19 Kasım 2018
  • Bolu11°C
  • İstanbul19°C
  • Ankara11°C

10 KASIM SAAT 9’U BEŞ GEÇE…

Cevat Özsoy

09 Kasım 2017 Perşembe 11:52

 

Gazetemizin genç yazı işleri müdürü Semih kardeşim “Hocam 10 Kasım ile ilgili bir yazıyazarsın” deyince, gerçekten, “10 Kasım olup ta, 10 Kasım yazısı yazılmaz mı”  dedim. Hani adettendir, hemen hemen herkes 10 Kasım ile mutlaka bir şeyler karalıyor. Hele bu günlerde Atatürk ile ilgili bir hayli sözler duyacağız. Zannediyorum, coşkulu bir 10 Kasım geçireceğiz.

Esasında bizim kültürümüzde ahirete irtihal edenleri rahmet okuyarak anma varken, Atatürk’ü bu gün saat 9’u beş geçe sirenlerle, koleksiyon sesleri ile anacağız. Zannediyorum, böyle bir anma örneği başka bir ülkede yoktur.

Ve yine 10 Kasımlar Atatürk’ü her şeyden önce tarihi bir şahsiyet olarak, bir beşer olarak görüp anlamaya çalışmak yerine, sırf inanan insanlara olan kin ve öfkesini öne çıkarmak içinah Atatürk ah” feryatları ile“o yaşasaydı, siz böyle olmazdınız” algısını oluşturmaya çalışıyorlar ki, bunu doğru bir yaklaşım olarak görmüyoruz.

Maalesef, topluma ve ülkeye yeni bir önerisi olmayanların yaptığı şey, bilhassa bu anma günlerinde, Atatürk’ün kurduğu sistemi yüceltmek, kutsallaştırmaktır. Halbuki Atatürk’ün işaret ettiği muasır medeniyet seviyesine ulaşmak için eskisini kutsallaştırmak,eleştirilemez hale getirmek değil, onu geliştirmekle mümkündür.

Bizce, Atatürk’ü sevmek onu kutsallaştırmak değildir. Onunla ilgili bir kısım gerçekleri inkar etmek, yada bir kısım hurafeler uydurmak değildir.Öncelikle doğruları ve yanlışları ile değerlendirebilmektir.

Tarihi kişilik olarak askeri ve siyasi dehası, zekası ve bir beşer performansı ile zamanında önemli bir yere sahip olduğunu; ama bir insan olarak yer, içer, hastalanır, acı çeker, düşünür, yanılır diyerek te her faninin ihtiyacı olan duaları esirgememek şeklinde anılmasının daha anlamlı olacağını düşünüyoruz.

Öyle hamasi nutuklar yerine, ülkemizin hak ettiği yere ulaşmak için çalışabilmektir. Halkla beraber halkın değerlerini anlamaktır.

İşte gerçek Atatürkçülük budur. Gerisi laf-ı güzaftır.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.