• BIST 101.849
  • Altın 259,118
  • Dolar 5,6360
  • Euro 6,3235
  • Bolu 16 °C
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 16 °C

MİMARLAR ODASI GENEL KURULU – 1

Mustafa Namdar

  Bir kentin imarında, yerleşim düzeninde, yer seçiminde ve inşasında zemin etüdcüleri, mimarlar, inşaat mühendisleri ve Belediye birbirini tamamlayan vazgeçilmez kurumlardır. Birbirleriyle uyum içinde olmaları vazgeçilemez esaslarıdır. Ne var ki bu birliktelik, zaman içinde bozuluyor. İlişkilerdeki iyi düşünceleri birbirine karşı kontra esen rüzgarların etkisiyle kurumlar arası kopmalar meydana gelmesine neden oluyor. İşlemlerde duraksamalar, iş akışında kopmalar, taraflar arasında gerginliklerin sonucu icra organı ile sivil toplum kuruluşları yapı denetimleri ve proje hazırlayıcılar arasında gerginlikler yaşanıyor. Zararı topluma yansıyan sonuçlarıyla ahenk bozuluyor.
Belediyenin kent meydanı, kentsel dönüşüm, alt yapı revüze çalışmaları ile birlikte sit alanları, tescilli binaların durumları konusunda bir dizi uygulama çalışmalarında Mimarlar Odası'yla görüş ayrılığı sonucu TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Bolu Temsilciliği Şubesi yönetimi istifa etmiştir. Ankara Şubesi yönetimi tekrar görevlendirmiş yönetim de 16.09.2012 tarihi itibariyle olağan üstü genel kurula gitmiştir.
 

   Köroğlu Otel salonunda iki liste halinde yapılan toplantının divan başkanlığına Sn. Nadir Garipoğlu, katip üyeliklere Sn. Serpil KOÇ GÜL, ve Sn. Talha KÖK seçilerek saygı duruşuyla toplantı başladı.
Sn. Mehtap MISIRLIOĞLU Faaliyet, Sn. Feridun YILMAZ da Mali Raporu okudular.
 

Faaliyet Raporu:
Kent Meydanı planlamasında Belediye Mehmet Yücetürk Sanat Merkezi'nin taşınmasının uygun olmayacağı.
Kızılay Hamamı'nın Kültür ve Tabiat Varlıkları Kurulu tarafından tescilin kaldırılmasına karşı durulup itiraz edilmiştir.
Otopark Yönetmeliği gereği Belediyenin meclis tarafından belirlediği otopark ücretinin uygun olmadığı, çevre illere göre kıyaslanarak uygun olmadığına işaret edilmiştir.
Kent meydanı toplantılarında projeler değerlendirilmiş, üniversite konu ile ilgili rapor vermiş, ancak belediyemiz başka bir firma ile anlaşmış.
Gerede ilçesi arastasının yakılarak tarihi alanda yeni bina yapılmasına karşı durulmuştur.
İzzet Baysal'a Şükran Günleri'nde Cengiz Bektaş'ı AİBÜ'de öğrencilerle buluşturduk.
İşçi güvenliği semineri; “iş kazalarında iş veren yükümlülükleri, işçi sağlığı ve iş güvenliği” konusunda Sadettin Orhan'a konferans verdirildi.
Sit alanları üstünde yaşadığımız topraklar Roma dönemine ait tarihi bir değeri olduğu varsayımından hareketle Hisar Tepesi 2. Sit alanından 3. Sit alanına düşürülmesine ait itirazımız olmuş mücadele halen devam etmektedir.
İmar uygulamaları ile, kent merkezinin orantısız binalarla doldurulduğu, insan ölçeğinden uzak dış çevre mekanlarının oluşturulması ve imar paftalarına aykırı hak kazanımı bedellerine, özel imar uygulamalarına karşı mücadele edilmiştir
diyerek faaliyet raporu okunmuştur.
 

   Faaliyet ve Mali rapor konusunda söz alan olmadığından oylamaya sunularak onaylanmıştır.
Ankara Şubesi Başkanı Ali Bey de Bolu'da olmaktan mutlu olduğunu, Faaliyet raporunu dinlediğinde inanılmaz işlerin yapıldığını gördüğünü ifade ederek başarılar diledi.
Divanın yaptığı açıklamadan anlaşıldığı kadarıyla iki yeni yönetim listesi olduğu anlaşıldı.
 

   Semih DİMİCİOĞLU listesinde Feridun YILMAZ, Ayfer TANSEL, Cihan TUTAL, Cem GÜL;
 

   Cengiz ULUS'un listesinde Uğur İLHAN, Sibel BAŞAR, Erdoğan AYDEMİR, Tuba ENGİN NAYIR olarak listelerin açıklanmasından sonra taraflar adına konuşmalara geçildi.

20.09.2012

Bu yazı toplam 729 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim