20 Ağustos 2019
  • Bolu22°C
  • İstanbul28°C
  • Ankara24°C

NİYET DAVRANIŞLARDA OKUNUR

Mustafa Namdar

17 Temmuz 2018 Salı 13:12

Teknolojinin hızla kendini yenilediği dünyamızda niyet yumağını çözecek bir veri henüz ortada yok. Herşey olsa olsa metoduna göre zamana bağlı deneme sınama yoluyla ortaya çıkıyor. Hele de kendi aklını kiraya vermiş olanlar çoğu zaman bedelini çok ağır ödediklerini  görüyor.

  Düşüncelerde şekillenen iyi,kötü her niyet çoğu zaman davranışlarla ortaya çıksada güdümlü olan aklımızla, neyin doğru neyin yanlış olduğunun kararını vermekle zorlanıyor, kopya çekmeye korkuyoruz. Düşünemiyoruz ki döküm kalıba göre şekillenir. Sulandırılmış her nesne içine girdiği kabın şeklini alabileceğini eğitim öğretim yoluyla öğrenip yorumlayabilsek, niyetin ne olduğunu öğrenir yanlışların faturasını ödemek zorunda kalmayız.

Neden , niçin sorularının anlamını bilerek, bilinmez niyetin anlamını bulur. Yanlışa gitmekten kendimizi korur, kendi göbeğimizi kesmiş oluruz.

Sıcak kanlı bir toplum olmamızdan kaynaklı olmaktan olmalı yeni tanıştığımız biriyle can ciğer kuzu sarması oluruz. Yeni dostun davranışları hakkında  kendimize fırsat vermeden hele de şeklen bizim yaptıklarımızı yapıyorsa kendimizden biri olduğuna inanır, güveniriz. Herkesin kendine özgü bir davranışı olacağını düşünmeden bize göre olumsuz bir davranışından dünyamız kararır yıkılırız.

    Düşünmeyiz niye! Düşüncelerde gelişir davranışlarda meyve verir. Aşık Veysel’in söylediği benim sadık yârim kara topraktır dizelerine dönüşür. Pişmanlık girdabında boğuluyor gibi oluruz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.