman var gelirler diye düşünüyorsunuz. Hadi biraz daha gelenlerle 50 kişilik bir kalabalık.

Açılış konuşmasını sn. Alaaddin Yılmaz yapıyor. Gösterilen bu ilgisizlik karşısında sitemli cümlelerle başlıyor konuşmasına
''-Lafın söyleneceği mekân burası. Kendilerini bilmem ne sanıp orada burada fikir söyleme densizliğinde bulunanlar hani nerede?

-Akıl akla ihtiyacımız var ama yerine görüş bildirecekler yok.
-Bolu'nun sorunlarına sahip çıkan şu bir avuç insana teşekkür ediyorum. Ben; en akıllı olduğum için değil, şartlar beni bu noktaya getirdi. Kim ne derse desin ben, bir tutam tuz ile kimsenin peşinde koşamam.

-Hedefini belirlediğimiz önemli projelerimiz var. Fırka Tepesi, Hisar Tepesi, Arastacılar Çarşısı ( yukarı çarşı) gibi çalışmalarımız başlayacaktır. Biz bir çalışma yapıyorsak mimar ve mühendislerimizin düşüncelerini alıyoruz. Saydığım bu yerdeki çalışmalar için anıtlar kurulunun olurunu almak gerekiyor. Bu konudaki diyalog devam ediyor.
-İzzet Baysal Caddesi ile ilgili çalışmalara kent projesi ile ilgili sonuca ulaşamadığımız için başlayamadık.

-Bu deli; akla geleni yapıyor diyemezsiniz. Ben verilen kararların uygulanması delisiyim.
-Şehrin gelecekte ortasında kalacak olacak D-100'ün şimdiden planlanması gerekir. Bunun için önerilerinize ihtiyacımız var. Allah'ın bahşettiği dünyayı en güzel şekilde insanların hizmetine sunmak benim görevim.

-Bolu'da yapılan her şey geçmişten gelen birikimdir. Daha önceki 7 proje sahibine teşekkür ederim '' dedi.
Kent Meydanı Projesi sahibi sn. Uğur Tunçok görsel güzelliği ile dikkat çeken görüntüler üzerinde, yüzeyde ve alt yapıda işlevsel olarak yapılacakları anlatırken görüşlere ihtiyacı olduğunu söyledi.

-Kent Meydanında Belediye Sanat Merkezinin yerini değiştireceğini, kat farklılığından meydana gelen belli bir bölümün üstünü yeşil alan altını Kaffe, büfe gibi hizmet alanı olarak düşündüğünü,

-Otopark olarak kullanılacak mekânın iki kat olacağını, 600 aracın park yapacağı mekana giriş çıkış noktalarının nasıl olacağını,
-Kızılay meydanına da eğer izin verilirse ilk Devlet Hastanesi olarak yapılan, 1945 yılında Erkek Sanat Enstitüsü olarak kullanılan tarihi binanın yapılmasını hayal ettiğini, sanat merkezini meydanın kuzeyine taşımak gerekçesini de çok amaçlı işlevselliklere olanak sağlayacak ünitelerin yapılmasını gerektiğini açıkladı.

Salon görüşlerinden ağırlıklı olarak sanat merkezinin yer değiştirmesi istendi. Otoparkın şehir merkezinde olmaması isteği yanında sanki gelecekte katlardan birinin ticaret merkezi olabileceği endişesi dile getirildi. Meydan da Bolu'nun mahalleler bazında küçük minyatürleri olması istendi.

En bereketli yağmurun alın teri olduğu düşünülerek sn. Tunçok'a emeği karşılığında yürekten teşekkürler. Bakalım neler olacak…

15.08.2011


Bu yazı toplam 1157 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim