14 Aralık 2018
  • Bolu0°C
  • İstanbul5°C
  • Ankara0°C

HAFTALARIMIZ

Mustafa Namdar

07 Aralık 2017 Perşembe 09:40

Günlerimiz haftalarımız vardır. Kimilerinin neşesi sevinci, kimilerinin gamı kederi ile anılır, kutlanır. İşte 1992 yılında Birleşmiş Milletlerin kararı ile kabul edilen, 3 Aralık Uluslar arası Engellilerin günü. Bu gün tüm dünyada olduğu gibi, engellilerin topluma kazandırılması için yapılan etkinliklerin yapıldığı acıların tatlı ile harmanlandığı gün olarak benimsediğimiz bir gün olmuştur.

Dün aile olarak acısını içimize gömerek, konu komşudan gizlemeye çalışan çocukların, gelecekte kendi ayaklarının üzerinde durabilme kazanımlarını görmekten mutlu olduklarını hissedebilmek güzel.

Nüfusumuzun yüzde 12’sinin engelli olduğu bir ülkede onlara sunulan sağlık, eğitim ve toplumsal yaşama uyum adına kazanımları görmek güzel. Bu konuda hizmet üretenleri yürekten kutluyoruz.

Sarıcalar Özel Eğitim İş uygulama merkezi olarak eğitim öğretime 2012 yılında başlayan bu merkezde  elde edilen kazanımların sonu, farkındalığı gördük mutlu olduk. Gene de bu eğitim yolculuğunda Ulu Önder Atatürk’ün Eğitimde feda edilecek tek bir fert yoktur sözü doğrultusunda toplumsal görevlerimizi unutmamak zorundayız diyordu okul müdürümüz Sn. İsmail Karakurt, programın açılış konuşmasında. Sn Müdürüm sizi, öğretmen ve öğrencilerinizi, memurundan hizmetlisine tüm kadroya teşekkürler.

Öğleden sonra Ressam Mehmet Yücetürk Belediye Sanat Merkezinde Cumhuriyet Ortaokulu Özel Eğitim Sınıfı Öğrencilerinin resim sergisi vardı. Oradayız.

Sabahtan olduğu gibi Belediye Başkanı Sn. Alaaddin Yılmaz, Başkan Yardımcısı Sn. Emine Davarcıoğlu, Milli Eğitim Müdürü Sn. Yusuf Cengiz, şube müdürlerimiz, bürokrat, halk ve öğrencilerden oluşan kalabalık.

Engelli bireylerin; üreten ve kendine yeten bireyler haline getirebilmek temel amacımız diyordu okul müdürümüz

Sergiyi geziyorduk bütün resimlerde bir hüzün, bütün resimlerde sanki; içlerinde şeytanı canlandırmışlar. Büyük bölümü televizyonlarda izledikleri oyunların rol modellerini resimlemişler. Çiçekte, böcekte, korku hareketliliği. Batuhan Muhammed’e ait resimler çoğunlukta. Özel bir yetenek. Geleceğin ünlü engelli büyük ve ünlü bir ressamı olabilir.

Karanlık bir Dünyanın aydınlık bir yüzünü izledik resimlerde. Teşekkürler emeği olanlara. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.