15 Eylül 2019
  • Bolu14°C
  • İstanbul22°C
  • Ankara14°C

BOLU’NUN SAHİBİ OLACAK MI?

Mete Ferah

09 Ağustos 2018 Perşembe 12:24

    Bir doğa cenneti olan ve her tarafı eşsiz tabiat güzellikleriyle çevrili Bolu’muzun, herkes tarafından bilinen göllerinin, birkaç mesire yerlerinin dışındaki güzelliklerinin tanıtımı maalesef yapılamıyor. Bolu’muzun geleceğinin Turizmde olduğunu söylemeyende yok, bilmeyende yok. Fakat her nedense dört mevsimde de çok ayrı güzelliklere sahip olan Bolu’muzun bu güzelliklerinin tanıtımıyla ilgili çalışmalarda,  göze çarpacak bir ilerlemeyi de senelerdir bir türlü göremiyoruz.   

      Türkiye’deki bitki ve ağaç türlerinin ile anıt ağaçlarının, İnternet üzerinden tanıtıldığı resmi ve özel siteler var. Arada bir nerelerde tanıtımı yapılan yeni bir anıt ağaçlar var diye, bu sitelere girip merakımı gidermeye çalışırım. Ülkemizdeki birçok İlde bulunan anıt ağaçların türlerini ve özelliklerini de bu sitelerde görmemiz ve özelliklerini öğrenmemiz de mümkün.

       Doğa cenneti Bolu’muzda da anıt ağaç niteliği taşıyan ağaçların ve Dünyada başka hiçbir yerde bulunmayan özel ağaç türlerinin bulunduğunu da biliyoruz. Fakat ne hikmetse güzel Bolu’muzun Turizmine katkısı olabilecek bu anıt ve özel ağaçların büyük bir çoğunluğunun bu sitelerde bulunmayışının sebebi nedir acaba? Bu özel konunun gerçek olarak ilgilenecek sahipleri kimlerdir acaba? Bazı illerdeki bulunan bütün tür anıt ağaçlar bu sitelerde bütün özellikleriyle yer alırken, Bolu’muzda bulunan bazı anıt ağaç türlerinin değil ülkemizde, Dünyada olmadığı bilindiği halde, yeterli tanıtımının yapılmaması çok düşündürücü değil mi?    

       Bolu’muzda çevre konuları ile ilgili kurulmuş birçok dernek var. Birçoğunun sadece tabelasının ve tüzüğünün göstermelik olarak çevre konuları ile ilgili olduğunu zannediyorum. Eğer bu derneklerden bazılarının gerçekten çevre tanıtımıyla ilgileri olsaydı şimdiye kadar bu konularıyla ilgili bir faaliyetleri olduğunu mutlaka birilerinden duyardık. Dernekler, gerçek amaçlarına uygun olarak kurulsa veya yönetimlerde görev alanlar derneklerin amaçları dışında faaliyet yapmasına müsaade etmeseler, bizler de bu konular hakkında hiç yazı yazamazdık herhalde?

        Bazı derneklerin kuruluşu Spor amaçlı, bazılarınınki yardım amaçlı, bazılarınınki sosyal faaliyetler amaçlı, bazıları ise sadece lokal açmak amacı ile kuruluyor. Amacına uygun faaliyet gösteren derneklere hiç kimsenin söyleyeceği bir şey olamaz. Pek tabii ki yasalarda ve yönetmenliklerde yapılan değişiklikleri tanısınlar, bunlara uygun olarak faaliyetlerine devam etsinler.

       Derneklerin daha iyi denetlenebilmesi ve amaçlarına uygun faaliyet yapıp yapmadıklarının takibi için seneler önce dernekler Müdürlüğü kuruldu. Derneklerin yasalar ve yönetmenlikler gereği yapmaları gerekenleriyse ne kadar yaptıklarıysa işte orası meçhul. Spor amaçlı kurulan derneklerin lokallerinde içki içilmesi yeni dernekler yönetmenliği gereği yasakladığı ve içki ruhsatları olmadığı halde, bazı spor amaçlı kurumuş bazı derneklerin bildikleri gibi davranmaya devam ettikleri söyleniyor.

       Yasalar ve yönetmenlikler uyulmayacaksa veya uygulanmayacaksa neden çıkarılır? Dernek yöneticileri yasalara ve yönetmenliklere uyma zorunluluğunda değil midir? Bu yasaları ve yönetmenlikleri uygulamakla görevli olanlarda mı bir ihmalcilik var yoksa? Spor derneklerinin lokalleri içki içilen yerler olmaktan kurtarılamazsa, spor şiddetten nasıl kurtulacak? Çevre tanıtımı amacıyla kurulmuş derneklerin, kuruluş amaçlarına uygun tanıtım faaliyetlerine katkıda bulunmuyorlarsa, bunların faaliyetlerine niçin müsaade ediliyor diye sorulmaz mı? 

        İşte bütün bu yaşananlar bizlerde, gerçekten Bolu’nun sahibi yok mu acaba duygusu uyandırıyor. Bolu’da yaşayanların, Bolu’da görev yapanların, Bolu’nun geleceği için üstüne düşeni yapması gerekmez mi? Hepimiz üstümüze düşenleri gereğince yapabilseydik, senelerdir girmeye uğraştığımız Avrupa Birliğine girmeyi başaran ülkelerinden ne farkımız kalırdı değil mi?

        Bir sonraki yazıda buluşmak üzere, saygılarımla.