11 Aralık 2018
  • Bolu3°C
  • İstanbul6°C
  • Ankara4°C

ESKİ TOPRAK -9-

A. Şerafettin Şenyüz

25 Eylül 2014 Perşembe 12:00

Şehrin Bakırcılar, Kalaycılar ve Tenekeciler Sokaklarında icrai sanat ustaları, kazanlar, ibrikler, yemek tencereleri, çorba, yumurta ve yemek sahanları imal ederler. Haltan satın alanlar tarafından Kalaycılara kalaylattırarak kullanırlardı. Bazıları da toprak çömlek veya güveç kullanırdı. Bu kaplarda pişen yemeklerin lezzetleri bambaşka olurdu. Halen tencere yemeklerini özleyenler var. Kalayı aşınan kaplar yeniden kalaycılara götürülerek kalaylattırılırdı. Daha sonraları alüminyum, çelik, emaye, teflon ve düdüklü tencereler ve çeşitli kaplar çıkınca, eski kaplar antika oldular.

Bolu'dan Adapazarı, İstanbul ve Ankara arası çalışan otobüs firmaları, ipen ne emniyet otobüslerinden sonra Abant, Kamil Koç, Gazanfer Bilge, Dağıstanlı, Gülhan, Jet Turizm, Mengenli, İtimat ve Seta otobüsleri çalışırlar, şehir içindeki yazıhane önlerinde yolcu indirir bindirirlerdi.

Mudurnu yolunda da Pomak Yusuf Usta, Sönmez ve Demircan otobüsleri sefer yaparlardı.

Eski şoförler: Adem Usta, Emin Usta, Koca Fehmi Maçka, Yeğen Mehmet Kol, Küçük Mehmet Şendur, Ovabaşlı Sadettin Akkaya, Berkli Durmuş Ünsal, Nihat Bozkurt, Hacı Mahmut Yaman, Uzun Fahri, Hacı Fahri Ünal, Selahattin Çelik, Ali Civan, Karakaş Selahattin Bostancı, Genco Hamdi Sarıoğlu, Cingan Ali, Gökyeşil Selahattin, Mustafa Aslanatalar ve isimlerini hatırlayamadığım kişilerdi.

Eski efeler de Akpınar Mahallesi'nden çıkar, bunların en meşhuru Boyundurlu Ahmet Abi, Kambur yiğitlerdi. Deli Hayri de bir alemdi. Daha sonraları Hasan Duman denilen adam türemişti.

Her mahalle ve semtin devamlı kara suyu akan oluklu çeşmeleri vardı. Oluklardan da gelip geçen hayvanlar da su içerlerdi. Çoğu evlerde okar olur, büyükbaş hayvanları olanlar, Karaçayır'da hergeleci Halim Efendice güdülerek otlattırılırdı.

İkametgahına veya işyerine su ihtiyacını gidermek isteyenler, semtine en yakın tarihi çeşmelerden kapları ile temin ederlerdi. Bu çeşmelerden hayatta kalanlardan Saraçhane Camii güney duvarına yapışık çeşme, Karamanlı Camii Kuzey avlusundaki çeşme, Borazanlar Camii Güney Duvarı önündeki çeşmeler halen Karasu akıtarak ayaktalar. Gölyüzü'ndeki tarihi çeşme, zamanla kullanılamaz halde harap olduğundan, yerinden yıkılarak bilahare İsmetpaşa Caddesi'nin doğu başlangıcına benzeri ve Bolaş Lokantası'nın karşısındaki sirkecilerin Mustafa Efendi çeşmesi de emsali olarak yaptırıldı. Cumhuriyet Caddesiyle Hattat Emin Barın Caddesi'nin ayrıldığı üç yol ağzında Rahmetli Dişçi Ahmet Arıkan'ın sembolik çeşmesine Orman Başmüdürlüğü'nün doğu köşesinde meşhur Kayalı çeşmesinin yerine de Alyanaklarca Merhum Erol Özkan adına yeniden yapılan çeşmeye şebeke ve kökez suyu bağlanarak kullanılmaktadır.

Devamı var.

18.07.2009

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.