21 Şubat 2018
  • Bolu1°C
  • İstanbul9°C
  • Ankara5°C

BOLU’NUN ADI NEREDEN GELİYOR?

Bolu Olay Gazetesi olarak Bolu’nun adının nereden geldiği, Bolu tarihinde korkunç depremler, Bolu’ya ilk kimler geldi...

Bolu’nun adı nereden geliyor?

16 Kasım 2017 Perşembe 13:35

Hazırlayan; Bulut Altundal

Bolu’nun İran imparatorluğu tarafından yönetilmesi, Bolu, Hristyanlığın yayılışında merkez şehir olması, Bolu için özel para bastırılması, esir düşen Bolu beyinin kurtarılması, yaşanan acı olaylar ve Hz. Muhammed’e küfür eden adamın asılması gibi birçok olayları gün yüzüne tekrar çıkartıyoruz.

Bolu'nun tarihi konusunda ne biliyoruz? Bolu'da hangi uygarlıklar hüküm sürdü, ilk kez kimler geldi, bu topraklarda günümüze kadar neler yaşandı? Örneğin Bolu'nun bir dönem İran İmparatorluğu tarafından yönetildiğini, Bolu için Sultan II. Murat Tarafından özel para bastırıldığını, Hristyanlığın yayılışında Bolu'nun metropolitik şehir seçilerek, piskoposluk merkezine dönüştürüldüğünü, Haçlı Seferleri sırasında Bolu Sancak Beyinin haçlı ordusuna esir düştüğünü, Bolu'nun tarihte depremleriyle meşhur olduğunu biliyor muydunuz?

Ya da Bolu göründüğü kadar masum bir geçmişe mi sahip? Bolu'nun geçmişinde özellikle, derebeylerin hakim olduğu dönemlerde, Bolu'da tam bir vahşet havasının olduğunu biliyor muydunuz? Kuyuya atılan cesetler, ‘KANLI CEVİZ’ de can veren masumlar, Sabanla tarla açar gibi karınları deşilen masum Bolulular, Kadı Camii avlusuna her gece kesilerek bırakılmış başlar... Daha örneği çok. Oldukça kanlı bir geçmişe sahibiz kısacası.

Bolu İl Halk Kütüphanesinde yapmış olduğumuz 3 saatlik bir araştırma sonrasında, Boluluların tarihlerini daha iyi anlayabilmeleri için bu araştırma haberi yaptık. Haberimizdeki tüm bilgiler Mehmet Zekai Konrapa'nın "Bolu Tarihçe" adlı kitabından alınmıştır. Bolulular olarak ilimizin tarihini en başından oldukça detaylı bir şekilde anlatan bu kitaba da sahip çıkmamız gerekir. İsterseniz Bolu'da oldukça konuşulan ama net bir bilgiye sahip olunamayan "Bolu'nun isminin nereden geldiği" konusu ile başlayalım;

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar