17 Aralık 2018
  • Bolu5°C
  • İstanbul13°C
  • Ankara4°C

ESKİ TOPRAK -2-

A. Şerafettin Şenyüz

25 Eylül 2014 Perşembe 12:00

Şehrimizin her yerinden görülebilen heybetli Çele dorukları ve Çal Tepesi, kış mevsiminin başlamasıyle ilk karların beyazlattığı yerler olup, güneş görmeyen arka eteklerinde hemen hemen Haziran sonlarına Temmuz’a kadar karlar kirtleşmiş olarak durur. Eskiden buzdolapları yokken, buz da bulunmadığı için Çele köylüleri tarafından çuvallara doldurulup eşeklere yükleyerek şehir içindeki dondurmacı ve şıracılara satarlardı.

O zamanın en meşhur dondurmacı ve salepçisi Arnavut Hüseyna ve Şıracı Süleyman efendilerin imal ettikleri mamülleri, lezzetinden yemeğe doyulmazdı.

Daha sonraları yuvarlak Recep Efendi de evinde dondurma imal eder, üç teker el arabası ile çarşıda dolaşarak dondurmam kaymak diye bağırarak satardı.

Eskiden kış mevsimlerinde yağan karlar, bir hayli kabarık olur ve aylarca kalkmazdı. Evlerin üzerinde biriken karlar sahipleri tarafından küreklerle bahçe ve sokaklara atılırdı.

Şimdiki Hal Pazarı’nın olduğu yere Gölyüzü Çayırı denilir, sulak olan saha kış mevsimlerinde donarak buz tabakası halini alır, mahalleli gençler kemikten altı olan kayaklarla çivili sivri uçlu sopalarla tur atarak kayarlardı. Çarşı bayırı denilen şimdiki çarşı karakolunun olduğu yerden Semerkant Mahallesi’nin sonuna kadar, bazı yerlerine de hortlambaç denilen tümsekler yapılır, akşamları sulanarak donması temin edilir, zamanın Şimşir kayıklariyle uzun müddet zevkle kayak yapılırdı.

Belediye Meydanı’ndan çarşı bayırı sonuna kadar olan caddenin ilk adı Posta Caddesi, daha sonra 27 Mayıs caddesi oldu.

Keza yine Belediye önünden Hükümet yanına kadar olan cadde de Hükümet Caddesi, daha sonra Hürriyet Caddesi idi. Bu caddeler kaldırımlı yollar iken, daha sonraları parke taş döşemeye dönüştürüldü. Şimdiki Cumhuriyet Caddesi’nin adı da Mudurnu Caddesi olarak anılırdı. Yine Atatürk Bulvarı’nın olduğu yerin adı Ereğli Caddesi iken, bu yolun Ereğli’ye kadar devam edeceği rivayet edilirdi.

Belediye Meydanının Kuzeybatı tarafından Kis olan Hıdırlık Tepesi altından Hal Pazarı’na kadar tünel açılması epey zamanlar düşünülmüş, fakat bir türlü tahakkuk ettirilememiştir.

Eskiden Bolu’dan Ankara’ya, şimdiki Köroğlu Mahallesi Gerede Caddesi’ni takiben çıkılarak, İstanbul’a da Borazanlar, Paşaköyü Ayrılık Çeşmesi, Karaköy dolamaları, Yumrukaya, Tatava Köylerinin içinden geçilerek gidilir. Boludağı’nın eski yollarına varılarak devam edilirdi.

Devam edecek.

30.05.2009

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.