• BIST 101.566
 • Altın 261,585
 • Dolar 5,6804
 • Euro 6,3745
 • Bolu 16 °C
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 17 °C

MHP NE YAPAR

Hasan Dinç

Gözler 7 Haziran 2015 Pazar günü yapılacak genel seçimlere çevrildi. Bu seçimlerin ülkemizin ve demokrasimizin geleceği açısından önemini kavramayan yoktur. Bir kısım AKP’den arpalanan kamuoyu şirketlerinin halkımız üzerinde yapmaya çalıştıkları psikojik baskı bir yana bırakılırsa, AKP’nin iktidarı kaybedeceği kesin gibi görülmektedir. Gerek ekonomik başarısızlıklar, gerek dış politikadaki olumsuz gelişmeler ve gerekse demokratik parlamenter sistemin karşı karşıya bulunduğu tehditler bu seçimlerin hem önemini hem de AKP’nin alacağı sonuçları doğrudan etkileyecektir. Bunların hepsinden daha önemli olmak üzere ülke bütünlüğümüzün, milli birliğimizin ve devletin üniter yapısının karşı karşıya bulunduğu tehlikeler, bu seçimlerin bütünlük içinde yapılabilecek son seçimler olduğu kanaatini de yaygınlaştırmıştır. Devletimizin kurucusu ATATÜRK’E ve onun şahsında kuruluş felsefesine açılmış sinsi savaş da gözlerden uzak tutulmamalıdır. Güneydoğu Anadolu’da bir kısım şehir ve kasabaların devletimizin egemenliğinden çıkarak bölücü eşkıyanın kontrolüne girmiş olması da tehlikenin boyutlarını gözler önüne sermektedir. Bu nedenle 7 Haziran seçimlerinden sonrasında ülkemiz ya bölünecek ya da iç çatışma başlayacaktır. Durum bu kadar vahim iken iktidar sahiplerinin şahsi ikballeri için tehlikeyi halktan gizlemeleri ve bölücü terör örgütleriyle müzakere masalarına oturarak ülke topraklarının bir kısmında özerk bölge adı altında bölücü terör örgütlerine peşkeş çekilmesini milletimizin asla kabul etmeyeceği herkesin malumudur.  İşte ülke kısaca bu şartlar altında 7 Haziran seçimlerine gitmektedir.

Ülke genelinde partilerimizin alacağı sonuçlar hem çok önemli hem de merakla beklenmektedir. Buna paralel olarak Bolu’da alınacak sonuçlar da elbette merak konusudur. Partiler bütün güçleriyle alabilecekleri en iyi sonuç için her şeylerini seferber etmiş bulunuyorlar. AKP 2011 seçimlerinde CHP’ye kaptırdığı bir milletvekilini tekrar geri alabilmek için konuya bir yol kazası olarak bakarken; CHP’de hem milletvekilini korumak hem de sayıyı ikiye çıkarabilmek için var gücüyle çalışacağı niyetini ortaya koymuş vaziyettedir. Bu arada MHP’nin durumu siyasal çevrelerce dikkatle takip edilmektedir.

MHP takip ettiği politikalar gereği bütün Türkiye’de olduğu gibi Bolu’da da siyasi mahfillerce izlenmektedir.  MHP seçimlere kongrelerini tamamlayarak ve büyük kurultaylarını yaparak hem güven tazelemiş hem de kan değişikliği yaparak gidecektir. MHP Bolu’da da önce ilçe kongrelerini 8 Şubatta da il kongresini yaparak seçimlere hazırlanmaktadır. Tam bir demokrasi şöleni içinde ve kardeşlik  havasıyla geçen bu kongreler elbette MHP’yi olduğundan daha da güçlendirmiştir. Yeni il başkanı Sayın Mehmet Aydın konuşmasında “Milletvekili seçtiren bir il başkanı olmak istiyorum” ifadesiyle genel seçimlerdeki hedefini de ortaya koymuştur.

MHP bu hedefe ulaşabilir mi? Bana göre hiç de uzak bir hedef değildir. Zaten her seçimde bu hedefi kıl payı kaçırmaktadır. Son 2011 genel seçimlerinde aldığı 28500 oy bunu göstermektedir. Mart 2014 yerel seçimlerinde bu oyunu 29500 çıkarmış olması mevcut potansiyelini hem ortaya koymakta hem de oy gücünü muhafaza ettiğini göstermektedir. Haziran 2015 seçimlerinde geçmiş hatalardan uzak bir seçim hazırlığı yapılarak ve kampanyaya bu şekilde girilirse il başkanının hedefi rahatlıkla yakalanabilir. Zaten Türkiye AKP iktidarından, duyulan genel hoşnutsuzluk Bolu seçmenine yansımış, milletvekillerinden duyulan hoşnutsuzluk elle tutulur hale gelmiş, ekonomik darlık evin mutfağına girmiş, ülke genelindeki asayişsizlik sokağa yansımışken, hedefe ulaşmak kolaylaşmış görünmektedir. Zaten ülke genelinde hava MHP lehine esmekte, konjötür MHP lehine dönmüş görünmektedir. siyasi şartlar bu havayı desteklemekte, seçmenin nabzı MHP lehine atmakta ve kitleler MHP’ye yönelmiş bulunmaktadır. Bu durum Bolu’da da kendini gösterecek, çevresindeki seçim bölgelerindeki MHP’nin başarısı mutlaka Bolulu seçmeni de etkileyecektir. Sakarya, Düzce, Bartın, Karabük, Çankırı, Eskişehir, Bilecik ve Ankara’da ki MHP başarısından Bolu uzak kalamayacaktır. Bu illerin tam ortasında kalan Bolulu seçmen mutlaka MHP havasını teneffüs edecek, gemisini MHP limanında güvenceye alacaktır.

Bunların yanında hedefe ulaşmanın esas itici gücü elbette MHP teşkilatı olmalı, her MHP’li kendini bu hedefe odaklayarak çalışmalı, seçimlere kadar kalan süreyi bir Sakarya muharebesi havası içinde değerlendirmeli ve bütün gücünü ortaya koyarak geceli gündüzlü partinin programını halka anlatmaya çalışmalıdır. Bu seçimlerin kişisel kapris yapmaya müsait olmadığını her ülkücü hissetmeli, devletin, ülkenin ve milletin geleceğini dikkate alarak, sanki kendisi milletvekili olacakmış gibi çalışması gerekmektedir. Her ülkücü bu idrak içinde olursa hedef emin olun avucumuzun içindedir. Ayrıca aday tespiti de elbette önem kazanmakta, geçmişteki hatalardan ders alınarak bazı mahallilik gayretlerinden uzak durulmalıdır. Bilhassa Bolu merkez oylarının MHP’nin milletvekili çıkarmasına yetmediği gerçeği dikkate alınarak, ilçelerden ciddi oy desteği alacak adayları öne çıkarmak gayreti başta Genel Merkezimiz olmak üzere yerel teşkilat yöneticilerimizin birinci görevi olmalıdır. En başta da adaylarımızın Boluluların yıllarca hasretini çektiği, fakat bir türlü yakalayamadıkları girişken, konuşkan, iradeli, çalışkan ve tuttuğunu koparan vekil görünüşüne uygun olmasına dikkat edilmelidir. Kurulacak bir MHP hükümetinde yıllarca hasretini çektiğimiz bakanlık koltuğuna layık olması MHP’nin işini kolaylaştıracak, hedefi tam on ikiden vurmasına yardımcı olacaktır.

Bunlar benim gibi MHP’ye yıllarını vermiş birsinin samimi düşünceleridir. Dikkat edilirse MHP ne yapar sorusu cevabını bulur ve herkes MHP’nin ne yapacağını görür. Dikkat edilmezse 7 Haziran seçimleri de elimizden bir sabun kalıbı gibi kayar gider.

 

 

   

Bu yazı toplam 2830 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim