11 Aralık 2018
  • Bolu1°C
  • İstanbul8°C
  • Ankara4°C

ESKİ TOPRAK -1-

A. Şerafettin Şenyüz

25 Eylül 2014 Perşembe 12:00

Muhterem Hemşehrilerim…

Geçmiş zaman olur ki hayali cihan değer.

Bolu şehrimizde benim gibi yaşlı kişiler, artık yavaş yavaş fani dünyadan ebediyete göç ettiler ve yavaş yavaş da gidecekler.

Sayıları azalan büyüklerimiz ve akranlarımızın yaşadıkları anılar, gördükleri eski günler göz önüne getirildiğinde, tarih olur.

Hıdırlık, Hisar ve Karga tepesi olmak üzere 3 tepe üzerinde kurulu Bolumuz, 70 sene önceleri Büyükcami (Cami Kebir), Tabaklar, Karamanlı, Karaçayır, Semerkant, Akpınar ve Gölyüzü olmak üzere 7 mahalle, 7000 nüfuslu bir şehirdi.

En fazla 3 katlı birkaç tane taş binalar, diğerleri ahşap ve karkas olan, daracık sokaklarla tenha bir şehir olup, hısım, akraba ve komşular herkes birbirini tanır, ilişkileri hiç aksamadan devam ederdi.

Hıdırlık tepesindeki Fırka binası olması dolayısıyle, Fırka tepesi diye anılırdı. Bahçe düzenlemesi, havuzlarıyle halkımızın mesire yeri olarak rağbet görürdü. İki katlı olan binanın güney cephesi üst camına yerleştirilen sahibinin sesi (Köpek markalı) gramafonun borusundan, kollu olan makinesi devamlı kurulmak suretiyle, o zamanın 10-15 tane Türk Sanat Müziği plakları sıra ile çalınır, şehrin güney tarafındaki mahallelerden de dinlenirdi.

Hisar Tepesi'nde heybetli ortaokul binası ve önündeki saat kulesi şehrin her yerinden görünürdü.

Ramazan devamınca saat kulesinin yanına yerleştirilen toplar iftar ve sahur vakitlerinde Dabanıyarık Abdullah Efebdi tarafından barut ve pala pırtı parçaları teperek top patlatılırdı. Sesi şehrin her yerinden, hatta yakın civar köylerden dahi duyulurdu.

Yine o zamanlar şehirde ne camilerde ve ne de Belediyede hoparlör ses düzeni olmadığından, ezanlar minarelerin şerefelerinden okunarak halka duyrulurdu. Ayrıca herhangi ilan edilmesi gereken bir şey olursa, Dabanıyarık Abdullah Efendi çarşıda ellerini avuç tarafı ile ağzına dayayarak, duyduk duymadık demeyin, şöyle böyle diye avazı çıktığı kadar bağırarak duyururdu…

Devamı var.

23.05.2009

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.