15 Aralık 2018
  • Bolu1°C
  • İstanbul10°C
  • Ankara2°C

NANKÖRLÜK

Mustafa Namdar

09 Kasım 2017 Perşembe 10:04

 

İnsanları hayvanlardan ayıran özelliğinin düşünüyor ve gülüyor olması. Yüce yaradanın en önemsediği varlığı olan insanı yaratırken, kafasının içinde beyin denen bir et parçasını koymuş. Burada düşün. Düşündüğünü yorumla ve aynı kafa üzerinde bulunan gözle gör, kulakla duy, ağız içindeki dil ile de konuş anlat demiş. Anlattığın da doğru olsun dedikodu yapma. Aslını inkar edip nankör davranma. Bozguncu olma.

Son dönemlerde ağzı olan midesinden konuşuyor, ortalığı kokutuyor. Herkeste bir cumhuriyet yorumu. Çocuğun elinden simidi alınmış gibi ağlayan ağlayana, konuşan konuşana…

Sanki Cumhuriyeti kuran düşünce, dünyanın dört tarafına sahip Osmanlının temeline dinamit koymuş, parçalamış.

Sanki, güllük gülistanlık koca bir imparatorluğu ihanet tuzağıyla yıkıp dağıtmışlar. Ortalık yangın yeri Osmanlı hasta öldü ölecek. Kendisini SEVR varisi zannedenler yangından mal kaçırma yarışındalar.

Bir mucize olur da ayağa kalkarlar da kendi ayakları üzerinde durabilir mi? Samsunda yakılıyor özgürlüğünün meşalesi. O meşale yorgun ve çaresiz insanların umut ışığı oluyor. Ya istiklal ya ölüm kararının inancı etrafında kümelenen insanlar, Mustafa Kemal’in yaktığı meşaleyi elden ele vererek Anadolu’yu aydınlatıyor.

Ülke özgürlüğüne kavuşmuş, yurt da bayram var. Düşman geldiği gibi gitmiş. Sıra gelmişti yönetim şekline. Geçmişe ait yenilginin çok ağır ve acı faturasını, binlerce şehidin kanı ile ödeyen bu millet, geçmişten dersini almıştı. Yönetim millete ait olmalı diyerek devletin adını koyuyordu. Devletin adı Türkiye Cumhuriyetidir dediler. Dediler de Cumhuriyeti içlerine sindiremeyenler, yağmur sonrası güneşi gören mantar gibi boy vermeye başlayan, 94 yıllık Cumhuriyeti bir kenara öteleyip yok etmeye çalışarak idare şekline Nankörlük, rejimi yıkmaya çalışıyorlar. Yazık! Cumhuriyetin nimetlerinden palazlanan biçareler yediği ekmeği inkar etme cesareti ve gafleti içindeler. Yazıklar olsun….

Kedilere nankör derler. Onlar bile yemek yediği kabı biliyor, yemek veren eli öpüyor…

Ne günlere kaldık?!

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.