09 Ağustos 2020
  • Bolu30°C
  • İstanbul30°C
  • Ankara31°C

UZAK GÖRÜŞLÜ HEMŞEHRİMİZ : İRFAN ATAÖVER

Suat Tosun

21 Şubat 2018 Çarşamba 10:31

Karıştırılan    notlar  arasında    göze  çarpan  iki  fotokopi sayfası.
“Bir    Fotoğraf   Sergisi” ve Rahmetli  Ormancı  İrfan  Ataöver.
Orman Mühendis Muavini  İrfan Ağabey’in, mesleki dergimiz ORMAN VE AV’ın  etkinlik  sütunlarında (1951 yılı Ocak-Şubat sayısı.) fotoğraf sergisi haberi yer almış. Muhtemelen ben de bu habere Ağabey’in vefatı (2002 yılı))’ndan sonra, Araştırma kütüphanesindeki Orman ve Av ciltlerini karıştırırken rastlayıp ,fotokopisini elde etmiştim.
Fotoğrafı  yeniden   görünce bir an duraksadım.  Yıl 1951… Mardin’i düşündüm. Turizm ve kültür açısından  bugünkü  popüleritesinden  çok uzakta bir dönemde,Mardin’li genç  fotoğrafseverleri  de organize edip,belki de ilk kültür sanat elçiliğine soyunmuş, Mardin Orman Bölge Şefi  İrfan Ataöver ..!
Taş medreseler ,kiliseler,manastırlar,tapınaklar,sokaklarda insanlar…
Doğrusu   67 yıl öncesinin siyah-beyaz  görüntüleriyle tarihimizin kültür mirasını  kim  görmeyi arzulamaz ki ? Ama bu şansı Ankaralı’lar yakalamış…
Niçin mi  önemli ?  Bolu-Seben ,Çeltikderesi-Kınıkçı  Mahallesinde  9-10 asırlık Doğu Roma kilisesinin son 60-70 yılda  çatısı,duvarlarının bir kısmı sökülmüş,bina bütünlük görüntüsünü kaybetmiştir..!
Ahmet Ağabey,fotoğraf  sergisini Ankara’da Milli Kütüphane salonlarına taşımış ve dönemin Milli Eğitim Bakanı Tevfik İleri’yi davet etmiştir.
Sayın Bakan  sergiyi bizzat açmış, bilahere  İrfan Ataöver’e   takdirlerini belirten şu mektubu göndermiştir.
“Mardin’imizi  bilhassa tarihi harabe ve san’at eserleriyle bize hakkıyle tanıtan fotoğraf sergisini hayranlıkla ziyaret ettim. Bu sergiyi hazırlayan idealist  sanatkar  İrfan Ataöver’e ve Mardinli gençlere  bilhassa teşekkür ederim.Bu serginin diğer yurt   köşelerini tanımamıza da vesile vererek bir başlangıç olmasını  temenni ederim.” 
Fotoğraflar, Milli Eğitim Bakanının sergiyi açışlarını ve hemşehrimiz İrfan Ataöver’in fotoğraflar hakkında izah verişlerini gösteriyor.
Mesleğinde ileriki yıllarda merkezi Ankara’ da bulunan Yeşil Türkiye Ormancılar Derneği  Genel Başkanlığını’da yapmıştır.
Kendisini emekli olduktan sonraları, ormancılar ve keresteciler için kübaj içerikli cep kitabı  hazırlamaya Araştırma Müdürlüğümüze gelip çalışırken tanımıştım. Sıkça Araştırma ve Orüs G.Müdürlüğü’ne uğrardı.
İstanbul’da ticari yaşamını sürdüren oğlu Ahmet Bey’le  yaptığım telefon görüşmesinde; Babasının 1951 yılındaki   sergi ile alakalı  imzaya açılmış defterin kendisinde en değerli hatıralardan  biri  olarak kaldığını, deftere imza  atan yerli yabancıların  hayranlıklarını ifade ettiklerini vurgulamıştır.
Bu üretkenliklerini yeni öğrenen hemşerilerinin adına da Tanrı’dan rahmetler niyaz ederim.

suat-001.jpg

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.