11 Temmuz 2020
  • Bolu28°C
  • İstanbul29°C
  • Ankara29°C

ACININ HARMAN OLDUĞU AY

Mustafa Namdar

05 Kasım 2019 Salı 12:34

 

Aylar vardır baharı, yazı, sonbaharı, kışı içinde saklar. Kasım ayı kışın müjdesini verdiği gibi bir ulusun en büyük acısını da içinde saklar. 1939 yılının 10 Kasım’ından başlayan bu acı dünyada tek Türk kalana kadar devam edecektir.

Her 10 Kasım’da yüreğimizin ateşini milletçe döktüğümüz göz yaşlarımızla söndürmeye çalışıyoruz. Seni 10 Kasım’da ebedi yolculuğuna uğurlarken eserlerine sahip çıkacağımızı hıçkırıklarımızla haykırdık ardından. Biliyor musun! Bu sözümüzü tam olarak tutabildiğimizi söylemek pekte mümkün olmadı.

Kasım ayında tek tek sararan dalından kopan yapraklar, kasım ayındaki güzellikleri sanki yutuyor gibi toprak. Kasım ayında toprak soğuk, hava soğuk, üşüyor bedenler. Sayfa sayfa yazılan kara haberler arasında Türk’ün atası da var. Boynu bükük çiçekler gibi düşüyor toprağa koca bir tarih yanık çığlıklar arasında ulusun gözyaşları arasında uğurlanıyor yaradanına.

Yediden yetmişe atasıyla şahlanan ulus kadınıyla erkeğiyle ağlıyor ardından. Kasım ayı soğuk, gözyaşları inci gibi düşüyor yağmur misali toprağa.

Bak işte yine o günkü gibi toprak ıslak ıslak. Mekanın cennet olsun Türk’ün atası.

İşte gençlik açtığını muasır medeniyet yolunda ilkelerinle yürüyen Atatürkçü Cumhuriyet gençliğin. Ruhun şad mekanın cennet olsun aziz atam.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.