23 Eylül 2019
  • Bolu23°C
  • İstanbul21°C
  • Ankara23°C

PATATES YETİŞTİRİCİLİĞİ PANELİ DÜZENLENDİ

14 Mayıs Çiftçiler Günü dolayısıyla Bolu Ziraat Odası tarafından “Patates Yetiştiriciliği ve Yerli Patates Tohumları” paneli gerçekleştirildi.

Patates Yetiştiriciliği paneli düzenlendi

14 Mayıs 2019 Salı 17:02

foto-galeri-20190514170542.jpgfoto-galeri-20190514170542.jpg

14 Mayıs Çiftçiler Günü kutlama etkinlikleri kapsamında Bolu Ziraat Odası tarafından patates üzerine bir panel düzenlendi. Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonunda gerçekleştirilen Patates Yetiştiriciliği ve Yerli Patates Tohumları” paneline Bolu Vali Yardımcısı Çağlayan Kaya, Dörtdivan Kaymakamı Yusuf Kaptanoğlu, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı İsa Özcan, Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Türker Ateş, Bolu Ziraat Odası Başkanı Hakkı Fidan’ın yanı sıra çok sayıda çiftçi ve kamu kurumları temsilcileri katıldı.

Programda bir konuşma yapan Ziraat Odası Başkanı Hakkı Fidan şunları söyledi: Türk çiftçisi, 82 milyonluk ülke nüfusunu, 5 milyonu aşkın sığınmacı, mülteci ve yabancıyı, 45-50 milyon turisti doyurmak için gece gündüz çalışıyor. Tarım demek gıda güvencesi demektir. Gıda güvencemizi sağlamak için çiftçilerimizi desteklemek zorundayız. Ziraat Odaları ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği, 5 milyon üyesinin hak ve menfaatlerini bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da her platformda sonuna kadar savunacaktır. Yoksulluk, kıtlık ve açlıkla mücadele etmek için üretimi artırmak şarttır. Üretimin artarak devam etmesi için çiftçilerimizin yeterli gelir elde etmesi önemlidir. Gübre, mazot, ilaç, tohum, elektrik, yem, sulama ücreti gibi girdi maliyetleri makul düzeylere çekilmelidir. Destekler artırılmalıdır. Tarımda ülkemizin içinde bulunduğu bölgenin yıldızı olacağımıza yürekten inanıyoruz. Yeter ki ülkemizin tarımdaki potansiyeli harekete geçirilsin. Çiftçilerimiz kazanırsa ülke kazanır. Panelimize gösterdiğiniz ilgiden dolayı tüm katılımcılarımıza teşekkür ederim.”

Hakkı Fidan’ın konuşmasından sonra Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nün tanıtım filmi katılımcılara izletildi. Tanıtım filminin gösterilmesinin ardından Niğde Patates Araştırma Enstitüsünden Ziraat Y. Mühendisi Ömer Güç patates yetiştiriciliği ile alakalı bir sunum yaptı.

Panel katılımcılar tarafından ilgiyle takip edildi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar