23 Şubat 2019
  • Bolu0°C
  • İstanbul1°C
  • Ankara6°C

MİLLİ İRADE

Mustafa Namdar

15 Temmuz 2018 Pazar 13:34

Düşüncelerimizin vazgeçilmezi, içimizdeki sönmeyen ateş.Her birimizin yüreğinde yaşattığımız uyuyan güzelimizdir: Milli İrade. İhanetin panzehiri gibidir milli irade.

Hain darbe girişiminin ikinci yılında; şahlanan Türk milletinin gençliği ile verdiği cevabın konferansındayım. Yer: İl Kültür Turizm Müdürlüğü konferans salonu. İl yönetim ve halkla dolu. Konferansçı: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih bölümü akademisyeni Doç. Dr. Levent Düzcü.

Konuşmacı: “Bu konferansa katılmak şehitlerimiz için bir vefa borcudur.”

Darbe girişimini lanetliyorum! Şehitlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine sabırlar diliyorum.

Bu büyük bir olay. Bu büyük olayın teknik boyutlarını komutanlarımız daha iyi bilir. Ben bu olayın daha çok tarihi gelişimi ve edebi yönlerini hatırlayıp şiirsel açıdan olayları ele almak istiyorum.

Bu darbe; evine ekmek götüren ana babaya yapılan bir darbedir. Bu darbenin Türk Silahlı Kuvvetlerimizle ilgisi olamaz. Tarihte buna benzer olaylar var. Olayın güzel yanı millet ve gençlerin gelişmelere karşı duruşuydu.

Darbeler geçmişten günümüze uzanan zaman diliminde olagelen olaylardır. Dış ülkelerde de yaşanmıştır. Bu biraz “Milli irade ve demokrasinin gelişmeleriyle beraberde devam ediyor olsa da sivil demokrasinin gelişmesi ve milli iradenin güçlendirilmesi anlamında da önemli mesafeler aldığı görülmektedir.”

Darbenin nedenleri ve niçinleri ayrıntılarına girilmeden kahramanlık şiirleriyle dekore edilerek milli iradenin topa tüfeğe karşı göğsünü siper edenlerin başarısıdır. Birlik beraberliğin nasıl bir güç olduğunu gördük. İnsanları tanımanın ciddiyetini anladık.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.