16 Şubat 2019
  • Bolu0°C
  • İstanbul6°C
  • Ankara1°C

HEPATİT

Mustafa Namdar

30 Temmuz 2018 Pazartesi 10:43

Viral Hepatitle Savaşım Derneği Bölge Temsilcisi Prof. Dr. Sn. Fatma Sırmateli’n konferansından,

29 Temmuz günü, Hepatit B’yi bulan Blumberg adlı dünyaca ünlü bir bilim adamının doğum günüdür. Dünya Sağlık Örgütü bu günü Hepatitliler Günü olarak ilan etmiştir.

Dünya’da her üç kişiden biri hepatitle karşılaşır. Çocukluktan ölene kadar bulaşıcıdır.

Hepatit A ve E ağızdan, B, C, D, ise insanlara yakın temas, kan ve kan ürünlerinden geçer. En fazla da anneden çocuğa. Hepatit A ve B’nin aşısı vardır. Çocuklukta yapıldığında 30-40 yıl koruyucudur. Hepatit E domuzlardan geçer.

Akut Hepatitler, halsizlik yorgunluk, iştahsızlık ve beşte bir oranında sarılık olarak görünür. Bu Hepatitler çoğu zaman sinsidir. Hastalardan kasıntı, mide şikayetleri ve karında su toplaması olarak görülür.

Ülkemizde, doğumda HBV ve HAV aşısı yapılmaktadır. Hepatit C’nin aşısı yoktur. İnsanlara dişçiden, dövme yaptırmaktan, ameliyatlarda kontransfüzyonundan bulaşır. Viral hepatitlerde ölüm olur.

Hepatit B, C, D, insanlara bulaşır. Sinsi seyreder. Şikayet başladığı zaman karaciğer iflas etmiş demektir. Dolayısıyla kronik Viral hepatitli hastalar siroz, karaciğer kanserine yakalanır, ölüme kadar gidebilirler.

Hepatit C virüsü insanlara bulaştığında ilk 6 ay içersinde üçte bir iyileşirken kronikleşenler eninde sonunda karaciğer yetmezliğine giderler. Kronik Hepatit C sadece karaciğerde değil, şeker hastalığı, göz kuruması, ciltte kaşıntılar, eklem ağrıları gibi şikayetlerle hastaları uzun süre muzdarip eder.

Kronik Viral hepatitlerin B, D ve C tedavileri mümkündür ama hastaların devamlı izlenmesi gerekir.

Dünya’daki en fazla karaciğer transplantosyonu yapılan bizim ülkemizdir. Bunun %80 sebebi viral hepatitlerdir.

Hepatitlerin farkındalığı tanısı tedavisi ile hayatlar kurtarılabilir diyen Prof. Dr. Sn. Fatma Sırmateli’ne teşekkürler.

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.