• BIST 102.715
 • Altın 223,931
 • Dolar 5,2843
 • Euro 5,9542
 • Bolu 3 °C
 • İstanbul 8 °C
 • Ankara 6 °C

MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYLARIMIZI TANIYALIM

MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYLARIMIZI TANIYALIM

AK Parti Milletvekili Aday Adayı Mehmet Emin Güz: “Halkla bütünleşmekte sıkıntı çekmiyorum”

Ak Parti Bolu Milletvekili Aday Adayı Mehmet Emin Güz halktan biri olduğunu düşündüğünü belirterek, “Ben halkımız gibi yaşıyor ve onlar gibi düşünüyorum. Ve kendimi halkımızın tevazu, merhamet gibi binlerce yıldır sürdürdüğü bir geleneğinin temsilcisi olarak düşünüyorum. Bu anlamda halkla bütünleşmekte hiçbir sıkıntı çekmiyorum” dedi.

Göynüklü olduğunu söyleyen Güz, temayül yoklamasında 120 Göynüklünün oy kullanması gerektiğini; ancak 75 kişinin oy kullanmadığını açıklayarak, 334 oy ile tüm teşkilatlardan oy aldığını söyledi.

Milletvekili Aday Adaylarımızı Tanıyalım köşemizin bu defaki konuğu AK Parti Milletvekili Aday Adayı ve Temayül Yoklaması Birincisi Mehmet Emin Güz oldu. Güz, siyasete giriş sürecinden bugüne kadar yaşadıklarını anlattı ve temayüldeki başarısına ilişkin analizlerde bulundu.

Sayın Güz, siyasi serüveniniz ve AK Parti siyasi hayatınızın başlangıcına ilişkin bilgiler verir misiniz?

Siyasete Fazilet Partisi’nin kuruluşuyla başladım. Kurucu il yönetim kurulu üyesi olarak aktif siyasete girdim. Fazilet Partisi Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılana kadar da parti de yer aldım. O dönem Abdullah Gül genel başkan adayı olarak çıktı. Biz Abdullah Gül Beyi destekledik. Daha sonra bu Erdemliler Hareketi’ne dönüştü. Ve bu harekette zamanla AK Parti’ye dönüştü. Anayasa Mahkemesi tarafından Fazilet Partisi kapatıldıktan sonra Erdemliler Hareketi AK Parti siyasi hareketi olarak devam etti. Ve ayrıca Saadet Partisi de kuruldu. Ve Fazilet Partisi ikiye bölünmüş oldu. Ama AK Parti’ye tabii ki diğer siyasi isimlerden olsun, yeni isimlerden olsun katılımlar gerçekleşti. 2004 yılında Belediye Meclisi Üyesi olarak görev yaptım. Meclis üyesi iken, AK Parti İl Başkanı Fatih Metin’in milletvekili aday adaylığı için istifa etmesi üzerine il başkanlığı görevine getirildim.

Peki, AK Parti İl Başkanlığınız dönemindeki çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

2007 genel seçimlerine denk geldi il başkanlığım. O dönem zor bir süreçti. 28 Şubat’ın etkisi bir taraftan hissedilirken, 27 Nisan Muhtırası da gündeme oturmuştu. Milletvekilliği seçimlerini üç sıfır kazandık. Seçim öncesi 60 bin olan AK Parti oylarını yoğun çalışmalar neticesinde 90 bine çıkarmayı başardık. Seçim öncesi öngörülerde AK Parti, CHP ve MHP birer milletvekili çıkarır şeklinde görüşler vardı. Ama biz üç milletvekili çıkarmak amacıyla çalışmalar yaptık ve oy oranımızı önceki seçime oranla yüzde 50 arttırarak il genelinde yüzde 55’e ulaştık.

Daha sonra il başkanlığım döneminde cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi için referandum yapıldı. O referandumda da yüzde 76 gibi iyi bir başarı elde ettik. Sonraki süreçte AK Parti hakkında kapatma davası açıldı. Ve bu süreçte de il başkanıydım. Ve o dönemde teşkilatlarımızı birlik ve beraberlik içerisinde tutmak için yoğun çalışmalarda bulundum. Bunun sağlanması gerekiyordu. Çünkü insanların akıllarında partinin kapatılacağı endişesi vardı. Birlik beraberliği sağlamayı başardık. Partimiz kapatılmadı; fakat hazine yardımları kesildi. O anlamda da birtakım zorluklar yaşadık. Netice itibariyle ben bütün bu zorlukları teşkilatlarımızla omuz omuza vermiş oldukları mücadelelerle aştık. Bizim tüm bu süreçte oluşturduğumuz dostluklar da geçtiğimiz Pazar günkü temayülde bir kez daha perçinlenmiş oldu. Bu anlam da temayül yoklaması benim için çok anlamlı bir gündü. Teşkilatlarımızın gösterdiği teveccüh tüm yorgunlukları üzerimizden aldı.

AK Parti İl Başkanlığı göreviniz sonrası her ne kadar gönül bağlarınız sürse de resmiyette teşkilatlardan uzaktınız. Fakat buna rağmen temayül yoklamasında 334 oy alarak, delegelerden en çok oy alan milletvekili aday adayı oldunuz. Bu konuda ki değerlendirmeleriniz nelerdir?

AK Partili delegelerden temayül yoklamasına yaklaşık 900 kişi katıldı. Katılımcılar da teşkilatlar ile köy ve mahalle temsilcilerinden oluşmaktaydı. Bu insanlar AK Parti davasına katkı vermek için o gün sandık başına gittiler. O gün seçim salonunda büyük bir coşku seli ve heyecan yaşandı. Bu durum göstermektedir ki, AK Parti önümüzdeki seçimlerde çok daha fazla güçlenecek. Bana göre o günkü coşku bir halk hareketi olan AK Parti’ye yine halkımızın sahip çıkmasıydı. Tabiri caizse kendi evladına sahip çıkmasıydı. Bu seçimde oy pusulalarına üç milletvekili aday adayı ismi yazılması zorunluydu. Yazılmadığı takdirde oy geçersiz sayılacaktı. Bu da çok büyük farklar oluşmaması açısından önemli bir kuraldı.

Ben Göynüklü bir kişiyim. Göynük’ten temayül yoklamasında oy kullanması gereken seçmen sayısı yaklaşık 120 kişiydi. Fakat seçim sonrası öğrendiğime göre yaklaşık 70-75 kişi oy gün sandık başına gelememiş. Temayül yoklamasında da 334 oy alarak birinci çıktım. Bu iki rakam kıyaslandığında il genelindeki tüm teşkilatlardan oy aldığımı görebiliyorum. Geçmişte il başkanlığı yapmam sayesinde hem ilçelerin, hem de merkez ilçelerin tüm sorunlarını biliyorum. İl başkanlığım sonrasında da teşkilatlarımızla bağlarımı koparmadım. Hep onlarla iç içe oldum. Dolayısıyla benim tüm teşkilatlardan oy almış biri olmam beni onurlandırdı. Teşkilatlarla resmi bağımız yoktu ama gönül bağımız devam ediyordu. Teşkilatlarımızın bu desteğini aynı zamanda halkımızın da desteği olarak kabul ediyorum. Kendilerine sizin aracılığınızla teşekkür etmek istiyorum.

Parti tabanınızdan ve sivil toplum örgütlerinden aday adaylığınıza ilişkin destek görebilen bir isimsiniz. Üstelik bu desteği bugüne kadar bir seçim çalışması yapmadan görüyorsunuz. Bunu neye bağlıyorsunuz?

Halktan biri olduğumu düşünüyorum. Bir siyasetçi olarak değil de, doğal olarak fikirlerimi sunabildiğime inanıyorum. Ben halkımız gibi yaşıyor ve onlar gibi düşünüyorum. Ve kendimi halkımızın tevazu, merhamet gibi binlerce yıldır sürdürdüğü bir geleneğinin temsilcisi olarak düşünüyorum. Bu anlamda halkla bütünleşmekte hiçbir sıkıntı çekmiyorum. Zaten il başkanlığım dönemimde halkımızın hassasiyetlerini yönetim biçimimize yansıtmaya gayret ettim. Halkımızın hassasiyetlerini yeterince iktidara ilettiğimi düşünüyorum. Bunu ayrıca kurumsallaştırdım. Bana göre sivil toplum örgütleri halkın temsilcisi olduklarından dolayı görüşlerini almak üzere onlarla sık sık bir araya gelmeye çalıştım. Ve bu toplantılarımıza da iktidar temsilcilerinin katılımlarını sağladım. Ben gördüğüm desteği halktan biri oluşuma ve geçmişteki çalışmalarıma bağlıyorum.

Temayül yoklamasından birinci çıkan isim oldunuz; fakat milletvekili adayı belirleme süreci partinizde sürüyor…

Temayül yoklaması aday belirleme noktasında sadece bir ölçü. Milletvekili aday adaylık sürecinde parti genel merkezimiz merkez yoklaması sistemini tercih etti. Merkez yoklaması sistemi, temayül yoklaması, mülakat ve kamuoyu yoklamasının değerlendirilmesiyle yapılıyor. Şu an da temayül yoklaması yapıldı. Temayül yoklamasından sonra mülakat ve buna eş zamanlı olarak da kamuoyu yoklamaları gerçekleştirilecek. Mevcut milletvekillerine dair kamuoyu araştırması tamamlandı. Önümüzdeki günlerde de aday adayları için bir araştırma yapılacak. Belli bir noktaya geldikten sonra bütün veriler Başbakan’ın oluşturacağı komisyon önüne gelecek ve milletvekili adayları belirlenecek. Muhtemelen 6 – 12 Nisan 2011 tarihleri arasında milletvekili adayları netleşecektir.

Sayın Güz, açıklamalarınızdan dolayı teşekkürler…

Milletvekili aday adaylarımızın tanıtımını üstlenen bu çalışmayı başarıyla sürdürdüğünüz ve aday adaylarımıza bu imkanı sağladığınız için ben de size teşekkür ediyorum.


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Hem tanık hem de sanık oldu17 Şubat 2019 Pazar 00:18
 • Kararı İstinaf Mahkemesi verecek17 Şubat 2019 Pazar 00:17
 • Çalınan soruları cevapladı Komiser yardımcısı oldu tutuklandı17 Şubat 2019 Pazar 00:16
 • Anılarda kalan fotoğraflar17 Şubat 2019 Pazar 00:14
 • Metin’in belediyecilik anlayışı: SEVGİ ve EKMEK17 Şubat 2019 Pazar 00:05
 • Bolu İtfaiyesi’nden rekor17 Şubat 2019 Pazar 00:04
 • Hayvanlar için yem bıraktılar17 Şubat 2019 Pazar 00:02
 • Macera severlerin adresi Bolu16 Şubat 2019 Cumartesi 23:58
 • Ülkü Ocakları öğrencilere “Nutuk” hediye etti16 Şubat 2019 Cumartesi 23:56
 • Tır şoförünün boğazını kestiler16 Şubat 2019 Cumartesi 18:22
 • Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim