• BIST 95.394
  • Altın 278,207
  • Dolar 5,7622
  • Euro 6,3884
  • Bolu 23 °C
  • İstanbul 28 °C
  • Ankara 26 °C

MİLLİ GELİR BÖLÜŞÜMÜ ADALETLİ DEĞİL

Mustafa Öz

Ülkemizin kronikleşmiş sorunlarında maalesef düzelme istenen seviyede gerçekleşmiyor.
Bölgeler arasındaki kalkınmışlık farkı, eğitim kalitesi farkı MİLLİ GELİRİN HAKCA DAĞITILIP tabana yayılmaması, işsizlik, terör konuları bu milletin ve siyaset kurumlarının sürekli başını ağrıtıyor.
İktidar partisi çok partili dönemde tek başına iktidar olan: DP, AP, ANAP iktidarından da şanslı bir süreç yaşıyor. Her iki seçimde de oylarını arttırarak iktidarı elinde tutuyor. Karşısında ciddi bir muhalefet yok. Devletin tüm kurumlarını kendine biat ettirmiş durumda. Yasama, yürütme, siyasallaşan yargının iktidar yanında yer almasıyla her güç ve 4. Kuvvet medya iktidara çalışıyor.
10 yıllık süreçte hiç bir şey yapılmadı demek insafsızlık olur. İstikrar sayesinde bu ülkede İthal İkameci , sıcak paraya dayalı bir büyüme süreci yaşanıyor. Kimilerine göre bu büyüme hormonlu bir büyümeden ibaret. Ülkenin en gözde kuruşları özelleştirilmiş. Geriye köprüler ve otoyollar kalmış. Çoğu şirketler yabancıların eline geçmiş.
İktidara göre büyümeye paralel olarak milli gelirde artış ama artan milli gelirden geniş halk kitlelerine hiç fayda olmamış. Artan gelire göre kişi başına düşen milli gelirimiz 5000 dolardan 12.000 dolara çıkmış ama kağıt üzerinde.
İktidarın yandaşı haline gelen TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) bile milli gelir dağılımındaki uçurumu saklayamamış. TÜİK 2011 yılı GELİR VE YAŞAM KOŞULLARI ARAŞTIRMASI SONUÇLARINI AÇIKLADI
-Türkiye'de en yoksul %20 lik (15 milyon kişi) milli gelirden %5.8 pay alıyor.
-Türkiye'de en zengin %20'lik (15 milyon kişi) milli gelirin %46.7 sini alıyor.
Yani zengin ile yoksul arasında 8 kat fark (uçurum) var. Çevrenizdeki şımarık zenginlere bakın yaşama biçimlerinden bu durumu algılayın.
-En yoksul kesimin bir üst kademesindeki %20 lik kesim ise milli gelirin (orta direk denen kesim – gerçi orta direkte kalmadı) %15.3 lük payı alıyor.
-Zenginlerle orta direk arasında yer alan nispeten daha küçük zenginler sınıfı ise : Milli gelirin %21.9'unu alıyor.
Böyle hastalıklı milli gelir dağılımı olur mu? Ülkenin kaynaklarının neredeyse %80 30 milyon kişiye gidecek. % 20 si ise 45 milyon insana. Bu hakça ve adil bir paylaşım değildir. Gelir dağılımı adaletsizliğini kayıt dışı ekonomi, karanlık ekonomik ilişkiler ve siyaset körüklemektedir.
Ülkede huzur, sevgi, saygı, barış hakim olması için her konuda adil olunmalıdır. İnandığının söyleyip inanan bir insan gibi davranmayan siyasetçiler, ticaretçiler, bu gidiş iyi değil. bu gidiş hırsızlığı gaspı, ekonomik suçları arttırır. Toplumsal barışı yaralar. Ülkede adı konmamış vahşi KAPİTALİZM uygulamalarını bırakın insanı ön plana alan Adil ve paylaşımcı hakça bir milli geliri paylaştırın. İnanç sistemimiz bize bunu vazediyor. 10 yılda maalesef milli gelirin bölüşümün de bir arpa boyu yol gidememişiz. Başkasının cebindeki para ile övünmek ancak ZÜGÜRT tesellisidir. 10 yılda mevcutlarını teselli edemeyen insanlara siz zenginleştiniz demek en hafif tabiriyle onlarla dalga geçmek veya gözüne baka baka küfür etmektir.

Bu yazı toplam 1056 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim