11 Aralık 2018
  • Bolu3°C
  • İstanbul6°C
  • Ankara4°C

GÜNEŞTEN PANELE DÜŞEN KIVILCIM

Mustafa Namdar

27 Şubat 2018 Salı 12:04

 

Olumlu olumsuz büyük işler, düşüncelere düşen küçük bir kıvılcımla başlar. Kıvılcımlar bazen bir işi başlamadan yakar, yıkar kül eder. Bazen de büyütür. Beklenmedik güzel sonuçların elde edilmesine neden olur.

Bazı yenilikler; düşüncelerde ortak akıllarla şekillenir, kullanılır. Bazı yenilikler; deneme sınama, araştırma geliştirme yöntemi ve yeni teknolojileri takiple mümkün olur ve ya model olunur yada kopyacılık gibi kolay yöntemlere başvurulur.

Bizim önemli özelliklerimizden biri nasıl olsa bizim adımıza birileri düşünür diye akıl tasarrufunda bulunuyor olmamızdır.

Dünya teknoloji devri dünyanın en önemli ihtiyacının elektrik enerjisi olduğunu düşünmüş, bunu en ucuz yollardan nasıl bulurum arayışına girmiş, katı ve sıvıların dışında rüzgar ve güneş enerjilerinden tekeden süt çıkarma girişimleriyle yıllar önce elektrik üretmeye başlamış. Avrupa’nın neresine giderseniz gidiniz insanlar rüzgar panellerini, güneş panellerini, biyogaz tesislerini görürsünüz.

Bir kentin gelişmişliğinin değerlendirilmesini için, sadece imarına yerleşimine, bağına bahçesine, yoluna meydanına, gölüne göletine, suyuna seline ormanına olduğu kadar enerji kaynaklarına ve halkının ekonomik yanı ile mutlu oluşuna da bakılır.

Kent insanı mutfağından sofrasına, çamaşırından ütüsüne, çayından kahvesine elektrikli aparata ihtiyacı varsa sanayicinin de ürettikleri için aynı enerjiye ihtiyacı vardır. Sanayicinin makine parkındaki motorlarının hareketlenmesinde güç kaynağının ucuzluğu maliyeti de etkileyecek olması kaçınılmaz olacaktır.

Kentin belediye başkanı Sn. Alaaddin Yılmaz’ın devlet desteğinin değerlendirilmesi, hem de ilin coğrafi konumunun uygun olmasını düşünerek GES güneş enerjisi santrali 19.500 metrekarelik alana kurulması işleminin müjdesini verdi. Allah’ın verdiği güneşten bundan böyle biz de yararlanacağız derken mutluydu. İlimiz için hayırlı uğurlu olsun. Öncü olanlara teşekkürler. Kendin pişir kendin ye gibi. Kendi elektriğini kendin üret. Fazlasını da devletine sat…

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.