26 Haziran 2019
  • Bolu17°C
  • İstanbul25°C
  • Ankara17°C

ESKİ TOPRAK -5-

A. Şerafettin Şenyüz

25 Eylül 2014 Perşembe 12:00

İlk Postane binası, Mehmet Yücetürk Belediye Sanat Merkezi'nin kuzey tarafındaki Kafe Park olan köşede, iki katlı olup, çarşıda da birkaç defa yer değiştiren şubesi vardı. İlk telefonlar, iki rakamlı manyetolu cinsten olup, konuşulacak yerler santral memurlarından şifaen istenir, onlar da fişlerle bağlardı.Daha sonraları, üç rakamlı ve otomatik olmuş, şimdiki tam otomatiğe bilahare geçilmiştir.

Eski Hal Pazarı şimdiki Kültür ve Turizm Müdürlüğü binasının doğu kesimindeki park ve saat kulesinin bulunduğu yerde, kapalı Pazar denilen Karkas binada olup, Pazartesi ve Cuma pazarı olarak satıcı ve alıcılara hizmet verirdi. Halkın alışveriş içindeki pazara, denk sepetleriyle getirilip sergilenen sebzeler ve meyvelerin meşin ve hasırdan yapılmış sırtta sapı veya ipi ile taşınan sembil denilen şeylere zerzavat ve gıdaları doldurur, evlerine dönerlerdi. O zamanki bakliyat, sebze, meyve, yağ, yoğurt ve yumurtaların keza kasaplardan alınan etlerin lezzetine doyum olmazdı.

Mevsimlerin güzel olduğu zamanlarda, halk Karaçayır, Akçakavak Çayırı, Çayırköyü, Karaberk korusunu sayfiye yeri olarak kullanırlardı.

Mahallelerde çocuklar şimşirden tornada yapılmış topaç (ayı) denilen oyuncakları kaytan ipiyle fırıl fırıl döndürürlerdi. Çelik çomak oyunları da çok rağbetteydi. İlkbaharda uçurtmalar uçururlardı.

İlk okullar Kadı Camii yanındaki Özel İdaresi, Köroğlu Sitesi'nin olduğu yerde Gazipaşa ve Merkez (Mektepleri) okulları, münavebe ile tahsil verilirdi. Sakarya İlkokulu da Kültür Merkezi giriş kapısının Batı karşısında (halen durmakta olan) ahşap karkas iki katlı binada, Cumhuriyet İlkokulu da Hastane Caddesi'nde şimdiki Sakarya İlköğretim Okulu'nun olduğu yerde idi.

Şimdiki Turizm ve Meslek Lisesi'nin Batı kesiminde, orman (mektebi) okulu var iken, çoğunluğu Bolulu ve yabancı erkek talebeleri olan Orman Bölge Şefleri olarak mezun olurlardı. Anadolu Lisesi olan kısımda da, ilk açık stad yapılmış, Orman Okulu, Bolu Gençlik, Abantspor ve Düzce Gençlik takımları futbol oyuncuları iddialı maçlar yaparlardı. Bilahare boş kalan bu okulda, İzmir'den nakledilen Kızılçullu öğretmenin talebeleri eğitim görmüşlerdi.

Bolu'da lise bulunmadığı için, Ortaokul mezunlarının bazıları, Kastamonu'ya ve İstanbul Kabataş Lisesi'ne giderek tahsiline devam ederlerdi.

Karga Tepesi'ndeki Kız Enstitüsü (şimdiki Kız Meslek Lisesi) ilk açıldığında, ilkokul mezunları kızlar tarafından rağbet görmüş, hayli kalabalık talebelerin tahsillerini tamamlayarak terzi olarak mezun olmuşlardır.

1940'lı senelerde, şimdiki Tugay olarak kullanılan binanın arka tarafında, hava meydanı yapılmış, halen askeri uçaklar ve helikopterlerin indiği yere THK'nın tek ve çift motorlu uçakları iner ve halkı 15 liraya şehir üstünde tur attırırlardı.

Devamı var

20.06.2009

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.