17 Aralık 2018
  • Bolu5°C
  • İstanbul11°C
  • Ankara3°C

ESKİ TOPRAK-8-

A. Şerafettin Şenyüz

25 Eylül 2014 Perşembe 12:00

Posta Caddesi’nden Hükümet Caddesi’ni ve eski Belediye binasının arka tarafına giden üç yola ayıran, önünde havuz bulunan üç katlı iken iki kata indirilen Belediye binası için, halkımız birbirleriyle karşılaştığı zaman latifeyle karışık, Bolu Belediyesi gibi karşımda dikilme diye takılarak söyleşirlerdi.

1953 senesinde de Belediye hoparlör teşkilatı faaliyete geçirilerek, spiker olarak şehir sineması makinisti Ayhan Altunç okumaklı ilanları duyurmaya başlamıştı.

Çarşı esnafının bazıları öğle yemeği için evlerinden işyerlerine gelirken, sefer tasları ile ekmek ve yemek getirerek tasarruf sağlarlardı.

Evlerde yer sofraları kurulur, aile boyu herkes yemek vakti geldiğinde, topluca diz çökerek veya abraş kurarak, kalabalık olan aileler kaşık kalıbı oturarak, sini ile gelen yemeklere ailenin en büyüğü tahta kaşığıyla buyrun diyerek besmele ile ilk defa yemeğe başlar, diğer zevat da yine tahta kaşıklarla devam ederlerdi. Doyulduğunda elhamdülillah denilerek sofradan kalkılırdı. Sofralarda kuru ahlat, kiraz kurusu hoşafı veya bestil ezmesi, şimdiki kompostolar yerine kaşıklanırdı. Boduç ve maşrapa ile su içilirdi.

Ev odalarında bacaların ocak başlarına yakın yerlere saç sobalar, üstleri tam kapaklı talaş sobaları ve ördek sobalar kurulur, odun, kırıntı, talaş tenekelerine tepilerek konulan yakacaklarla ısınılır, soba üzerine de borusuna geçen özel soba tenekeleri ile veya güğümle sıcak su temin edilirdi. Yanan odunlardan oluşan kömürler de soba küreğiyle mangal ve maltızlara konularak değerlendirilirdi.

Karacasu Kereste Fabrikası’ndan başka kereste, kırıntı ve talaş imalatı yapan yok iken, bilahare tüccarlarca muhtelif yerlere özel kereste atölyeleri kuruldu.

Doğancı Köyü hudutları dahilinde Mudurnu yolu kenarında Sümerbankça Suni Tahta Fabrikası kurularak, suni tahta ve mobilya kaplama malzemesi formika imalatı başlamıştı.

Bir zamanlar artezyen suyu çıkartmak icat edilmiş, rahmetli Sucu İhsan (Taşdelen) ve yardımcısı Hafız Mehmet dayılarca, üç ayaklı dar ağacı gibi tezgah kurarak, ucu burgulu boruları elle döndürerek yerleri dikine delerek su çıkarırlar, dirsekli boru takarak bol bol akıtırlardı. Bunların ilki Aktaş Camii’nin batı kesiminde, bilahare eski kaplıca yolundaki Muharrem Efendi’nin evinin önünde, daha sonraları Karaçayır’da ve muhtelif köylerde artezyen suları çıkartılmıştı.

Bu sular bilahare kesile kesile yok oldular.

Devamı var.

11.07.2009

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.